کد خبر: 1239164 A

از سوی خاجی مطرح شد؛

نمایندگان کشورهای جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه و سازمان ملل متحد در نشستی مشترک در پایان هشتمین دور گفت‌وگوهای کمیته قانون اساسی سوریه، نتایج آن را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش ایلنا، گیر پدرسون، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست، ضمن تشکر از همکاری و حمایت‌های سه کشور ضامن در روند آستانه از ادامه فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه به نمایندگان ارشد ایران، روسیه و ترکیه گزارشی از این دور از گفت‌وگوهای سوری - سوری در قالب کمیته قانون اساسی ارائه داد و گفت: فضای مثبتی بر این دور از مذاکرات حاکم بود که بسیار دلگرم‌کننده است و راه را برای رسیدن به نتایج بهتری در آینده هموار خواهد کرد. 

دیپلمات‌های ارشد سه کشور ضامن روند آستانه، ضمن تشریح دیدگاه‌های خود در قبال تحولات سوریه، نگرانی خود را از افزایش مشکلات مردم این کشور ابراز کردند. 

علی‌ اصغر خاجی در این نشست ضمن انتقاد از غرب به خاطر اعمال تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی علیه مردم سوریه و مشروط کردن بازسازی این کشور به حل و فصل سیاسی، افزایش اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی و حمله به زیرساخت‌های سوریه و مکان‌های غیرنظامی را محکوم و سکوت مجامع بین‌المللی در قبال این تجاوزات را تاسف‌بار توصیف کرد. 

کمیته قانون اساسی سوریه مرکب از ۱۵۰ عضو از طرف دولت، مخالفان و جامعه مدنی به طور مساوی است که در هر نشست، کمیته کوچکتری با عضویت ۱۵ نفر از هر طرف، برگزار می‌شود که در این نشست توافق کردند جلسه بعدی در اواخر ماه ژوئیه (کمتر از دو ماه دیگر) در ژنو برگزار شود. 

پیش از این نشست چهارجانبه، نمایندگان ارشد سه کشور ضامن در روند آستانه با هم گفت‌وگو کردند.

انتهای پیام/
سوریه علی اصغر خاجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر