خبرگزاری کار ایران

| 06:36   
کد خبر : ۱۳۹۳۹۸۹

کتاب «موسم شور و نوا» منتشر شد

کتاب «موسم شور و نوا» شامگاه چهاردهم شهریورماه همزمان با فرا رسیدن شب اربعین حسینی با مدیریت محسن شریفیان طی مراسمی در قالب آیین سوگواری مسجد سیدالشهدا (ع) بوشهر رونمایی می‌شود.

کتاب «موسم شور و نوا» منتشر شد

به گزارش ایلنا، کتاب «موسم شور و نوا» مشتمل بر سیری در زندگی و آثار محمد شریفیان از شاخص‌ترین نوحه‌خوانان منطقه بوشهر به قلم عبدالله لاوری فرد شامگاه چهاردهم شهریورماه همزمان با فرا رسیدن اربعین حسینی با مدیریت محسن شریفیان (نوازنده و پژوهشگر) طی مراسمی درقالب آیین سوگواری مسجد سیدالشهدا (ع) واقع در کوی «شنبدی» بوشهررونمایی می‌شود. 

محسن شریفیان درباره این پروژه موسیقایی توضیح داد: موسیقی سوگواری در بوشهر سابقه کهن دارد. سوگواری فعلی و موسیقی ویژه آن در استان بوشهر که اغلب در کنار آئین‌های مذهب تشیع تداوم یافته و معمولاً در مراسم عزاداری بزرگان مذهبی تا امروز باقی مانده و یکی از با سابقه‌ترین این نوع مراسم و موسیقی در ایران محسوب می‌شود. 

وی افزود: موسیقی سوگواری بوشهر از نظر تنوع و کثرت ملودی، بخش اعظم موسیقی این منطقه را شامل می‌شود. این نوع موسیقی از نظر تعلق ملودی و مضمون با آئین‌های مذهب شیعه پیوند یافته است. ضمن اینکه موسیقی سوگواری نسبت به دیگر فرم‌های موسیقی محلی بوشهر کمتر تغییر کرده است، از این رو حفظ و معرفی آن امری ضروری به نظر می‌رسد. 

شریفیان بیان کرد: از آنجا که پاسداشت مداحان حضرت امام حسین (ع) و صیانت از آثار، اشعار و نوحه‌های ایشان راهی روشن برای زنده نگه‌داشتن وقایع عاشورایی است، بوشهری‌ها بر آن شدند تا طی مراسمی متفاوت در تاریخ ۱۴ شهریور همزمان با مراسم شب اربعین حسینی، بزرگداشت یکی از شاخص‌ترین نوحه‌خوانان آن منطقه را برگزار کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز