کد خبر: 1301046 A

معاون گردشگری استان آذربایجان شرقی خبر داد:

اقامت ۶۰ هزار گردشگر خارجی در مراکز اقامتی آذربایجان شرقی/ ضریب اشغال ۱۰۰ برای شش ماه نخست سال و ۴۵ درصد برای اکنون

معاون گردشگری استان آذربایجان شرقی از لغو مجوز ۴ آژانس و ارائه ۴۰ اخطار کتبی به تاسیسات گردشگری طی شش ماه نخست سال جاری خبر داد و گفت: ضریب اشغال مراکز اقامتی استان طی شش ماه نخست سال جاری ۱۰۰ درصد بود درحالی که اکنون این ضریب به ۴۵ درصد رسیده است.

اقامت ۶۰ هزار گردشگر خارجی در مراکز اقامتی آذربایجان شرقی/ ضریب اشغال ۱۰۰ برای شش ماه نخست سال و ۴۵ درصد برای اکنون

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا بایرام‌زاده (معاون گردشگری استان آذربایجان شرقی) با اشاره به برنامه‌ریزی‌هایی که در استان برای جذب گردشگر در دوران پساکرونا صورت گرفته درخصوص آمار میزان گردشگران استان طی شش ماه نخست سال ۱۴۰۱ گفت: طی دو سال گذشته استاندار و مجموعه‌های استانداری در کنار کمیته‌های ۱۰گانه گردشگری برای توسعه گردشگری در شاخه‌های مختلف اعم از گردشگری طبیعی، سلامت، ورزشی و توسعه سرمایه گذاری در گردشگری و گردشگری فرهنگی و تاریخی و… در استان فعال شدند و همین امر سبب شد تا در دوران پسا کرونا و در شش ماه نخست سال جاری با استقبال خوب گردشگران وجه شویم. 

او ادامه داد: طی شش ماه نخست سال جاری حدود ۶۰ هزار گردشگر خارجی در مراکز اقامتی مجاز استان اقامت داشتند و در حوزه گردشگری داخلی نیز در تابستان یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در مراکز اقامتی رسمی اقامت داشتند اگر سایر گردشگران که در سایر مراکز اقامتی استان اقامت داشتند و البته آن دسته از گردشگرانی که برای دیدن اقوام و آشنایان سفر می‌کنند را نیز محاسبه کنیم این رقم بالغ بر ۴ تا ۵ میلیون گردشگر خواهد شد. 

به گفته بایرام‌زاده، میانگین درصد اشغال هتل‌های استان آذربایجان شرقی در شش ماه نخست سال جاری به ۱۰۰ درصد می‌رسد حتا در سه ماه تابستان پذیرش مراکز اقامتی استان مازاد بر ظرفیت موجود بود و از تخت‌های اضافه و سایر امکانات اقامتی برای اسکان مسافران استفاده شده است. در این میان سعی شده تا در تمام سطوح اقتصادی و برای تمام طبقات اجتماعی خدمات گردشگری در تمام سطوح ارائه شود چنانکه از هتل ۵ ستاره تاپ گرفته تا هتل‌های یک و دو ستاره و سایر مراکز اقامتی در استان خدمات ارائه می‌دهند. 

معاون گردشگری استان آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری بیش از ۵۰ جشنواره و رویداد گردشگری در استان طی شش ماه نخست سال بر لزوم توجه به ارائه خدمات در حوزه گردشگری تاکید کرد و گفت: استانداردسازی مراکز گردشگری در اولویت کار ما قرار دارد و بیش از ۲۵۰۰ بازدید از ۱۰۴۳ واحد گردشگری انجام شده و تذکرات لازم صورت گرفته. در این میان ۴ مورد لغو مجوز آژانس‌های مسافرتی را داشتیم و برای تاسیسات گردشگری حدود ۱۰۰ مورد تذکر و ۴۰ مورد اخطار کتبی ارائه شده که‌ عدم رعایت موارد آیین‌نامه‌ای دیلی اصلی لغو مجوز آن‌ها بوده. بیشترین مشکلات در واحدهای پذیرایی بین راهی شاهد بودیم که در بخش‌های خدماتی با مشکل روبه رو بودند و نیاز استانداردسازی دراین باره بیش از گذشته احساس می‌شود. واحدهایی وجود دارند که حدود یک قرن است به سبک و سیاق گذشته فعالیت دارند و نیاز است تا استانداردسازی، آموزش و فرهنگسازی در باره آن‌ها انجام شود. 

بایرام‌زاده همچنین از برگزاری دوره آموزشی برای ۸۷۰ نفر در استان آذربایجان شرقی طی شش ماه نخست سال جاری خبر داد و گفت: در این دوره‌های آموزشی بحث استانداردسازی که در اولویت ما قرار دارد مورد توجه قرار گرفته است. استانداردسازی به صورت متناوب درجریان است و تاکنون بیش از ۷۰ درصد مراکز گردشگری استان استانداردسازی شده‌اند. در این راستا دوره‌های کوتاه مدت آموزشی نیز برگزار شده است. 

او در ادامه با اشاره به فرارسیدن زمان کم مسافر برای استان آذربایجان شرقی، گفت: با توجه به آنکه زمان پر مسافر را پشت سر گذاشته‌ایم و با رضایت کامل فعالان گردشگری نیز روبه رو شدیم چنانکه اذعان دارند که تاکنون چنین بازار اقتصادی نداشته‌اند. اما اکنون سرد شدن هوا از یک سو و اتفاقاتی که این روزها شهرها و استان‌های کشور را درگیر کرده از دیگر سو، بر حوزه گردشگری تاثیر گذاشته است. متاسفانه نخستین چیزی که با وقوع هر اتفاق داخلی و خارجی تاثیر می‌گیرد، سفر و گردشگری است. درحال حاضر میانگین ضریب اشغال مراکز اقامتی استان به حدود ۴۵ درصد رسیده است. در این میان مراکز اقامتی برای جذب گردشگر در صدد ارائه تخفیف برآمده‌اند هرچند این تخفیفات به صورت رسمی اعلام نمی‌شود اما نرخ‌ها پایین‌تر از نرخ مصوب ارائه می‌شود. ضمن آنکه با وجود افزایش هزینه‌ها، مراکز اقامتی استان افزایش نرخ نداشته‌اند و با قیمت سال قبل فعالیت دارند.

انتهای پیام/
آذربایجان شرقی گردشگری هتل اقامت مراکز اقامتی آذربایجان شرقی تاقامت سفر به آذربایجان شرقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر