کد خبر: 1239684 A

نماینده پارلمان اروپا:

یک نماینده پارلمان اروپا رئیس جمهوری اوکراین را به سؤاستفاده از شتاب کورکورانه اروپا در پرونده روسیه متهم کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پولتیکو، «تیری ماریان»، نماینده فرانسوی پارلمان اروپا با انتشار مقاله‌ای، از رئیس‌جمهوری اوکراین انتقاد کرد.

وی سخنان پاپ فرانسیس را یادآوری کرد که گفته بود «پارس کردن ناتو در دروازه های روسیه ممکن است منجر به عملیات نظامی روسیه در اوکراین شده باشد».

تیری ماریان در این مقاله نوشت: «رسانه‌های اروپایی معمولا به سرعت اظهارات پاپ فرانسیس را دریافت می‌کنند. پاپ در سوم ماه مه می ۲۰۲۲  اعلام کرد: «پارس کردن ناتو در مقابل روسیه رئیس کرملین را وادار کرد تا واکنش بدی نشان دهد و درگیری را آغاز کند اما اظهارات او مورد استقبال قرار نگرفت».

وی افزود: «تعداد اندکی از کارشناسان در تلاش برای ارائه تفاسیر هیستریک، خود را به کوری زدند، این شیطنت، ناشی از تنفر از روسیه بوده است. وقتی یک کشور کل نیروهای مسلح، اقتصاد و دستگاه‌های صنعتی خود را در عملیاتی به این بزرگی بسیج می‌کند، از روی جنون و دیوانگی نیست».

ماریان افزود: «بله، روس‌ها دیگر طاقت محاصره شدن توسط کشورهایی را ندارند که نخبگان، دیپلماسی و رهبران آنها از پیمان متجاوز ناتو تغذیه می‌کنند.  بله روس‌ها معتقد هستند که ارسال سلاح آمریکا به همسایگان‌شان تهدیدی برای امنیت آنهاست. مدتها بود که روسیه خواستار نزدیک شدن به اروپای غربی بود و در این راستا تلاش می‌کرد. اکنون بیم آن می‌رود که مسکو دیگر به فکر مردم ما نباشد و آنها را تابع ایالات متحده بداند که به تبع، قادر به استقلال در صحنه بین‌المللی نیستند».

وی ادامه داد: «اروپا دچار خطای محاسباتی شد و شتابزده به سمت شرق گسترش پیدا کرد. بروکسل به کشورهایی اعتماد کرد که با نگرانی به روسیه نگاه می‌کردند اکنون این تحول گریبانگیر فرانسه شده است».  

این نماینده فرانسوی در بخشی از این مقاله افزود: «ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین یک بازیگر است و دنیای غرب را به بازی گرفته است. او با حمله روسیه به اوکراین به سرعت توانست از نابینایی اروپایی‌ها استفاده کند. همه روزنامه‌ها را بست، تلویزیون را تعطیل کرد و مخالفانش را به دادگاه کشاند. هیچ کس تعجب نمی‌کند که سفر پارلمانی او به اروپا قبل از بحران برای حفظ صلح  در کشورش نبوده است».

وی افزود: «زلنسکی فریبکار می‌دانست چگونه پایتخت‌های اروپایی را که آماده خودکشی اقتصادی و ژئوپلیتیکی هستند برای جلب رضایت خود تحریک کند. تحویل به موقع سلاح به اوکراین یک عملیات بشردوستانه نیست، حتی یک تصمیم استراتژیک نیست، بلکه یک  کانون جدید تنش  است. تنش‌هایی که آسیب‌های بی‌پایانی را به فرانسه و اروپا وارد کرده و خواهد کرد. ما به وضوح می‌توانیم تراژدی های حاصل از این هدایا را در عراق، سوریه و لیبی مشاهده کنیم».

 

 

انتهای پیام/
اروپا ولودیمیر زلنسکی تیری ماریان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر