کد خبر: 1240825 A

در جریان بررسی قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی به همراه آمریکا با موضوع درخواست از ایران جهت همکاری با آژانس که با ۳۰ رأی موافق، ۲ رای مخالف روسیه و چین ، و ۳ رای ممتنع هند پاکستان و لیبی به تصویب شورای حکام رسید، محمد رضا غائبی، سرپرست نمایندگی دائم کشورمان، ضمن محکومیت شدید این اقدام با انگیزه سیاسی و مغرضانه از سوی برخی از کشورهای عضو شورای حکام، مواضع کشورمان را در این خصوص خطاب به اعضای شورای حکام گوشزد کرد.

به گزارش ایلنا، سرپرست نمایندگی دائم کشورمان پیش از تصویب قطعنامه با اشاره به اینکه طی ۲۰ سال گذشته فشرده ترین بازرسی های آژانس در ایران انجام شده است و تنها در سال ۲۰۲۱، ۲۲ درصد از بازرسی های آژانس در سراسر جهان در ایران صورت پذیرفته، افزود: این در حالی است که ایران تنها ۳ درصد از کل تاسیسات هسته ای تحت پوشش آژانس در سراسر جهان را در اختیار دارد. 

 غائبی همچنین با تأکید بر اینکه ادعاهای مربوط به مکان های ذکر شده در گزارش مدیرکل بر اساس اطلاعات نادرست ساختگی رژیم صهیونیستی است، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم بزرگ‌نمایی صورت گرفته در گزارش اخیر آژانس و تلاش‌ها برای ایجاد فاجعه‌ای غیرضروری در این زمینه، در حالی که ایران نگرانی‌ها و ابهامات اساسی در این گزارش دارد و مدیرکل برای ادامه مذاکرات اعلام آمادگی کرده است، نتیجه معکوس دارد. 

این دیپلمات کشورمان خطاب به نمایندگان کشورها گفت: ایران از اقدام حامیان این قطعنامه برای پیمودن چنین مسیری که هیچ ارتباطی با واقعیات فنی میدانی ندارد، بلکه ناشی از دستور کار مغرضانه غیرحرفه‌ای و سیاسی است، به شدت ابراز تاسف می‌کند و انتظار می رود کشورهای حامی به تعهدات خود تحت برجام عمل کنند و شرایط را بیشتر پیچیده نکنند.

غائبی همچنین با تاکید بر اینکه سطح کنونی همکاری‌های ایران و آژانس مثال زدنی است و مذاکرات نهایی برای احیای برجام ادامه دارد، افزود: بر عهده شورای حکام و اعضای آن است که پاسدار چنین همکاری گسترده و سرنوشت برجام باشند. وی تأکید کرد: ما باید در مقابل کسانی که می خواهند این را به دلیل کسب امتیاز صرفاً سیاسی نابود کنند، متحد باشیم و این مسئولیت به تنهایی بر دوش ایران نیست و این بر عهده همه ماست که در صورت از بین رفتن آن از ریل، بیشترین تأثیرات منفی را متحمل شویم؛ لذا از کشورهای عضو می خواهیم به این قطعنامه که هدف آن تحقق دستور کار سیاسی برخی کشورهای عضو است، رأی منفی دهند.

سرپرست نمایندگی کشورمان همچنین پس از تصویب قطعنامه پیشنهادی، ضمن محکومیت قوی و رد این قطعنامه، خطاب به نمایندگان دولت های عضو آژانس گفت: با توجه به ادامه همکاری گسترده ایران با آژانس، دعوت از ایران برای همکاری با آژانس از طریق پذیرش قطعنامه بی معنی و ناامیدکننده است. 

وی ضمن خاطر نشان کردن اینکه پذیرش قطعنامه شاهدی بر اثبات این مدعا است که فشارها و آرمان های سیاسی برخی کشورها بر جنبه فنی کار آژانس غلبه کرده است، افزود: این قطعنامه زنگ خطری برای اعتبار و یکپارچگی آژانس در سیستم پادمانی و رژیم منع اشاعه است و همچنین نشان می دهد که همکاری صادقانه و گسترده با آژانس در زمینه پادمان ها در برابر اراده سیاسی و فشار برخی کشورها تضعیف می شود. وی افزود: این ضربه بزرگی به آژانس است که توسط یکی از مهم ترین ارگان های تصمیم گیر آن یعنی شورای حکام به ان وارد گردید.

این دیپلمات کشورمان ضمن روشن نمودن این موضوع که پذیرش این قطعنامه نه ایران را ترغیب به فراتر رفتن  از سطح بالای کنونی همکاری خود با آژانس می کند و نه آن را مجبور به پایین آمدن از مواضع اصولی خود می کند، افزود: ایران قاطعانه نسبت به این قطعنامه ابراز تأسف می کند و در پاسخ به آن اقدام مقتضی را انجام خواهد داد، که عواقب آن متوجه ارائه کنندگان و حامیان این قطعنامه است.  وی با اشاره به اینکه اگر قرار باشد ایران پس از نشان دادن سطح مثال زدنی از همکاری با چنین رفتار ناعادلانه و با انگیزه سیاسی روبرو شود، هشدار داد: در واقع ایران حق دارد در سیاست و رویکرد خود در قبال آژانس بازنگری کند.

انتهای پیام/
پوشش چین رژیم صهیونیستی ایران و آژانس شورای حکام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر