خبرگزاری کار ایران

| 20:50   
کد خبر : ۱۳۶۷۷۹۳
سردار فرحی در دیدار دبیرکل وزارت دفاع پاکستان:

همکاری‌ ایران و پاکستان عرصه را بر گروه‌های تکفیری و تروریستی تنگ می کند

سپهبد حمود الزمان خان دبیرکل وزارت دفاع جمهوری اسلامی پاکستان با حضور در ستاد وزارت دفاع با سردار سرتیپ پاسدار سیدمهدی فرحی دیدار کرد.

همکاری‌ ایران و پاکستان عرصه را بر گروه‌های تکفیری و تروریستی تنگ می کند

به گزارش ایلنا، سردار سرتیپ پاسدار سیدمهدی فرحی جانشین وزیر دفاع  در این دیدار با بیان این که علائق دو ملت ایران و پاکستان ناگسستنی است و این موضوع برای دولتمردان دو کشور مسئولیت آور است، افزود: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به‌ واسطه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود، دارای موقعیت مهم و اثرگذار در تحولات منطقه‌ای و جهان اسلام هستند و صرف‌نظر از مرزهای مشترک، از اشتراکات تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و دینی عمیقی برخوردار هستند.

وی ادامه داد: اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به ویژه در دولت فعلی، توسعه روابط با همسایگان است و در این میان پاکستان به‌واسطه اشتراکات متعدد تاریخی، فرهنگی، دینی و سیاسی در میان همسایگان جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است.

جانشین وزیر دفاع با بیان اینکه برای ارتقای روابط و همکاری‌ها با پاکستان یک اتفاق‌نظر میان مسئولان جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از ارتقای همکاری با جمهوری اسلامی پاکستان در تمامی زمینه‌ها استقبال می‌کند و ما افزایش سفرهای متقابل مقامات دفاعی و نظامی دو کشور را مهم و سازنده ارزیابی می‌کنیم و آن‌ را بسترساز و زمینه‌ساز توسعه روابط در همه بخش­ ها می­ دانیم.

به گفته فرحی، معتقدیم ارتقای تعاملات و همکاری‌های دفاعی دو کشور، می‌تواند منجر به استحکام مناسبات، افزایش اعتماد و کاهش نفوذ و نقش بازیگران مخرب و مخالف روابط شود و همچنین همکاری‌های دو کشور بدون تردید عرصه را بر گروه‌های تکفیری و تروریستی نظیر داعش و یا گروهک‌های جدایی‌طلب نیز تنگ خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط و تحولات منطقه‌ای وبین‌المللی در وضعیت حساس و پیچیده‌ای قرار دارد تصریح کرد: آمریکا و غرب در تلاش‌اند که رویکردهای یک‌جانبه‌گرا و تمامیت‌خواه خود را در تمامی مناطق راهبردی دنیا اجرا  کنند و منافع خود را بدون توجه به ساختار فرهنگی، باورها و اعتقادات مردم منطقه‌ دنبال کنند و شرایط آسیب‌پذیر چند سال گذشته منطقه غرب آسیا نتیجه همین نگاه مخرب و آسیب‌زا بوده است.

جانشین وزیر دفاع با تاکید بر اینکه تحولات اخیر اوکراین هم محصول همین نگاه یک‌جانبه‌گرا و مداخله‌جویانه است، خاطرنشان کرد: البته جمهوری اسلامی ایران همواره مخالفت خود را با جنگ، کشتار و نابودی زیرساخت‌ها در هرکجای دنیا اعلام کرده است اما ریشه‌های بحران به زیاده خواهی و سیاست‌های توسعه‌طلبانه غرب و آمریکا برمی‌گردد.

فرحی افزود: شاهد بودیم که در افغانستان پس از 20 سال اشغال، این کشور را در یک شرایط آشفته و اسفناک ترک کردند و یقیناً راه‌حل افغانستان برای برون‌رفت از شرایط فعلی تشکیل یک حکومت فراگیر است.

وی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران راه‌حل مسایل و بحران‌های منطقه‌ای را مشارکت و تعامل کشورهای منطقه در حل‌وفصل موضوعات می‌داند، ابراز داشت: توافقات اخیر با عربستان را نقطه عطفی در آغاز گفت‌وگوهای جامع امنیتی و ایجاد فضای مثبت و آرامش‌بخش در منطقه می‌دانیم و یقیناً این تحولات تأثیر قابل‌توجهی در افزایش همکاری‌های دوجانبه نیز خواهد گذشت.

به گفته جانشین وزیر دفاع، معتقدیم ارتقای تعاملات و همکاری‌های دفاعی دو کشور، می‌تواند منجر به استحکام مناسبات، افزایش اعتماد و کاهش نفوذ و نقش بازیگران مخرب و مخالف روابط شود و همچنین همکاری‌های دو کشور بدون تردید عرصه

سپهبد حمود الزمان خان، دبیر کل وزارت دفاع جمهوری اسلامی پاکستان در این دیدار بیان کرد: معتقدیم وزارتخانه‌های دفاع دو کشور علاوه بر همکاری‌های دفاعی و نظامی می‌توانند به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از ظرفیت‌های خود برای ارتقاء سایر ابعاد همکاری ازجمله همکاری‌های اقتصادی نیز بهره‌ ببرند.

وی با بیان اینکه بر این عقیده‌ایم که افزایش همکاری‌ها در عرصه اقتصادی نیز به افزایش همگرایی دو کشور و بالطبع افزایش امنیت منطقه کمک شایانی خواهد کرد، یادآور شد: اقدامات خوبی در سال‌های اخیر برای تبدیل مرزهای دو کشور به مرزهای امن وتوام با مبادلات اقتصادی برداشته‌شده است و با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی وزارت دفاع، آمادگی کامل همکاری در این بخش را هم داریم.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز