خبرگزاری کار ایران

| 16:51   
کد خبر : ۱۳۸۹۱۱۵

کشف 17 گور باستانی در رامسر+عکس

دومین فصل کاوش محوطه باستانی ایزگام دشت شهرستان رامسر به کشف و شناسایی 17 گور متعلق به عصر مفرغ میانی و دوره آهنI منجر شد.

کشف 17 گور باستانی در رامسر+عکس

به گزارش ایلنا به نقل از روابط‌‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، محمدرضا خلعتبری (سرپرست هیأت باستان‌شناسی) گفت: آغازین فصل کاوش این محوطه باستانی بی‌بدیل در غرب مازندران در سال 1396 آغاز شده بود که کشف آثاری از عصر مفرغ میانی، دوره آهن، دوره تاریخی و اسلامی را در پی داشت.

عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی افزود: نتایج فصل نخست کاوش این محوطه باستانی در قالب کتابی با عنوان «رامسر در بستر تاریخ» توسط نگارنده چاپ و منتشر و با اقبال فراوانی از سوی جوامع فرهنگی شهرستان رامسر روبرو شد.

1

او اظهار کرد: دومین فصل کاوش این محوطه باستانی با توجه به اهمیت موضوع پس از یک وقفه 6 ساله به دلایل مختلف از جمله بروز و رواج ویروس کرونا در سال جاری پی گرفته شد.

خلعتبری گفت: تا کنون هیأت اعزامی توانسته با شناسایی بخش‌های مختلف این گورستان باستانی از نظر دوره‌ای، هفده گور ازنوع قبور کلان سنگی، چهارچینه سنگی، دلمن و ... متعلق به عصر مفرغ میانی(1600-2000 ق.م) و دوره آهنI 0)100 -1350 ق.م) را شناسایی کند.

3

عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی، با اشاره به اینکه کاوش یکایک این قبور شناسایی شده در حال انجام است تصریح‌کرد: هیأت اعزامی را در سال جاری متخصصین باستان‌شناس، انسان‌شناس زیستی، مهندسی معمار، نقشه‌بردار، طراح و ... همراهی می‌کنند.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی ابراز امیدواری‌کرد، با پایان گرفتن کار پژوهش میدانی این محوطه گورستانی و انجام مطالعات آزمایشگاهی در زمینه سالیابی مطلق، ژنتیک، تغذیه و ... نتایج کاوش این فصل را چون گذشته در قالب کتابی با عنوان «رامسر در بستر تاریخ2» چاپ و منتشر کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز