خبرگزاری کار ایران

| 18:36   
کد خبر : ۱۳۸۱۶۲۵
در دیدار سفیر ایران مطرح شد؛

درخواست اردوغان برای تحقق تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بین تهران و آنکارا

رئیس‌جمهور ترکیه در دیدار سفیر ایران تحقق تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بین دو کشور را در دسترس دانسته و خواستار تلاش مسئولان کشور جهت رفع موانع تجاری و تحقق این رقم شد.

درخواست اردوغان برای تحقق تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بین تهران و آنکارا

به گزارش ایلنا، محمدحسن حبیب اله زاده سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در آنکارا بعدازظهر روز پنجشنبه در دیدار با « رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه استوارنامه خود را تقدیم کرد.

رئیس جمهور ترکیه در این دیدار با اشاره به فرارسیدن ماه محرم و عاشورای حسینی، عاشورا را نماد برابری مسلمانان و بهانه ای برای اتحاد جوامع اسلامی بر شمرد.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه زمینه های مختلف همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه را مورد اشاره قرار داده و بر اهمیت توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری تاکید نمود.

وی تحقق تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بین دو کشور را در دسترس دانسته و خواستار تلاش مسئولان کشور جهت رفع موانع تجاری و تحقق این رقم شد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین خواستار افزایش همکاریهای دو کشور در زمینه مقابله با تروریسم؛ اسلام هراسی و اتحاد جهان اسلام شد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با تقدیم سلامهای گرم خود به رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهور کشورمان، به دعوت بعمل آمده از رئیسی برای سفر به ترکیه اشاره و از سفر قریب الوقوع وزیر امور خارجه ترکیه به تهران ابراز خرسندی نمود.

محمدحسن حبیب اله زاده سفیر جدید کشورمان در ترکیه نیز در ابتدای سخنان خود ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام عاشورای حسینی و شهادت حضرت اباعبدالله حسین (ع) و یاران با وفایش، برنامه های خود برای توسعه مناسبات را برای رئیس جمهور ترکیه تشریح و اظهار داشت؛ دستور کار اصلی دستگاههای دو کشور توسعه مناسبات بویژه در زمینه اقتصادی و تجاری است و در عین حال همکاری و همفکری در مسائل سیاسی دو جانبه، منطقه ای و بین المللی نیز از مهمترین موضوعات مورد پیگیری خواهد بود. 

حبیب‌اله زاده به طیف وسیع همکاری‌ها و مشورت‌های دو کشور در حوزه سیاسی از جمله؛ روند آستانه، گفتگوهای چهارجانبه، قفقاز، فلسطین، جهان اسلام و مبارزه با تررویسم اشاره و بر تعمیق تعاملات دو کشور مهم ایران و ترکیه در خصوص مسائل منطقه ای تاکید نمود.

سفیر کشورمان با تمجید از مواضع مشترک ایران و ترکیه و تعدادی از کشورهای اسلامی در قبال هتک حرمت قرآن کریم، تقویت اتحاد و همبستگی مسلمانان برای مقابله با روند اسلام هراسی و توهین به مقدسات دینی را ضروری برشمرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز