کد خبر: 700176 A

آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت، یونان،لیختن‌اشتاین و سوئیس۲۶ کشوری هستند که در حال حاضر عضو پیمان شینگن بوده و رفت‌وآمد درون این کشورها بدون محدودیت امکان‌پذیر است.

به گزارش ایلنا، بد نیست در ابتدای کار تاریخچه این شنگن که خالی از لطف نیست را بخوانید و بعد در مورد ویزای شینگن توضیحات را ادامه می‌دهیم؛ توافقنامه شینگن (Schengen Agreement) قراردادی است که در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی بین۵ کشور اروپایی (بلژیک، فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ و هلند) در محلی نزدیک به روستای شنگن، لوکزامبورگ پیمان شینگن منعقد می‌گردید که به‌واسطه آن محدودیت مرزی برای رفت‌وآمد اتباع این کشورها برداشته شود. به‌تدریج و در سال‌های بعدی دیگر کشورهای اروپایی به این پیمان پیوسته و مرزهای توافقنامه شینگن گسترش یافت.

آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت، یونان،لیختن‌اشتاین و سوئیس۲۶ کشوری هستند که در حال حاضر عضو پیمان شینگن بوده و رفت‌وآمد درون این کشورها بدون محدودیت امکان‌پذیر است.کشورهای دیگر نیز از جمله رومانی، بلغارستان و قبرس نیزازجمله کشورهای در حال الحاق به این پیمان هستند.

از بین این۲۶ کشور متعهد به توافق‌نامه یا پیمان شینگن،۲۲ کشور عضو اتحادیه‌ی اروپا و ۴ کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) هستند. از سال ۲۰۱۲ سامانه‌ای به نام سامانه اطلاعات ویزا (VIS) راه‌اندازی گردید که اطلاعات جامع ویزاها در این سیستم ثبت می‌شود و در مرزهای ورودی شینگن در اختیار مقامات مرزی قرار می‌گیرد.

 

چند نوع ویزای شینگن وجود دارد؟

ویزای شینگن نوع A (ویزای ترانزیت)

ویزای شینگن نوع B (ویزای عبور)

ویزای شینگن نوع C (ویزای توریستی)

ویزای شینگن نوع D (ویزایبلندمدت)

بیشتر مسافرین ایرانی تقاضای ویزای نوع Cیا همان ویزای توریستی شینگن را دارند.

به‌طورکلی برای دریافت ویزا بایستی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

تعیین وقت سفارت و مصاحبه

ارائه مدارک لازم و کامل جهت دریافت ویزا

تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن

گرفتن وقت سفارت کشور موردنظر

اولین مرحله از دریافت ویزای شینگن تضمینی گرفتن وقت سفارت برای مصاحبه است. پروسه‌ای که ممکن است نزدیک به ۲ ماه طول بکشد؛ بنابراین قبل از هرگونه اقدام برای دریافت ویزا، وقت سفارت تعیین کنید. گرفتن وقت سفارت به‌صورت حضوری، تلفنییا اینترنتی به مسافر انجام می‌شود.

یکی از راه‌های معمول برای گرفتن وقت از سفارت، فرستادن ایمیل به سفارت است؛ در یک ایمیل اطلاعاتی مثل تاریخ سفر، هدف سفر، نام خانوادگی، نام و شماره پاسپورتتان را به زبان انگلیسی بنویسید و برای سفارت موردنظرتان ارسال کنید. همان روز سفارت برای شما ایمیلی ارسال می‌کند که وقت مصاحبه در آن ذکرشده است.

نکته:

دقت کنید برای ویزای شینگن کشوری را انتخاب کنید که مدت‌زمان بیشتری در آن خواهید ماند و از آن به محدوده دیگر کشورهای اروپایی وارد خواهید شد.

سفر به اروپا

چه مدارکی برای اخذ ویزای شینگن لازم است؟

در ابتدای امر قبل از بررسی مدارک به نکات زیر توجه فرمایید.

مدارکموردنیاز برای دریافت ویزای تمامی کشورهای عضو اتحادیه شینگن مشابه یکدیگر است.

همه مدارک ترجمه‌شده، نیاز به مهر دادگستری دارند که معمولاً دارالترجمه‌ها خودشان پس از ترجمه مدارک، برای گرفتن این مهر اقدام می‌کنند.

مدارک مورد نیاز

  • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
  • ترجمه‌ رسمی شناسنامه و کارت ملی با فتوکپی از تمام صفحات
  • اصل گذرنامه به همراه کپی از ۵ صفحه اول و صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزا خورده است
  • ۳ قطعه عکس رنگی
  • اسناد ملکی و مدارک شغلی و منابع مالی
  • بلیط پرواز رفت‌وبرگشت به کشور مقصد (رزرو بلیط)
  • بیمه مسافرتی
  • برگه تائیدیه رزرواسیون هتل (واچر)

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای شینگن:

هزینه ویزای شینگن به‌طورمعمول

ویزای ترانزیت فرودگاهی: ۶۰یورو

ویزا برای اقامت کوتاه: کم‌تر از ۹۰ روز ۶۰یورو

ویزا برای اقامت طولانی: بیش از ۹۰ روز ۹۹یورو

 

 

مصاحبه سفارت چگونه است؟

مصاحبه دقیقاً در زمان تعیین‌شده، در هنگام ارائه مدارک و به زبان فارسی انجام می‌گیرد.

عکس و اثر ده انگشت مسافر هم در زمان مصاحبه برای ثبت در سیستمVIS گرفته می‌شود.

سؤال‌هامعمولاًبه‌صورت کلی هست. از هرگونه دروغ و سخنان غیرواقعی بپرهیزید.

نمونه‌ای از سؤالاتمطرح‌شده در هنگام مصاحبه

قصد سفر به کدام کشورهای اتحادیه‌ی شینگن را دارید؟

آیا از اعضای خانواده، آشنایان، دوستان یا فامیل‌های خود کسی را در کشورهای عضو شینگن دارید؟

هدف از سفرتان چیست؟

هزینه سفر شما بر عهده‌ی کیست؟

آیاازدواج‌کرده‌اید؟ اگر بله، چه مدت است که ازدواج‌کرده‌اید؟ شغل همسرتان چیست؟

آیا فرزند دارید؟ اگر بله، چند سالشان است و چه می‌کنند؟

و ...

نکات پیشنهادی درباره اخذ ویزای شینگن

اولین ورودتان به مرزهای شینگن باید از همان کشوری باشد که در فرم تقاضای خود اعلام کرده و بر اساس آن ویزا گرفته‌اید. تغییر مسیر ورودی می‌تواند در مرزهای شینگن مشکل ایجاد کند و در بدترین حالت ممکن است ویزا را باطل کنند و دارنده ویزا را به کشور مبدأ بفرستند. مثلاً اگر شما ویزای شینگن خود را از یونان گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید، مقامات مرزی در فرانسه می‌توانند به دلایلی کاملاً قانونی به شما اجازه ورود نداده و شمارا به کشوری در خارج از شینگن اخراج کنند.

بعد از دریافت ویزای شینگن و ورود به محدوده شینگن عملاً می‌توانید به همه کشورهای آن مسافرت کنید؛چرا که کنترل مرزی بین کشورهای شینگن وجود ندارد.

داشتن ویزای شینگن لزوماً به معنی تضمین ورود شما به محدوده نیست. مقررات گفته‌شده، چهارچوب کلی است و مقامات مرزی هر کشوری مجازند تا با توجه به وضعیت ویژه هر مسافر به او اجازه ورود بدهند و یا از ورودش به محدوده شینگن جلوگیری کنند.

افرادی که ویزای شینگن در گذرنامه‌ی خود دارند، شانس بیشتری برای اخذ ویزای دوباره خواهند داشت.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به سایت wisa.ir مراجعه کنید.

ویزای شینگن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر