کد خبر: 1293493 A

در بیانیه جمعی از سفرا و دیپلمات‌های پیشین مطرح شد؛

تعامل سازنده با جهان ضامن امنیت، توسعه و منافع ملی

جمعی از سفرا و دیپلمات‌های پیشین در خصوص تحولات سیاست خارجی و شرایط جاری کشور بیانیه‌ای منتشر کردند.

تعامل سازنده با جهان ضامن امنیت، توسعه و منافع ملی

به گزارش ایلنا، در بخش اول این بیانیه که با عنوان «تعامل سازنده با جهان ضامن امنیت، توسعه و منافع ملی» منتشر شده می‌خوانیم: «تامین منافع ملی و مصالح شهروندان اولویت سیاست خارجی هر کشور است. دولت‌ها با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها و فرصت‌ها، موانع را از میان برداشته و دستیابی به آن را میسر می سازند؛ این امر در واقع تحقق ارزش‌ هایی همچون ثبات سیاسی، امنیت و افزایش قدرت ملی، ارتقاء جایگاه بین‌المللی کشور، رفاه اقتصادی و تامین آینده‌ای روشن و با ثبات برای مردم و ارتقاء کرامت آنها در تعامل با جهان است.

از آنجا که سیاست خارجی تداوم سیاست داخلی بوده و همواره با شرایط محیط سیاسی و اجتماعی در تعامل است و همچنین با توجه به اثر پذیری متقابل این دو، یک سیاست خارجی منسجم و کارآمد که بر اساس منافع ملی تدوین شده باشد، حامی امنیت و ثبات نظام بوده و روند پیشرفت و توسعه کشور را تسریع می‌نماید در حالی که دخالت و حضور افراد و نهادهای غیر مرتبط و ناآشنا در این جایگاه، کشور را با مشکلات عدیده، تهدیدات امنیتی و تحریم‌های جدی مواجه می‌نماید.  

جمهوری اسلامی ایران با به‌کارگیری تمام ابزارهای قدرت و بازدارندگی و استفاده از همه ظرفیت‌ها و فرصت‌ها و ارزیابی هزینه در مقابل فایده، می‌تواند با تنظیم چارچوبی از همکاری، مشارکت و رقابت با دولتها، رویکردی واقعی و عمل گرایانه را به منظور کاهش تنش‌ها و پیشبرد منافع ملی در مشارکت با دولت‌ها و جامعه جهانی، به ویژه همسایگان در پیش گیرد. تا کنون هیچ کشوری قادر نبوده با سیاست خارجی بحران زا در مسیر توسعه و پیشرفت گام بردارد.»

نویسندگان این بیانیه در ادامه با اشاره به برخی مواردی که احتمالا آسیب‌زا خواهد بود توجه به اهمیت و جایگاه منافع ملی در سیاست خارجی را یادآور شده‌اند و به عنوان مثال با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین خاطرنشان کرده‌اند: آمریکا و غرب در یک اقدام جمعی با تحریک روسیه، این کشور را به گرداب جنگ اوکراین کشانده‌اند. این سوال  که برنده این جنگ ویرانگر، کدام یک از طرفین منازعه خواهد بود، موضوعی قابل بحث است. اگرچه دولت ایران به لحاظ حقوقی، بیطرفی را نقض نکرده است ولی سوال اینجاست که آیا در رویکرد کنونی ایران به جنگ اوکراین، به مصالح نظام و کشور توجه کافی مبذول شده است؟ همچنین، جمهوری اسلامی ایران که از دیر باز پرچمدار مبارزه با استکبار و حمایت از مردم مظلوم و سرکوب شده در اقصی نقاط جهان بوده، اکنون با این سوال از سوی افکار عمومی در داخل و خارج مواجه است که در شرایطی که مردم اوکراین مورد تجاوز قرار گرفته‌اند جایگاه اخلاقی نظام اسلامی در کجای این منازعه  قراردارد.

در این بیانیه هم‌چنین با اشاره به واکنش‌ها نسبت به ادعای اخیر مقامات اوکراینی درباره ارسال پهپاد و تسلیحات موشکی از سوی ایران برای تقویت جبهه روسیه در جنگ اوکراین خاطرنشان کرده‌اند که جمهوری اسلامی در این برهه تاریخی باید با جهت گیری‌های خود در موضوع جنگ اوکراین، عزت نظام اسلامی و کرامت مردم ایران در جهان و در برابر قضاوت آیندگان را حفظ کند. 

در بند دیگری از این بیانیه نیز  با اشاره به عملکرد تیم جدید در مذاکره هسته‌ای، مطالبات مردم به خصوص در زمینه اقتصادی و تحریم‌های جدید اروپا و آمریکا علیه ایران نسبت به این که جمهوری اسلامی را با ادعای نقض قطعنامه ۲۲۳۱ ، در دستور کار شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دهند و احتمالا مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال و مجموع تحریم های بین المللی را باز گردانند، ابراز نگرانی شده است.

هم‌چنین در این بیانیه  با اشاره به معضلات اقتصادی، تورم، بیکاری و ... نسبت به تاثیر استمرار این موارد بر اعتماد عمومی به ویژه از سوی قشر جوان هشدار داده شده است.

صادر کنندگان این بیانیه ادامه داده‌اند: در مقطع کنونی، جهت گیری جهانی به ویژه آمریکا و اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران و در حمایت از معترضان پیش می رود و رسانه های خارجی اخبار تحولات داخلی را با بزرگنمایی مورد نظرشان به صورت مداوم پوشش می‌دهند، که خود تبعات سنگینی علیه منافع ملی ایران در پی دارد، موضع گیری همزمان مقامات رسمی سیاسی آن کشور ها بر شدت نگرانی از رویکرد سیاست خارجی می افزاید. شنیدن سخن نخبگان، دلسوزان و معترضان و تعامل با آنها از سوی دولتمردان، از شدت نگرانی می کاهد و امکان حل مسائل و رفع معضلات به طریق مسالمت آمیز را میسر می نماید.

در بند پایانی این بیانیه نیز آمده است: ما، امضاکنندگان این بیانیه، جمعی از سفرا و دیپلمات های ارشد پیشین جمهوری اسلامی ایران، با کوله بار تجاربی که طی دهه ها در کوران حوادث در سنگر خارجی اندوخته ایم، در مقطع حساس و سرنوشت ساز کنونی وظیفه و مسئولیتی خطیر در برابر کشور و مردم فهیممان به ویژه جوانان عزیز این مرز و بوم که به حق آینده سازان ایران فردا می باشند احساس نموده و خواستار تجدید نظر در سیاست و شیوه حکمرانی، توازن در سیاست خارجی با همه دولت های کوچک و بزرگ و تاثیر گذار، تعامل سازنده با همه کشورهای جهان بویژه همسایگان، با تاکید بر محوریت منافع ملی هستیم. به باور ما اصلاح امور تنها از طریق قانون گرایی و شفافیت، مردم سالاری و شایسته سالاری، پاسخگویی و شنیدن سخنان دل سوزان با هر گرایش و عقیده در چارچوب مصالح کشور، مبارزه جدی و قاطع با فساد و رانت، اجرای قوانین و مقررات معطل مانده، اعتماد به جوانان و التزام به نقش و جایگاه نخبگان در برنامه ریزی و تصمیم سازی ها عملی خواهد شد؛ تنها از این طریق است که میتوان کشور را از گزند سختی و بحران خارج کرد.

اسامی این افراد به عنوان امضا کنندگان بیانیه منتشر شده است: مسعود ادریسی، جواد آسایش، کورش احمدی، مصطفی اعلایی، سید همایون امیرخلیلی، جواد انصاری، نعمت الله ایزدی، مرتضی بانک، محمد بختیاری، نصرت الله تاجیک،مرتضی توسلی، بهمن حسین پور، عباس حقیقت، مرتضی خلج، ابوالقاسم دلفی، محمد رئیسی، طاهر ربانی، ابراهیم رحیم پور، سید جلال ساداتیان، ناصر سرمدی،محسن شریف خدایی، حمید رضا شیرخدایی، محمود صدری، حسن طاهریان، رضا طباطبایی،جاوید قربان اوغلی، اصغر قریشی، وحید کریم نیا، علی اشرف مجتهد شبستری، سید مهدی محبی، منصور معظمی، سید حسین موسویان، حسین نصیری، علی نعمت اللهی، سید موسی هاشمی گلپایگانی

 

انتهای پیام/
جمعی از سفرا و دیپلمات‌های پیشین تعامل سازنده با جهان
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر