کد خبر: 321448 A

واعظی در کمیسیون ایران و روسیه:

ایلنا: در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه در همایش ایران‌شناسان مسکو علاوه بر بررسی روابط دو کشور در رابطه با مسائل بین‌المللی و لزوم سرمایه‌گذاری‌های منطقه‌ای بحث و گفت‌وگو شد.

به گزارش ایلنا به نقل از بخش دیپلماسی رسانه‌ای سفارت ایران در روسیه محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات و رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه که برای شرکت در دوازدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه به مسکو سفر کرده است، در افتتاحیه همایش انستیتو شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه با موضوع «ایران در دهه دوم قرن بیست و یکم: چشم اندازهای توسعه کشور و چالش‌ها» به ارایه سخنرانی پرداخت و به سؤالات ایران‌شناسان حاضر در این همایش پاسخ گفت.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات از نقش ایران‌شناسان در کمک به توسعه و تعمیق ارتباطات روسیه و ایران تشکر کرد و گفت: روابط ایران و روسیه در حال تغییر است. در روند مذاکرات هسته‌ای رایزنی‌های خوبی بین طرفین برقرار بود. مقام‌های ایران و روسیه در مسایل منطقه‌ای از جمله در مسایل سوریه و افغانستان همکاری‌های نزدیکی داشته‌اند و این همکاری‌ها می‌تواند باعث ایجاد ثبات در منطقه شود. تجربیات خوبی از همکاری‌های منطقه‌ای ایران و روسیه در گذشته نیز برای برقراری ثبات در تاجیکستان و قره باغ داشته‌ایم.

رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه افزود: در بعد روابط دوجانبه، باید روی سرمایه عظیم مشترکات تاریخی و فرهنگی دو کشور کار کنیم. با این پشتوانه و هوشمندی رهبران دو کشور، در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری روابط دو کشور تحکیم و توسعه یافته است. از زمان روی کار آمدن دولت جدید در ایران، روحانی و پوتین، رؤسای جمهور دو کشور ۶ بار با یک دیگر ملاقات کرده‌اند و هیأت‌های عالی رتبه متعددی در عرصه‌های مختلف تبادل شده‌اند. اسناد مهمی هم در روابط دو کشور امضا شده‌اند.

واعظی با اشاره به برگزاری دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه اظهار داشت: برای برگزاری این نشست هماهنگی‌های لازم از چند ماه گذشته به عمل آمده است و از جمله در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، رؤسای جمهور دو کشور در این زمینه به تبادل نظر پرداختند.

علاوه براین هیأت‌های متعددی در سطوح عالی بین دو کشور تبادل شدند. از جمله الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه و رییس طرف روسی کمیسیون مشترک اقتصادی روسیه و ایران، همراه با ۵۰ شرکت بزرگ روسی به تهران سفر کرد.

در حال حاضر نیز هیأتی ۶۰ نفره از بخش‌های دولتی و خصوصی ایران در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه به مسکو سفر کرده‌اند.

رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه گفت: باید برنامه بلندمدت برای روابط دو کشور داشته باشیم و همکاری ما به گونه‌ای باشد که تکانه‌های مقطعی و سیاسی، نفوذ کشورهای ثالث و تغییر دولت‌ها نتوانند این روابط راهبردی را تغییر دهند. به عنوان مثال من در دیدار با آقای ایگور شوالوف، معاون اول نخست وزیر روسیه به وی پیشنهاد دادم که سازمان همکاری‌های شانگهای را به سمت همکاری‌های اقتصادی، فنی و حوزه انرژی سوق دهیم.

مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیز در این همایش گفت: روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف در حال توسعه است و الان موج جدیدی در روابط ایران و روسیه آغاز شده است. دست یابی به برجام، راه جدیدی را برای روابط دو کشور ایجاد کرده است. عوامل مهم دیگری نیز در این روابط اثر گذار هستند. در سال ۲۰۱۵ مجموعه‌ای از اسناد مؤثر در روابط دو جانبه به امضا رسیده‌اند و یا آماده امضا شدن هستند. از جمله سه سند در زمینه همکاری‌های گمرکی، سند همکاری در زمینه بیمه و همکاری‌های امور اجتماعی، موافقت نامه تسهیل اعطای روادید، موافقت نامه همکاری در زمینه معاضدت قضایی، و موافقت نامه سرمایه گذاری متقابل در مرحله نهایی شدن هستند. برخی از این اسناد در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی مورد بحث و بررسی بیشتر قرار می‌گیرند و برای سفر مقامات عالی رتبه طی هفته‌های آینده آماده امضا می‌شوند.

همچنین در این همایش یک روزه، ایران‌شناسان انستیتو شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه و دیگر دانشگاه‌ها و مراکز آکادمیک و تحقیقاتی مسکو به ارایه مقالات خود در خصوص مسایل سیاست خارجی ایران و همکاری‌های اقتصادی و سیاسی ایران و روسیه پرداختند.

محمود واعظی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر