خبرگزاری کار ایران

آمریکا قطعنامه شورای امنیت درباره آتش‌بس در غزه را وتو کرد

asdasd
کد خبر : ۱۴۲۵۸۱۰

آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه شورای امنیت برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه را رد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از اسکای نیوز، آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه شورای امنیت برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه را رد کرد. 

۱۳ عضو شورای امنیت به این قطعنامه رأی مثبت دادند و انگلیس نیز به آن رأی ممتنع داد.

پیش از این، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در اقدامی کم‌سابقه و نادر، ماده ۹۹ منشور جهانی سازمان ملل متحد را فعال کرده بود.

وی با ارجاع وضعیت غزه به شورای امنیت سازمان ملل، از اعضا خواست تا از یک فاجعه انسانی جلوگیری کنند.

گوترش در حساب کاربری خود در شبکه ایکس نوشت: «ماده ۹۹ منشور جهانی سازمان ملل را فعال کردم. از زمان شروع فعالیت به عنوان دبیرکل سازمان ملل، این برای نخستین ‌بار است که چنین اقدامی انجام می‌دهم».

وی ادامه داد: «با توجه به خطر شدید فروپاشی سیستم کمک‌رسانی در غزه، از شورای امنیت می‌خواهم که به جلوگیری از یک فاجعه انسانی کمک کرده و خواستار برقراری آتش‌بس بشردوستانه شود».

ماده ۹۹ منشور جهانی سازمان ملل، به دبیرکل این سازمان اجازه می‌دهد در شرایط به مخاطره افتادن «امنیت و صلح جهانی» اعضای شورای امنیت را به جلسه‌ای فوری دعوت کند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز