کد خبر: 918995 A

تجهیزات آتش نشانی به طور کلی به تمام وسایلی گفته می­شود که می­توانند در فرآیند مهار آتش و خاموش کردن آن کمک کنند و از به­وجود آمدن خسارت­های مالی و جانی جلوگیری کنند.

به احتمال زیاد تجهیزات آتش نشانی بهکار رفته در ساختمان­ها برای بالا بردن سطح ایمنی آن مکان را دیده­ اید.

 سیستم اعلام حریق که به گاز منواکسید کربن و دود حساسند، مانند سنسورهای نصب شده روی سقف، برای تشخیص و اعلان خطر استفاده می­شوند. سیستم اطفای حریق مانند اسپرینکلر، کپسول و شلنگ آتش نشانی که به منظور خاموش کردن حریق استفاده می­‌شود و از پیش­روی آن جلوگیری می‌­کند.

 فایر باکس یکی از بهترین لوازم آتش نشانی است که در هر طبقه به صورت جداگانه نصب می­شود و به شبکه خشک و تر آتش نشانی متصل شده­ است. تمام این موارد، قسمت کوچکی از تجهیزات آتش نشانی می­باشد که در ساختمان­های اداری و مسکونی به کار رفته است.

لوازم آتش نشانی ساختمان­ها، در زمان حریق و موارد اورژانسی می­توانند تا رسیدن مامورین به مهار آتش کمک کنند. یکی از لوازم آتش نشانی قابل حمل که تمام افراد می­توانند در مکان­های مختلف از آن استفاده کنند، کپسول آتش نشانی است که شامل یه بدنه فلزی حاوی آب و مواد خفه کننده آتش است. با فشار آوردن به ضامن مواد با فشار بیرون می­آید. توصیه می­شود قبل از وقوع حادثه حتما یک بار طریقه استفاده از آن را مطالعه بفرمایید.

لوازم آتش نشانی فقط به تجهیزات ایمنی ساختمان‌­ها محدود نمی­‌شوند

آتش نشان­ها برای این­که بتوانند به دیگران کمک کنند و حوادث پیش آمده را به­درستی کنترل کنند، باید از لوازم ایمنی استفاده کنند که در حین کار جان و سلامتی خودشان در معرض خطر قرار نگیرد. تجهیزات ایمنی آتش نشان که می­توانند شخص را ایمن کنند شامل دستکش و کلاه ایمنی، کفش کار، ماسک اکسیژن و لباس کار می­باشد.

ویژگی لباس آتش نشان­ها به طور کلی باید در برابر حرارت، رطوبت و پارگی مقاوم ، انعطاف­پذیر، دارای رنگ روشن و منعکس کننده نور باشد. احساس گرما و تعرق ندهد. سبک باشد به­ طوری­که در حین ماموریت، آتش نشان از سنگین بودن تجهیزات احساس خستگی نکند.

ماسک اکسیژن، باید به­‌گونه­‌ای باشد که گازهای سمی به داخل ماسک نفوذ نکند. این ماسک‌­ها در دو نوع تمام صورت و نیمه صورت تولید می­شوند. در هر دو حالت قسمت بینی و دهان باید پوشانده شود. بهترین جنس برای تهیه این ماسک­ها سیلیکون و کائوچو است.

کلاه ایمنی باید سبک و محکم باشد تا بتواند از سر در برابر صدمات وارده محافظت کند

کفش کار در شغل آتش نشانی و دیگر مشاغل پر ریسک جز جدایی ناپذیر لباس کار و ایمنی است. کفش کار باید بتواند از پا در مقابل حوادثی چون برق گرفتگی، سوختگی، اجسام تیز و ضربه محافظت کند. کفش کار با توجه به شغل و خطرات مورد تهدید انواع مختلفی دارد. نکته قابل توجه در انتخاب کفش کار، سبک بودن آن است، به طوری­که شخص در حین عملیات احساس خستگی ناشی از سنگینی آن نکند.

دست­کش آتش نشان باید ضد حرارت، ضد اسید و ضد برش باشد. دارای کف چرم است که باعث برق­ گرفتگی نشود. دست­کش جز مهمی از لباس کار است چرا که در حین عملیات نباید از بین برود.

همان­طور که ایمن بودن شخص آتش نشان پر اهمیت است، تجهیز بودن ماشین و ایستگاه­ های آتش نشانی از اهمیت ویژه­ای برخوردار است و باید با لوازم با کیفیت تجهیز شوند.

امدادهایی که مامورین آتش نشانی انجام می­دهند فقط مربوط به حریق نمی­شود و برای حوادثی چون سقوط از ارتفاع، سیل، زلزله و... به کمک آن­ها نیاز خواهیم داشت. در نتیجه ماشین آتش نشانی باید با تمام لوازمی که در حوادث مختلف پیش می­آید تجهیز شود.

ایستگاه­های آتش نشانی با توجه به تخصص و وظایفشان به سه دسته کلی تقسیم می­شوند:

  • ایستگاه­های حریق.
  • ایستگاه­های حریق و نجات.
  • ایستگاه­های پشتیبانی.

ایستگاه­های حریق وظیفه خاموش کردن و مهار آتش را برعهده دارند. در نتیجه افراد، ماشین­ها و ایستگاه­ها با لوازم آتش نشانی با این منظور تجهیز می­شوند.

ایستگاه­های حریق و نجات علاوه بر اطفای حریق وظیفه امداد و نجات را نیز بر عهده دارند. بنابراین علاوه بر تجهیزات مهار آتش، به لوازم تخصصی امداد در حوادث سیل، زلزله، آوار، چاه و .. مجهز هستند.

ایستگاه­های پشتیبانی مانند ایستگاه قبلی است با این تفاوت که تجهیزات و ماشین­های سنگین در این ایستگاه­ها نگهداری می­شوند و برای عملیات گسترده­تر این تجهیزات به منطقه ارسال می­شوند.

ایستگاه­، ماشین­ و آتش نشان­ها با توجه به حوزه عملیاتشان با لوازم ایمنی مخصوص خود مجهز می­شوند.

تجهیز کردن ساختمان­ها و اماکن برای بالا بردن سطح ایمنی، به دلیل درگیر بودن موضوع با جان و مال بسیار حساس می­باشد. پیشنهاد می­ شود که برای خرید لوازم و تجهیزات آتش نشانی از افرادی با تجربه و با سابقه راهنمایی و مشورت بگیرید.

برای تهیه تجهیزات آتش نشانی به چک لیستی نیاز دارید که براساس سطح ایمنی فعالیت مورد نظر تهیه شده باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی در این زمینه با همکاران ما در "تجهیزات ایمنی یونکس" در ارتباط باشید.

آدرس: تهران، خیابان امام خمینی(ره)، کوچه جهانگردی، پاساژ جهانگردی، پلاک ۵

تلفن:  ۶۶۴۹۸۳۶۶ – ۶۶۴۰۸۷۵۴ (۰۲۱)

 ایمیل: info@unexsafety.com

انتهای پیام/
تجهیزات آتش نشانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر