خبرگزاری کار ایران

| 07:02   
کد خبر : ۱۳۸۸۲۴۶
در نشست مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد مطرح شد:

بهره برداری از پروژه رواق و خانه موسیقی تا پایان سال/ کنسرت‌های رایگان ادامه دارد /

مدیر عامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد، در نشستی با اهالی رسانه به مناسبت روز خبرنگار از زحمات آنان قدردانی کرد و به پرسش‌های آنان پاسخ داد. 

بهره برداری از پروژه رواق و خانه موسیقی تا پایان سال/ کنسرت‌های رایگان ادامه دارد /

به گزارش ایلنا، خبرنگار حوزه‌های مختلف شهری، فرهنگی و هنری، گردشگری و علمی پس از بازدید از سه پروژه‌ در حال احداث خانه موسیقی، پارکینگ فرهنگ و تصفیه خانه دریاچه هنر در نشستی پرسش‌های خود درباره منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد را مطرح کردند. 

سیدمحمدحسین حجازی (مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد) با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در اراضی عباس‌آباد که با همکاری شهردار تهران صورت گرفته، گفت: زیرساخت اراضی عباس‌آباد فرهنگی است. ما در چهار سال اخیر اقدامات فرهنگی در سطوح ملی و شهری انجام دادیم و به موضوع فضای گردشگری و سرمایه‌گذاری یا به تعبیری به اقتصاد گردشگری می‌پردازیم.

او ادامه داد: اراضی عباس‌آباد فارغ از مبحث فرهنگی و گردشگری قرار است به کانون نوآوری و فناوری هم تبدیل شود و در شرف ایجاد تفاهمنامه جدی در حوزه هوشمند سازی، نوآوری و خانه‌ خلاق در اراضی عباس‌آباد هستیم و قدم جدی برای ارئه خدمات نوین به مردم عزیز را برداشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت نوسازی عباس‌آباد در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تا پایان سال چه پروژه‌های عمرانی در اراضی عباس‌آباد به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: درحال حاضر دو پروژه جدی در این مجموعه داریم، پروژه رواق که یک مجموعه فرهنگی، تفریحی و تجاری است در فضایی بالغ بر 7000 متر مربع تا پایان شهریور ماه به بهره‌برداری می‌رسد. یکی دیگر از پروژه‌های دارای اهمیت ما مجموعه خانه موسیقی است که سعی می‌کنیم تا اواخر امسال به نتیجه برسانیم.

حجازی به پرسشی مبنی بر عفاف و حجاب در اراضی عباس‌آباد نیز پاسخ داد: خوشبختانه ما در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد با کمترین امر بی‌حجابی روبرو بودیم و سعی کردیم با برگزاری برنامه‌های فرهنگی از جمله دورهمی خانوادگی و برگزاری آیین‌های نمایشی یا میزهای گفت‌وگو به این موضوع نگاه کنیم چرا که فضای اراضی عباس‌آباد خانوادگی است.

او همچنین درباره ایجاد سوله‌های بحران در اراضی عباس‌آباد توضیح داد: دو نقطه اراضی عباس‌آباد را برای سوله مدیریت بحران یکی در همجواری گنبد مینا و دیگری در نزدیکی پارک سوار بیهقی در نظر گرفتیم که ظرف دو ماه آینده طرح آن به نتیجه می‌رسد و به امید خدا آماده اجرا خواهد شد. 

درصدد ایجاد برترین ایستگاه هوشمند گردشگری هستیم

مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد درباره بحث گردشگری داخلی نیز گفت: یکی از اقداماتی که ایران بعد از بحث تحریم‌ها انجام داد توجه به گردشگری داخلی بوده و یکی از نقاط مناسب گردشگری در شهر تهران اراضی عباس‌آباد است. ما مراکزی داریم که توانسته رینگ گردشگری ایجاد کند و درصدد ایجاد برترین ایستگاه هوشمند گردشگری هستیم چرا که اراضی عباس‌آباد دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی است و زیرساخت‌های این حوزه روز به روز در حال افزایش است و جزئیات بیشتر مربوط به این موضوع را همزمان با روز گردشگری اطلاع رسانی می‌کنیم. 

حجازی به پرسشی درباره خانه موسیقی نیز پاسخ داد: پیوست‌هایی که برای اراضی عباس‌آباد تبیین شده ملی و بعضا بین‌المللی است. شاید بهترین و بالاترین تالار موسیقی در کشور را تالار وحدت در نظر بگیریم اما به لحاظ تخصصی و کادر آموزشی محل تخصصی در این زمینه وجود ندارد لذا بر اساس اسناد بالادستی قرار است خانه موسیقی که در حال احداث است اقدامات موثری در سطح ملی انجام دهد و به همین جهت درصدد ایجاد تفاهم نامه‌هایی با مراجع این حوزه هستیم. 

او درباره تامین منابع مالی پروژه‌های در حال احداث در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد هم توضیح داد: ما سعی کردیم پروژه‌های عباس‌آباد را با منابع مالی که در سطح قانونی تعریف می‌شود به سرانجام برسانیم. خوشبختانه منابع مالی پروژه‌های طرح جامع عباس‌آباد از محل شهرداری تهران تامین می‌شود. برخی پروژه‌ها هم براساس منابع اراضی عباس‌آباد صورت می‌گیرد. ما به لحاظ قانونی نمی‌توانیم تهاتر کنیم و این کار را هم انجام نمی‌دهیم اما در مجموعه‌های شهری تهران و شهرداری، اراضی عباس‌آباد به لحاظ اسنادی مستثنی است، ما نمی‌توانیم زمینی را به صورت مادام‌العمر در اختیار مجموعه‌ای قرار دهیم و سعی کردیم موضوع مولدسازی را به صورت جدی پیگیری کنیم و پروژه‌ها را هر چه زودتر به نتیجه برسانیم. همچنین در حال راه‌اندازی چندین استودیو جدی در سطح اراضی عباس‌آباد هستیم.

کنسرت در اراضی عباس آباد

مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد درباره کنسرت‌های رایگان که قبل از ماه محرم و صفر در بوستان آب و آتش برگزار شد، بیان کرد: این کنسرت‌ها از سال 1397 به بعد در اراضی عباس‌آباد برگزار می‌شد چرا که در اسناد بالادستی به اجرای برنامه‌های میدانی در هر سطحی با حضور هنرمندان و شخصیت‌های فاخر در اراضی عباس‌آباد تاکید شده است. کنسرت‌ها هم با هماهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا شده و ادامه‌دار است، بعد از ماه صفر این کنسرت‌ها همچنان برگزار می‌شود. قبل از آنکه بحث کنسرت خیابانی از سوی برخی هنرمندان مطرح شود، این اتفاق در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد و با توجه به نیاز کشور به اجرای موسیقی خیابانی در فضای شهری رقم خورد. ما هزینه مالی این کنسرت‌های رایگان را به همه خواننده‌هایی که دعوت می‌کنیم، می‌پردازیم در واقع این کنسرت‌ها برای مردم رایگان است نه برای هنرمندان موسیقی که اجرا کننده هستند.  

وی همچنین ممنوعیت اجرای موسیقی در سطح اراضی عباس‌آباد را که پرسش یکی از خبرنگاران بود، تکذیب کرد و توضیح داد: در سه سال اخیر کلیه افرادی که مورد تایید وزارت ارشاد بودند تحت یک معرفی نامه در راسته بوستان آب و آتش تا پل طبیعت موسیقی اجرا می‌کردند و تاکید ما هم اجرای موسیقی سنتی است. فراخور فضای جامعه این اقدامات را انجام می‎دهیم اما اراضی عباس‌آباد قوانینی دارد، ما نه تنها مخالف موسیقی نیستیم بلکه از این امر حمایت هم می‌کنیم. 

حجازی درباره هتل دیدار نیز بیان کرد: یکی از توافقاتی که عباس‌آباد در سال 94 و 95 داشته این است که این منطقه باید به عنوان بخش جدی گردشگری، هتلی در اراضی داشته باشد بنابراین طبق اسناد بالا دستی، این مجوز به بخش خصوصی داده شد تا بخشی از زمین اراضی عباس‌اباد به این امر اختصاص داده شود؛ با هماهنگی سازمان سرمایه گذاری و شرکت نوسازی عباس‌آباد، بخش خصوصی دعوت شد تا هتل دیدار با 27 طبقه ساخته شود و این هتل در جوار بوستان آب و آتش درحال ساخت است اما اجرای آن به دلیل موضوعات معماری در مقطعی متوقف شد که این موضوع طی دو سال گذشته حل شد همچنین برخی مسائل دیگر به دستور شهرداری تهران رفع شد، اما پروژه به هیچ وجه حذف نمی‌شود.

راه‌اندازی هلدینگ صنایع دستی 

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اقدامات صورت گرفته در حوزه صنایع دستی، گفت: طبق جلساتی که با معاون صنایع دستی کشور داشتیم، توافقاتی صورت گرفت تا باغ توشه در اراضی عباس‌آباد را به معرفی آثار صنایع دستی اختصاص دهیم و قرار شد هلدینگ صنایع دستی با همراهی شهرداری تهران و معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی همچنین بخش خصوصی به اجماع برسد و راه‌اندازی شود اما چون هنوز به مرحله مکتوب نرسیده، در این باره اطلاع رسانی صورت نگرفته است. 

آثار موزه نادر ابراهیمی مفقود نشده 

مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد مفقود شدن برخی آثار موزه نادر ابراهیمی را که توسط یکی از خبرنگاران مطرح شد، رد کرد و گفت: این موضوع شایعه بود و اشیا در جابجایی و نقل و انتقالات در مقطعی استفاده نمی‌شد و ما همواره سعی کردیم امانت‌دار خوبی باشیم و خانواده مرحوم نادرابراهیمی هم همیشه همراه بودند. حتی برخی از برنامه‌های خانه شعر و ادبیات در فضای این موزه برگزار می‌شود تا بتوانیم در این راستا فرهنگ سازی کنیم. حتی تصمیم داریم برخی از آثار مرحوم نادرابراهیمی را به چاپ برسانیم یا تبدیل به فیلم کنیم. 

او همچنین درباره اینترنت رایگان در اراضی عباس‌آباد، توضیح داد: شورای فناوری عباس‌آباد سه سال پیش تشکیل و در این خصوص سند جامعی نوشته شد. یکی از موضوعات این سند ارائه خدمات رایگان در حوزه اینترنت به مردم است بنابراین اینترنت رایگان را در عباس‌آباد راه‌اندازی  کردیم و در حال حاضر هم وجود دارد اما با همکاری اپراتوری ایرانسل اینترنت 5 جی را در پل طبیعت داریم و شهروندان می‌توانند از آن برخوردار شوند اما در چند ماه اخیر مقدمات موضوع اینترنت رایگان را با برنامه جدیدتری دنبال می‌کنیم که در زمان مناسب موضوع را اطلاع رسانی می‌کنیم.  

حجازی اعلام کرد: طبق پایشی که انجام شده، بیش از 82 درصد از مخاطبان اراضی عباس‌آباد، شهروندان تهرانی هستند چرا که مبنای برنامه‌های اجرا شده در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد خانواده محور است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   پیشنهاد امروز