خبرگزاری کار ایران

جلالی:

ایران و روسیه در بخش فرهنگی و اقتصادی تعامل ضعیفی دارند

asdasd
کد خبر : ۱۱۱۰۸۲۰

سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه گفت: با وجود روابط نزدیک دو کشور ایران و روسیه در حوزه‌های سیاسی نظامی و فنی اما دو طرف در بخش فرهنگی و اقتصادی مناسب، تعامل ضعیفی دارند.

به گزارش ایلنا، «مراد زبارف» وزیر کشاورزی جمهوری تاتارستان روسیه در دیدار با «کاظم جلالی» سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه با اشاره به ظرفیت‌های بالای کشاورزی و دامداری دو طرف خواستار برقراری همکاری گسترده با ایران شد.

مراد زبارف با بیان اینکه ۱۰۰۰ شرکت مختلف در زمینه کشاورزی تولیدات دامی در جمهوری تاتارستان فعال است، گفت: سال گذشته به ارزش ۲۸۸ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادرات داشتیم و این جمهوری در زمینه تولیدات دامی و کشاورزی در روسیه مقام اول را دارد.

وی گفت: جمهوری تاتارستان در زمینه محصولات حلال فعالیت‌های گسترده‌ای دارد و فقط سال گذشته ۳۰۰ هزار تن محصول حلال تولید شد.

وزیر کشاورزی جمهوری تاتارستان روسیه خواستار این شد که با تشکیل کارگروهی اولویت‌های دو طرف مشخص و مقدمات همکاری‌های در زمینه‌های کشاورزی و تولیدات دامی آغاز شود و در واقع ایران و تاتارستان تولید مشترک داشته باشند.

کاظم جلالی سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه با استقبال از پیشنهاد وزیر کشاورزی جمهوری تاتارستان، گفت: با وجود روابط نزدیک دو کشور ایران و روسیه در حوزه‌های سیاسی نظامی و فنی اما دو طرف در بخش فرهنگی و اقتصادی مناسب، تعاملات ضعیفی دارند.

وی گفت: در عین حال با وجود شرایط سخت کرونایی و فشارهای تحریمی تبادل تجاری دو کشور در سال گذشته ۴۴ درصد و میزان صادرات ایران به روسیه ۱۰۵ درصد افزایش یافت.

سفیر ایران در روسیه با استقبال از پیشنهاد وزیر کشاورزی ابراز امیدواری کرد: تا طی حداکثر دو ماه آینده شرایط تشکیل این کارگروه فراهم شود و دو طرف با اولویت بندی نیازها شرایط آغاز همکاری را فراهم نمایند.

جلالی همچنین در این ملاقات خواستار ایجاد مرکز تجاری ایرانیان در کازان برای عرضه محصولات دامی و کشاورزی شد که با موافقت وزیر کشاورزی جمهوری تاتارستان مواجه شد.

 

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز