خبرگزاری کار ایران

آخرین جزئیات ثبت نام و دریافت گذرنامه زیارتی اربعین ۱۴۰۳ + سایت و مدارک لازم ثبت نام

آخرین جزئیات ثبت نام و دریافت گذرنامه زیارتی اربعین ۱۴۰۳ + سایت و مدارک لازم ثبت نام
کد خبر : ۱۵۰۳۷۵۴

طبق اعلام مسئولان مربوطه، متقاضیان برای صدور گذرنامه جدید باید تنها از طریق اپلیکیشن «پلیس من» به نشانی police-man.ir اقدام کنند.

گذرنامه اربعین یا پاسپورت زیارتی، پاسپورتی است که تنها برای ایام اربعین و تنها جهت مسافرت به کشور عراق و شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین، قابل استفاده است، گذرنامه زیارتی برای افرادی است که پاسپورت ندارند یا گذرنامه آن‌ها منقضی شده است، گذرنامه اربعین را می‌توان به روش حضوری و آنلاین درخواست داد و هزینه آن نیز بسیار کمتر از پاسپورت‌های عادی است.

به‌طور معمول، هنگامی که یک شخص، برای ثبت‌نام گذرنامه، به روش حضوری یا از طریق برنامه پلیس من اقدام می‌کند و پاسپورت وی صادر می‌شود، این گذرنامه، همچون پروانه گذر مرزی، مادام‌العمر نیست، بلکه مدت اعتبار آن، دارای محدودیت زمانی است که در حال حاضر، این مدت، برای پاسپورت اتباع ایرانی، پنج سال است و پس از پایان این مدت، دارنده باید برای تمدید پاسپورت اقدام کند.

زنانی که با اخذ اجازه خروج همسر یا مردانی که برای ثبت‌نام و دریافت گذرنامه ویژه اربعین اقدام می‌کنند، لازم است به این نکته توجه داشته باشند که پس از پایان مراسم پیاده‌روی در کشور عراق، اعتبار گذرنامه زیارتی آن‌ها تمام می‌شود و این اشخاص، ملزم هستند تا به کشور بازگردند تا مشمول ضمانت اجراهای سنگین ورود غیرقانونی به کشور خارجی نشوند و مدت اعتبار گذرنامه زیارتی آبی رنگ، پنج سال است.

مدارک لازم برای دریافت گذرنامه موقت

مدارک لازم برای دریافت گذرنامه موقت، همچون مدارک دریافت پاسپورت دائمی است، اما در کل برای اخذ گذرنامه اربعین باید مدارک زیر را به پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا ارائه دهید:

شناسنامه (افراد بالای ۱۵ سال: شناسنامه عکس‌دار، افراد زیر ۱۵ سال: علاوه بر شناسنامه، گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه یا گذرنامه عکس‌دار)

کارت ملی (در صورت نداشتن کارت ملی، ارائه برگه تأیید از ثبت‌احوال الزامی است)

یک قطعه عکس

ارائه گذرنامه (در صورت موجود بودن)

اجازه خروج از کشور برای خانم‌های متأهل

رضایت‌نامه پدر (در صورت مجرد و زیر سن قانونی‌بودن)

اصل گواهی فوت همسر (در صورتی که فوت کرده باشد.)

ارائه اصل برگه طلاق (در صورت جدایی)

به‌همراه‌داشتن کارت پایان خدمت یا کارت معافیت برای آقایان

ارائه نامه اشتغال به تحصیل (در صورت دانشجو یا محصل بودن)

سایت ثبت‌نام گذرنامه زیارتی

به‌طور کلی، گذرنامه‌های زیارتی تا پنج سال اعتبار دارند و نیاز به تمدید آن‌ها نیست و طبق اعلام مسئولان مربوطه، متقاضیان برای صدور گذرنامه جدید تنها از طریق اپلیکیشن «پلیس من» به نشانی police-man.ir اقدام کنند و نیاز به مراجعه حضوری نیست.

افرادی که مهلت گذرنامه آن‌ها به پایان رسیده است برای صدور گذرنامه مجدد می‌توانند از دو طریق دفاتر پلیس +۱۰ و اپلیکیشن پلیس من اقدام کنند و افرادی که گذرنامه عادی می‌خواهند (قرمزرنگ) تنها برای بار اول به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کنند.

کسانی‌که اعتبار گذرنامه عادی (قرمزرنگ) آنان تمام شده است یا افرادی که می‌خواهند گذرنامه زیارتی جدید بگیرند هم می‌توانند از طریق سامانه‌های مجازی و برنامه کاربردی «پلیس من» بخش گذرنامه را انتخاب و بدون نیاز به مراجعه حضوری درخواست خود را ثبت کنند که در اولین فرصت، گذرنامه زیارتی را با نازل‌ترین قیمت (حدود ۶۵ هزار تومان) و کمترین زمان ممکن حدود ۷۲ ساعت به درِ منزل آن‌ها ارسال خواهد شد.

دفاتر پلیس +۱۰ در سراسر کشور به صورت حضوری برای دریافت مدارک برای صدور یا تمدید گذرنامه عادی آماده خدمت‌رسانی هستند، فرایند تکمیل مدارک تا صدور گذرنامه متقاضیانی که یک بار به این دفاتر مراجعه کرده‌اند چهار تا پنج روز و بر اساس قیمت مصوب هیئت دولت، آماده و سپس تحویل پست داده می‌شود که مدتی هم آنجا زمان می‌برد.

منبع ایمنا
انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز