خبرگزاری کار ایران

| 05:58   
کد خبر : ۱۳۹۷۹۱۲

فواید و کاربردهای پمپ هیدرولیک

در پاسخ به این سوال که پمپ هیدرولیک چیست باید بگوییم پمپ‌های هیدرولیکی انرژی مکانیکی را به انرژی هیدرولیکی تبدیل می‌کنند.

فواید و کاربردهای پمپ هیدرولیک

پمپ‌ها هیدرولیک جزئی ضروری از سیستم‌ها هستند. آنها را می‌توان در همه چیز از ماشین گرفته تا تجهیزات پزشکی ساختمانی پیدا کنید. در این مقاله قصد داریم درباره این سوال که پمپ هیدرولیک چیست و همچنین فروش پمپ هیدرولیک و خرید پمپ هیدرولیک با شما صحبت کنیم.

پمپ های هیدرولیک چیست؟

در پاسخ به این سوال که پمپ هیدرولیک چیست باید بگوییم که پمپ‌های هیدرولیک دستگاه‌هایی هستند که بر اساس قانون پاسکال کار می‌کنند و انرژی مکانیکی را به انرژی هیدرولیک تبدیل می‌نمایند. این تبدیل امکان انتقال انرژی از یک رسانه به رسانه دیگر را فراهم می‌کند که در بسیاری از کاربردهای صنعتی و تجاری ضروری است. بدون پمپ‌های هیدرولیک، بسیاری از ماشین‌ها نمی‌توانند کار کنند.

پمپ های هیدرولیک را می‌توان با منابع مختلفی از جمله موتورهای الکتریکی، موتورهای بنزینی و موتورهای دیزلی تغذیه کرد. بسته به کاربرد، پمپ‌های هیدرولیک می‌توانند سیالات را در یک جهت یا جهت‌های متناوب حرکت دهند. پمپ های هیدرولیک قلب بسیاری از سیستم‌های هیدرولیک را تشکیل می‌دهند و اغلب به همراه سایر اجزای هیدرولیک مانند شیرها و سیلندرها استفاده می‌شوند.

Picture22

انواع پمپ‌های هیدرولیک

رایج‌ترین انواع پمپ‌های هیدرولیک که بسیاری از صاحبین صنایع از آن در صنعت خود بهره می‌گیرند، عبارتند از:

 • پمپ‌های پیستونی: رایج ترین نوع پمپ های هیدرولیک هستند و از یک پیستون برای کشیدن سیال از مخزن و ایجاد فشار هیدرولیک استفاده می‌کنند. آنها قابل اعتماد و ساده هستند، اما نگهداری از آنها می‌تواند گران باشد.
 • پمپ‌های پره‌ای دوار: این پمپ‌ها از پره‌ها برای کشیدن سیال از مخزن و ایجاد فشار هیدرولیک استفاده می‌کنند. آنها نسبت به پمپ‌های پیستونی ارزان‌تر هستند اما می‌توانند کمتر قابل اعتماد باشند. حجم سیال خروجی از این مدل پمپ‌ها را می‌توان با تغییر محور چرخشی روتور تنظیم کرد.
 • پمپ‌های دنده‌ای: این پمپ‌ها از مکانیزم‌های چرخ دنده‌ای برای کشیدن مایع از مخزن و ایجاد فشار هیدرولیک استفاده می‌کنند. مش‌بندی دندانه‌های چرخ دنده سیال را در اطراف چرخ دنده‌ها فشار می‌دهد و فشار لازم را ایجاد می‌کند. نقطه ضعف پمپ‌های دنده‌ای این است که کمترین راندمان حجمی را دارند و همچنین می‌توانند هزینه نگهداری بیشتری داشته باشند.
 • پمپ‌های پیچی: این پمپ های هیدرولیک از پیچ برای کشیدن سیال از مخزن و ایجاد فشار هیدرولیک استفاده می‌کنند. آنها معمولاً برای کاربردهایی استفاده می‌شوند که نیاز به جریان بیشتر در فشار کم دارند. این پمپ‌ها کارآمدتر از پمپ‌های دنده‌ای هستند، اما تعمیر و نگهداری آنها سخت است.
 • پمپ‌های گریز از مرکز: این پمپ‌ها از نیروی گریز از مرکز برای کشیدن سیال از مخزن و ایجاد فشار هیدرولیک استفاده می‌کنند. آنها نسبت به سایر انواع پمپ‌های هیدرولیک کمتر در بازار رواج دارند، اما با این وجود کاربرد بسیار زیادی دارند و به همین دلیل است که از آنها در کاربردهای با حجم بالا استفاده می‌شوند.
 • پمپ‌های محوری: این پمپ‌های هیدرولیک از پیستون‌های محوری بهره می‌گیرند که در داخل سیلندرهای ثابت حرکت می‌کنند تا فشار دیفرانسیل مورد نیاز را ایجاد نمایند. پمپ‌های محوری می‌توانند سه نوع باشند: محوری درون خطی، محوری شعاعی و محور خمیده. آنها برای سرعت جریان بالاتر و کاربردهای فشار کمتر استفاده می‌شوند.

Picture23

کاربرد پمپ‌های هیدرولیک چیست؟

پمپ‌های هیدرولیک به دلیل طیف گسترده‌ای از قابلیت‌های خود به طور گسترده در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اینجا فقط چند نمونه از روش‌های مختلف استفاده از پمپ‌های هیدرولیک آورده شده است:

 • صنعت خودرو: پمپ‌های هیدرولیک به طور گسترده در کاربردهای خودرویی مانند فرمان برقی، ترمز و سیستم های انتقال استفاده می‌شود.
 • تجهیزات ساختمانی: پمپ‌های هیدرولیک در تجهیزات ساختمانی مانند بیل مکانیکی و بولدوزر نیز استفاده می‌شود.
 • تجهیزات کشاورزی: پمپ‌های هیدرولیک نیز معمولاً در تجهیزات کشاورزی مانند تراکتور و کمباین استفاده می‌شود.
 • صنعت هوافضا: پمپ‌های هیدرولیک حتی در صنعت هوافضا برای اهداف مختلفی مانند ترمز هواپیما و ارابه فرود استفاده می‌شود.

بسیاری از صنایع دیگر نیز وجود دارند که در آن از پمپ‌های هیدرولیک استفاده می‌شود، مانند صنایع غذایی و آشامیدنی، نساجی و حتی پزشکی. در واقع، صنایع بسیار کمی وجود دارند که در آن پمپ‌های هیدرولیک نقش مهمی را ایفا نمی‌کنند. با این اوصاف شما خواهید دید که چقدر این پمپ‌ها کاربردی هستند.

مزایای پمپ‌های هیدرولیک چیست؟

فروش پمپ هیدرولیک معمولا سود به نسبت خوبی دارد. چرا که علاوه بر کارایی، مزایای بسیار زیادی برای صنایع مختلف دارند که برخی از آنها عبارتند از:

 • افزایش راندمان: پمپ‌های هیدرولیک کارایی بیشتری نسبت به انواع دیگر پمپ‌ها مانند پمپ‌های برقی یا پنوماتیک دارند. این پمپ‌ها انرژی کمتری برای کارکردن مصرف می‌کنند و فشارهای بالاتری را با توان کمتر تولید می‌نمایند.
 • افزایش دقت: با توجه به طراحی پمپ‌های هیدرولیک، آنها می‌توانند نتایج دقیقی ارائه دهند. بنابراین کنترل بهتری بر پارامترهای جریان سیستم خواهید داشت.
 • افزایش ایمنی: استفاده از پمپ‌های هیدرولیک بسیار ایمن‌تر از پمپ‌های دیگر است. به این دلیل که به دلیل نداشتن قطعات متحرک، کمتر آسیب می‌بینند.
 • تعمیر و نگهداری کاهش یافته: پمپ‌های هیدرولیک نسبت به انواع دیگر پمپ‌ها به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند. طراحی آنها دارای قطعات متحرک کمتری است، به این معنی که قطعات کمتری وجود دارد که می‌تواند شکسته یا فرسوده شود.
 • افزایش دوام: پمپ‌های هیدرولیک دوام بیشتری نسبت به پمپ‌های دیگر دارند. چرا که آنها از مواد با کیفیت بالا ساخته شده‌اند که می‌توانند در برابر استفاده مداوم مقاومت کنند.

معایب پمپ‌های هیدرولیک چیست؟

قبل از خرید پمپ هیدرولیک باید علاوه بر مزایا به معایب‌ این پمپ‌ها نیز توجه کنید. برخی از معایب این دستگاه‌ها عبارتند از:

 • هزینه بالاتر: پمپ‌های هیدرولیک می‌توانند گران باشند زیرا طراحی آنها پیچیده و از نظر فنی سخت است. آنها برای سیستم‌های کوچکتر مقرون به صرفه نیستند.
 • نیاز به فیلتراسیون: هنگامی که سیستم هیدرولیک از طریق روغن کار می‌کند، نیاز به فیلتراسیون منظم دارد. این امر ضروری است زیرا هر گونه ناخالصی یا زباله کوچک می‌تواند به پمپ آسیب برساند.
 • نویز بیشتر: پمپ‌های هیدرولیک در مقایسه با پمپ‌های دیگر می‌توانند بسیار پر سر و صدا باشند. هنگامی که هوا وارد سیستم هیدرولیک می‌شود، می‌تواند باعث هوادهی و در نتیجه صدای کوبیدن شود.
 • افزایش گرما: پمپ‌های هیدرولیک برای ایجاد گرما شناخته شده‌اند. به همین دلیل، باید از آنها در شرایط آب و هوایی شدیدا گرم اجتناب شود یا باید دارای سیستم خنک‌کننده باشند.
 • مشکل نشتی: پمپ‌های هیدرولیک می‌توانند مستعد نشتی و سایر مشکلات باشند. نشتی‌ها می‌توانند برای عملکرد پمپ مضر باشند و از این رو باید در اولین فرصت شناسایی و مهر و موم شوند.

چه زمانی باید از پمپ‎های هیدرولیک استفاده کرد؟

همانطور که در بالا مطالعه کردید، کاربردهای مختلفی برای پمپ های هیدرولیک وجود دارد. آنها را می‌توان در ساخت و ساز، تولید و بسیاری از صنایع دیگر استفاده نمود. اما در چه زمان استفاده و بهره از این پمپ‌ها نیاز و ضروری است؟

 • بهره‌برداری از تجهیزات ساختمانی
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • برق‌رسانی ماشین آلات صنعتی
 • حرکت سیالات از طریق خطوط لوله

یادداشت پایانی

در آخر باید بگوییم که هنگام انتخاب پمپ هیدرولیک، ضروری است که نیازهای خاص برنامه خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، برخی از پمپ‌ها برای کاربردهای فشار بالا طراحی شده‌اند، در حالی که برخی دیگر برای کاربردهای فشار پایین مناسب‌تر هستند. بعلاوه، برخی از پمپ‌های هیدرولیک به صورت خود پراینگ هستند، در حالی که برخی دیگر برای عملکرد صحیح به منبع آب یا روغن خارجی نیاز دارند.

در بازار، انواع پمپ‌های هیدرولیک موجود است و انتخاب نامناسب می‌تواند منجر به عملکرد ضعیف یا آسیب به تجهیزات شما شود. اگر مطمئن نیستید که کدام پمپ هیدرولیک برای کاربرد شما مناسب است. لطفا با با مشاورین و مدیران فروش پمپ هیدرولیک تماس بگیرید و مشورت کنید.

به طور کلی ما در این مطلب سعی بر آن داشتیم که پاسخ پمپ هیدرولیک چیست را بدهیم. بنابراین اگر شما هم به دنبال خرید هستید، این مطلب می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  پیشنهاد امروز