خبرگزاری کار ایران

| 17:40   
کد خبر : ۱۳۷۸۶۰۴
وزیر خارجه آمریکا:

خروج روسیه از توافق غلات دریای سیاه «بی‌وجدانی» بود

وزیر خارجه آمریکا، خروج روسیه از توافق غلات دریای سیاه را «بی‌وجدانی» خواند و گفت که این توافق باید «هرچه سریع‌تر از سر گرفته شود».

خروج روسیه از توافق غلات دریای سیاه «بی‌وجدانی» بود

به گزارش ایلنا به نقل از سی‌ان‌ان، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، خروج روسیه از توافق غلات دریای سیاه را «بی‌وجدانی» خواند و گفت که این توافق باید «هرچه سریع‌تر از سر گرفته شود».

وی ادامه داد: «امیدوارم تمامی کشورها در حال رصد این موضوع باشند. آنها خواهند دید که روسیه مسئول امتناع از ارائه غذا به افرادی است که به شدت به آن در سراسر جهان نیاز دارند و این امر در زمانی که بسیاری از کشورها تورم بسیار سختی را تجربه می‌کنند، باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود». 

این دیپلمات ارشد آمریکایی افزود که این توافق در وهله اول نباید ضروری می‌بود و تنها پس از آغاز جنگ روسیه در اوکراین ضروری شد.

بلینکن گفت که اوکراینی‌ها، ایالات متحده و سایرین به دنبال این خواهند بود که ببینند آیا «گزینه‌های دیگری» مانند راه‌آهن و جاده برای انتقال ایمن غلات از طریق دریای سیاه به بازار وجود دارد یا خیر اما در عین حال گفت که چالش‌هایی در تلاش برای یافتن این گزینه‌ها وجود دارد.

وی افزود: «چالش این است: اگر روسیه به این ابتکار عمل پایان دهد و این پیام را بفرستد که غلات و سایر محصولات غذایی نمی‌توانند بدون مانع اوکراین را ترک کنند، حتی اگر گزینه‌های دیگری هم وجود داشته باشد، این مسأله دلسرد کننده خواهد بود».

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که ایالات متحده مانند سایر کشورها، شرکت‌ها، فرستنده‌ها و غیره، بسیار نگران خواهند بود که در صورت مخالفت روسیه با هرگونه صادرات محصولات غذایی از اوکراین، چه اتفاقی برای کشتی‌ها و پرسنل آنها می‌افتد.

 

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز