کد خبر: 1236855 A

احسان عبدی‌پور با نواختن مقام «چمری» در عزای مردم آبادان شریک شد+صوت

احسان عبدی‌پور (نوازنده ساز سرنا) برای همدردی با مردم آبادان و در عزای درگذشتگان آوار «متروپل» به نواختن مقام «چمری» پرداخته است.

احسان عبدی‌پور با نواختن مقام «چمری» در عزای مردم آبادان شریک شد+صوت

به گزارش خبرنگار ایلنا، احسان عبدی‌پور (نوازنده سرنا) برای مردم آبادان و گرامی‌داشت درگذشتگان واقعه ریزش برج ده طبقه «متروپل» به نواختن مقام «چمری» پرداخت. 

گفتنی است، «چمر» آیین ویژه سوگواری است که در میان مردم استان‌های لرستان، کرمانشاه و ایلام اجرا می‌شود و مقام «چمری» نیز بر همین اساس شکل گرفته و با سورنا و دهل اجرا می‌شود. درباره جزییات آیین عزاداری «چمر» باید گفت در گذشته برای اجرای آن جایگاهی را تعیین می‌کردند که «چمرگاه» نام داشته است. در ادامه با بالا آمدن آفتاب و به نوا درآمدن سرنا و دهل، نوای «چمری» آغاز می‌شود.

با وجود آنکه اغلب آیین‌ها و مناسک موسیقایی در شرف فراموشی هستند و برخی از آن‌ها دیگر اجرا نمی‌شوند اما آیین «چمر» و اجرای مقام «چمری» همچنان به طور کم و بیش مورد توجه است. 

 

 

احسان عبدی‌پور نوازنده سرنا و اهل خطه لرستان است و طی سال‌های فعالیتش در جشنواره‌های مختلفی حضور یافته و طی اجراهای برون‌مرزی و همکاری با ارکسترهای غربی، ساز سرنا را تا حدودی به هنرمندان دیگر کشورها شناسانده است.

انتهای پیام/
آبادان احسان عبدی پور‌ سرنانوازی تک نوازی چمری برج متروپل آیین چمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر