خبرگزاری کار ایران

| 07:26   
کد خبر : ۱۳۷۶۲۰۶

سنگ‌نگاره ساسانی در موزه ملی ایران رونمایی شد

سنگ‌نگاره ساسانی با حضور علی دارابی، قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور در موزه ملی ایران رونمایی شد.

سنگ‌نگاره ساسانی در موزه ملی ایران رونمایی شد

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آیین رونمایی از سنگ‌نگاره ساسانی با حضور علی‌دارابی قائم‌مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و معاون میراث‌فرهنگی کشور، صبح امروز - دوشنبه ۱۹ تیرماه ۱۴۰۲ - در موزه ملی ایران برگزار شد.

دارابی در این مراسم با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بر اساس کنوانسیون ۱۹۷۰ به صورت جدی به دنبال استرداد اشیاء تاریخی است، افزود: در اجلاس اخیری که در چین برگزار شد پیشنهادی را مبنی بر همکاری کشورهای عضو برای حفاظت و استرداد اشیاء تاریخی مطرح کردیم. 

او با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم با همکاری نهادهای متعدد ۳۰ شی تاریخی استرداد شد، افزود: ۲۹ قلم از کشور فرانسه بود که همراه با این نقش برجسته در هفته دولت نمایشگاهی برگزار می‌شود.

او‌ در توضیح چگونگی خروج‌ این نقش برجسته از ایران بیان کرد: در سال ۶۷ در زمان جنگ به کشور امارات، قاچاق می‌شود و در سال ۲۰۱۶ در فرودگاهی در انگلستان ضبط می‌شود و پس از مرمت همچنین نمایش سه ماهه در انگلستان به ایران برگردانده می‌شود.

دارابی همچنین متذکر شد: این نقش برجسته پس از گذراندن دوره قرنطینه توسط ۱۲ نفر از صاحب‌نظران مورد اصالت سنجی قرار گرفت و اصالت آن تایید شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز