کد خبر: 341018 A

اصلاح طلبان در آذربایجان شرقی:

ایلنا: در استان آذربایجان شرقی به نسبت استان‌های دیگر، این شانس وجود دارد که اصلاح‌طلبان حداقل دو سه گزینه برای انتخابات دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اگر در استان فارس و در ۹ حوزه انتخابیه آن هیچ اصلاح‌طلبی تایید نشده است و در استان همدان نیز وضعیت دلخواهی وجود ندارد و تمامی نامزدهای اصلاح‌طلب در آن رد صلاحیت شده‌اند و اگر در استان چهار محال و بختیاری تنها یک چهره اصلاح‌طلب تایید صلاحیت شده؛ در استان آذربایجان غربی اما اصلاح‌طلبان شانس بالاتری نسبت به استان‌های دیگر دارند. در شهر تبریز، مرکز استان که بعد از تهران بیشترین نماینده را در مجلس دارد، لیست 6 نفره اصلاح‌طلبان احتمالا تکمیل خواهد شد.

«مسعود پزشکیان» وزیر بهداشت دولت خاتمی و «میر علی اصغر الموسوی» از جمله اصلاح‌طلبان شناخته شده تبریز هستند که صلاحیت آنان برای انتخابات مجلس احراز شده است. به جز این دو نفر چند چهره گمنام در میان اصلاح‌طلبان استان هستند که ممکن است در لیست اصلاح‌طلبان قرار بگیرند و به کمی اغماض می‌توان لیست شش نفره برای انتخابات تهیه کرد.

رد صلاحیت اصلاح‌طلبان باعث شده تا در اهر امکان رقابت از اصلاح‌طلبان سلب شده باشد و در این شهر هیچ اصلاح‌طلبی باقی نمانده است.

در حوزه انتخابیه بستان‌آباد نیز رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان موجب شده یک نامزد مستقل نزدیک به اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در عرصه باقی بماند.

در حوزه انتخابیه بناب نیز هیچ اصلاح‌طلبی تایید نشده اما نیروهای مستقلی مانده که بتوان روی رای آوردن آنها حساب کرد.

در حوزه انتخابیه سراب مجید نصیرپور که گزینه اصلی اصلاح‌طلبان بود در عرصه باقی ماند و تایید شده است.

در شبستر نیز با وجود رد صلاحیت چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب، تنها یک چهره اصلاح‌طلب باقی مانده است.

در حوزه انتخابیه کلیبر نیز اصلاح‌طلبان در وضعیت فعلی هیچ نامزدی برای انتخابات پیش رو نخواهند داشت. 

در مراغه نیز همین وضعیت را دارد و اصلاح‌طلبان امیدوارند در مراحل بعدی یکی از نامزدهای اصلاح‌طلب این حوزه در شورای نگهبان تایید صلاحیت شود.

این وضعیت در مرند هم اتفاق افتاده و به نظر می‌رسد نماینده اصولگرای این شهر شانس اول پیروزی در انتخابات مرند باشد.

در حوزه انتخابیه ملکان همه گزینه‌های اصلی اصلاح‌طلبان رد شدند اما یکی دو گزینه غیر اصلاح‌طلب مانده که ممکن است با حمایت رهبران اصلاح‌طلب منطقه، در انتخابات به پیروزی برسند.

در شهرستان میانه نیز به نظر می‌رسد وضعیت اصلاح‌طلبان از دیگر شهرستان‌های دیگر استان بهتر باشد. در این شهرستان اصلاح‌طلبان دو نامزد اصلی اصلاح‌طلب دارند.

در حوزه‌های انتخابیه هشترود و ورزقان نیز هیچ گزینه‌ای برای اصلاح‌طلبان باقی نمانده است.

به این ترتیب برای 19 صندلی استان آذربایجان شرقی در انتخابات پیش رو، اصلاح‌طلبان در دوازده یا سیزده حوزه انتخابیه نامزد معرفی خواهند کرد و با توجه به سابقه این افراد و سابقه سیاسی مردم استان، نیمی از این افراد شانس ورود به مجلس دهم را خواهند داشت.

ایلنا

آرایش اصلاح طلبان در استان‌های دیگر را از لینک‌های زیر ببینید:

استان‌هایی که اصلاح طلبان در آن تایید نشده‌اند

استان همدان

استان چهارمحال و بختیاری

استان اصفهان

استان فارس

استان آذربایجان شرقی

استان خراسان رضوی

استان خراسان جنوبی

استان سیستان و بلوچستان

استان کرمان

استان اردبیل

استان مازندران

 

 

اصلاح طلبان انتخابات مجلس دهم فضای انتخاباتی کشور اصلاح طلبان آذربایجان شرقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر