کد خبر: 675905 A

جهانگیری:

معاون اول رییس‌جمهور تاکید کرد: ایران به عنوان کشوری در حال توسعه با وجود برخی محدودیت‌ها علاقه‌مند است از ظرفیت‌های سازمان بین‌المللی استاندارد در جهت پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای خود استفاده کند.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری روز چهارشنبه در دیدار سرجیو موجیکا، دبیرکل سازمان بین‌المللی استاندارد (ایزو) گفت: ایران به عنوان کشوری در حال توسعه با وجود برخی محدودیت‌ها علاقه‌مند است از ظرفیت‌‌های سازمان بی‌المللی استاندارد در جهت پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای خود استفاده کند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از پیش‌نیازهای اصلی توسعه، استانداردسازی کالاها و فرآیندهای مختلف تولید است، اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد ایران تلاش‌های زیادی برای استانداردسازی در جهت منافع ایران و کشورهای اطراف انجام داده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به جایگاه ایران در منطقه، از نیروی جوان و تحصیلکرده به ویژه حضور هزاران فارغ‌التحصیل رشته‌های مهندسی به عنوان فرصتی برای توسعه یاد و تصریح کرد: تجربه جمهوری اسلامی ایران در منطقه از همه کشورها در حوزه توسعه و صنعت بیشتر بوده است و می‌تواند علاوه بر توسعه کشور به سایر کشورهای همسایه برای پیشرفت کمک کند.

جهانگیری با اشاره به اقدامات سازمان ملی استاندارد ایران در استفاده از همه ظرفیت‌های علمی و اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: سازمان ملی استاندارد ایران برای انجام ماموریت‌های خود همکاری خوبی با دانشگاه‌‌ها و فعالان اقتصادی کشور برقرار کرده است.

وی با اشاره به تحریم‌‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران و آثار محدودیت‌زای آن در برخی از بخش‌‌های علمی، فنی و استاندارد ابراز داشت: ما تمام مساعی خود را در جهت اقدامات پیش‌‌‌‌گیرانه بکار گرفته‌‌‌ایم تا به سلامت مردم و جامعه از این بابت آسیب وارد نشود اما انتظار داریم که سازمان‌‌های بین‌‌المللی نیز در این زمینه به مسئولیت‌‌ها و وظایف خود به طور دقیق عمل کنند.

معاون اول رییس‌‌جمهور اضافه کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران از همه توافقات سازمان ملی استاندارد ایران با سازمان بین‌المللی استاندارد حمایت می‌کند و برای ایجاد دبیرخانه‌های مختلف در ایران که مدنظر سازمان بین المللی استاندارد است، آمادگی دارد.

وی با قدردانی از حمایت‌‌های سازمان بین‌‌‌المللی استاندارد برای حضور کارشناسان ایرانی در کمیته‌‌‌های فنی و سطوح مختلف تصمیم‌‌‌گیری این سازمان بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در زمینه‌‌‌های مورد نظر سازمان بین‌‌المللی استاندارد همکاری‌‌های خود را با این سازمان ارتقا دهد.

سرجیو موجیکا، دبیرکل سازمان بین‌‌المللی استاندارد (ایزو) نیز در این دیدار با بیان اینکه ایزو سازمانی بین‌‌‌المللی در حوزه تدوین استاندارد و استانداردسازی است، یادآور شد: تلاش این سازمان تدوین استانداردهای جهانی است و رعایت استاندارد در همه شئون زندگی و نیز در توسعه اقتصادی و اجتماعی است.

وی ادامه داد: سازمان بین‌المللی استاندارد صرفاً در اختیار کشورهای توسعه‌‌‌یافته و پیشرفته نیست بلکه تلاش این سازمان این است که وضعیت استاندارد را در تمام کشورهای عضو ارتقا ببخشد.

دبیرکل سازمان بین‌‌المللی استاندارد با قدردانی از تلاش‌‌های فعالانه سازمان ملی استاندارد ایران در همکاری با ایزو عنوان کرد: سازمان ملی استاندارد ایران نقش خود را برای همکاری و حضور مجدانه در سازمان بین‌‌‌المللی استاندارد به خوبی ایفا کرده با وجود چالش‌‌های پیش‌روی ایران، سازمان ملی استاندارد در کمیته‌های فنی ایزو حضوری فعالانه دارد.

موجیکا با بیان اینکه گروه منتخبی در ایزو تحت عنوان کمیته فنی برای پیشبرد و تدوین استانداردهای جهانی تشکیل شده است، گفت: این کمیته دارای ۱۵ عضو است که شش عضو آن اصلی و ۹ عضو دیگر از طریق انتخابات میان ۱۶۲ کشور عضو سازمان برگزیده می‌‌‌شوند و خوشبختانه سازمان ملی استاندارد ایران یکی از ۹ عضو است.

وی با اشاره به ظرفیت‌‌های فراوان جمهوری اسلامی ایران و تلاش‌‌های انجام شده در جهت تدوین استانداردهای جهانی اظهار داشت: سازمان بین‌‌المللی استاندارد در کنار ایران خواهد بود و از ظرفیت‌‌‌‌ها و تجربیات ایران در تدوین استانداردهای جهانی استفاده خواهد کرد.

دبیرکل سازمان بین‌‌المللی استاندارد افزود: سازمان ملی استاندارد ایران دارای سه دبیرخانه است و در سال ۲۰۲۰ میلادی نشست هیات مدیره فنی سازمان بین‌‌المللی استاندارد در ایران برگزار خواهد شد و یکی از دلایل این سفر اعلام حمایت از فعالیت‌های ایران و استفاده از تجربیات این کشور در امر توسعه است.

وی اضافه کرد: سازمان بین‌المللی استاندارد تمام تلاش خود را برای تسهیل حضور کارشناسان ایرانی در کمیته‌های فنی ایزو به کار خواهد گرفت و از حضور آنان استقبال خواهد کرد.

اسحاق جهانگيری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر