خبرگزاری کار ایران

| 19:12   
کد خبر : ۱۱۳۸۹۱۷
دپارتمان تحقیقات و توسعه بازارگروه صنعتی سدید:

اثرات ژورنال بیرینگ‌ها روی فرکانس‌های طبیعی روتور پمپ سانتریفیوژ پنج طبقه API-BB3

این تحقیق که نتیجه آن منجر به ارائه و پذیرش مقاله در سومین کنفرانس پژوهشهای نوین در مهندسی و علوم کاربردی که یک کنفرانس ISC معتبر می‌باشد شده است در واحد تحقیق و توسعه امور فنی-مهندسی شرکت دانش بنیان پتکو و مطابق با استانداردهای API و بر اساس معیارهای جهانی انجام شده است.

اثرات ژورنال بیرینگ‌ها روی فرکانس‌های طبیعی روتور پمپ سانتریفیوژ پنج طبقه API-BB3

به گزارش ایلنا، پمپ‌های سانتریفیوژ از دو قسمت ثابت و روتاری (دورانی) تشکیل شده است که قسمت ثابت شامل محفظه، دیفیوزر، رینگ‌های سایشی محفظه بوده و قسمت روتاری شامل شفت، پروانه، رینگ‌های سایشی پروانه، رینگ‌های سایشی شفت، یاتاقان‌ها و ... است. پمپ‌های API-BB3 از جمله پمپ‌های با تکنولوژی طراحی و ساخت به روز و چند مرحله‌ای با فشار و ظرفیت آبدهی بالا می‌باشد که در این پژوهش مورد مطالعه قرار گرفته است. تحلیل ارتعاشی و آنالیز مودال روتور پمپ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا اگر سرعت کاری پمپ با فرکانس‌های طبیعی (سرعت‌های بحرانی) برابر یا نزدیک به هم باشد پمپ دچار رزونانس شده و باعث افزایش ارتعاشات، کاهش طول عمر و از کار افتادگی پمپ مورد نظر می‌گردد.

در اواخر قرن نوزدهم، یک عقیده شایع وجود داشت که بر اساس آن چنین تصور می‌شد که ماشین‌ها نمی‌توانند بالاتر از سرعت بحرانی اول کارکنند و تمرکز طراحی‌ها بر روی ماشین‌هایی بود که زیر سرعت بحرانی کار می‌کنند. بعد از این که اثبات شد که ماشین‌ها توانایی کارکرد در سرعت‌های بالای سرعت بحرانی را دارند هم‌چنان استفاده از این ماشین‌های جدید به دلیل پیچیدگی‌های محاسباتی و آنالیز امکان‌پذیر نبود. در اواسط قرن بیستم، در ابزارهای تحلیلی پیشرفت شگرفی اتفاق افتاد که این پیشرفت‌ها همزمان با پیشرفت‌های محاسباتی صورت پذیرفت.

در این پژوهش، تحلیل ارتعاشی و آنالیز مودال شفت پمپ سانتریفیوژ پنج طبقه BB3 توسط روش المان محدود مورد مطالعه قرار گرفت. هدف از این پژوهش، محاسبه و مقایسه‌ی فرکانس‌های طبیعی در حضور و عدم حضور ژورنال بیرینگ‌‎ها می‌باشد. برای مدل‌سازی و آنالیز روتور پمپ مورد نظر از نرم‌افزار المان محدود ABAQUS-2021 استفاده گردیده و صحه‌گذاری نتایج شبیه‌سازی این پژوهش با استناد به مقالات معتبر بین‌المللی صورت پذیرفته است. نتایج فرکانس طبیعی حاصل از این شبیه‌سازی به دست آمده برای روتور که شامل شفت و پروانه‌ها می‌باشد در مود 1 برابر 26.528 هرتز (1591.68 دور بر دقیقه) بوده که بعد از اضافه نمودن ژورنال بیرینگ‌ها در مود 1 به 43.228 هرتز (2593.68 دور بر دقیقه) رسیده است که یک افزایش قابل توجه منطقی را نشان می‌دهد. با توجه به این که سرعت کاری پمپ 3000 دور بر دقیقه (50 هرتز) می‌باشد و فرکانس طبیعی مود اول ارتعاشی خارج از محدوده 10 درصد سرعت کاری پمپ می‌باشد بنابراین طراحی پمپ کاملا صحیح بوده و نتایج به دست آمده مورد قبول است.

نتایج کامل برای حالتی که روتور شامل شفت، پروانه ها و یاتاقان ها باشد در جدول زیر آمده است.

نتایج آنالیز فرکانس طبیعی روتور (شفت، پروانه‌ها و یاتاقان‌ها)

1

 

نتایج نرم افزار برای مود یک و دو در شکل های زیر نمایش داده شده است.

مود 1 برای روتور شامل شفت، پروانه‌ها و یاتاقان‌ها

2

مود 2 برای روتور شامل شفت، پروانه‌ها و یاتاقان‌ها

3

منبع:

اثرات ژورنال بیرینگ‌ها روی فرکانس‌های طبیعی روتور پمپ سانتریفیوژ پنج طبقه API-BB3، سومین کنفرانس پژوهشهای نوین در مهندسی و علوم کاربردی، اتابک دیندار و ناصر علیزاده، شهریور 1400

نویسندگان:

ناصر علیزاده و اتابک دیندار

واحد تحقیق و توسعه امور فنی و مهندسی شرکت دانش بنیان پمپ و توربین (پتکو)

06/07/1400

 

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز