خبرگزاری کار ایران

کشف جاکلیدی 500 ساله در لهستان

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۱۵۶۰

تاکنون تنها ۱۵ دست‌سازه از این نوع در اروپا کشف شده است و مسئولان باستان‌شناسی و میراث فرهنگی لهستان آن را شگفت‌آور توصیف کرده‌اند. قدمت این شیء به احتمال زیاد به قرن پانزدهم یا شانزدهم میلادی می‌رسد.

یک «پل کمربند» مربوط به اواخر قرون وسطی که برای آویزان کردن کلید یا کیف کوچک از کمربند به کار می‌رفته است، نزدیک شهر کامین پومورسکی در استان پومرانی غربی در شمال غربی لهستان پیدا شد. تاکنون تنها ۱۵ دست‌سازه از این نوع در اروپا کشف شده است. 

این کشف در رسانه‌های اجتماعی توسط موزه تاریخ سرزمین کامییِنسکا اعلام شد. گرزگورز کورکا، مدیر موزه و باستان‌شناس، این یافته را «شگفت‌آور» توصیف کرد. 

این پل یا گیره با ارتفاع ۵۶ میلی‌متر در وضعیت بسیار خوبی است. قسمت جلویی آن پیکره یا طرحی انسان‌واره دارد که دست‌هایش روی کمرش قرار گرفته‌اند و فاصلۀ آن‌ها با بدن، دو قوس با سوراخ‌هایی به قطر ۴ میلی‌متر ایجاد کرده است.

کشف جاکلیدی 500 ساله در لهستان

روی نیم‌تنه این انسان‌واره مینیاتوری، برش‌های مورب و افقی دیده می‌شود که به شکل نمادین نمایانگر لباس معمولی اواخر دوره گوتیک است. زیر لباس، یک سوراخ عمودی به طول ۱۳ میلی‌متر وجود دارد که دو پای انسان‌واره را مشخص می‌کند و درست زیر آن، سوراخی احتمالاً برای آویزان کردن کلید یا کیف پول کوچک وجود دارد (قطر سوراخ ۴ میلی‌متر است).

بر اساس شرایط کشف و بررسی اجزای لباس که برخی از آن‌ها با جزئیات بسیار بیشتری به تصویر کشیده شدند، می‌توان گفت قدمت این قلاب و قلاب‌های مشابهی که قبلا کشف شده‌اند، به نیمه دوم قرن پانزدهم یا نیمه اول قرن شانزدهم می‌رسد.

کشف جاکلیدی 500 ساله در لهستان

نمونه‌هایی از قلاب کمربند که قبلا کشف شده بودند

بر اساس ویژگی‌های مختلف اینگونه اشیاء، نتیجه‌گیری شده که چنین قلاب‌هایی به کمربندهای چرمی محکم بسته (قلاب) می‌شدند اما امکان برداشتن آن‌ها وجود داشته است. کلید، کیسه یا کیف کوچکی از جنس پارچه یا چرم را به این قلاب‌ها وصل می‌کردند. 

حکاکی‌ها و نقش‌های چوبی از جنس مس قلم‌زده متعلق به قرن پانزدهم و شانزدهم میلادی نشان می‌دهد زنان و مردان، انواع و اقسام وسایل از جمله چاقو، کارد و چنگال و قاشق را روی کمربند خود حمل می‌کردند.

منبع فرادید
انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز