کد خبر: 622256 A

معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: در زمینه دانه‌های روغنی بذرهای خوبی داریم البته تکنولوژی بذر هیبرید را از خارج وارد کرده‌ایم.

اسکندر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص میزان مرغوبیت بذور تولیدی این سازمان نسبت به نمونه‌های وارداتی اظهار کرد: در بذرهایی مانند گندم کاملا خودکفا هستیم و بذور خارجی با ما قابل رقابت نیستند. در زمینه ذرت، پنبه و برنج بذرهای داخلی بسیار خوب هستند.

وی افزود: در برخی بذور مانند حبوبات البته برخی اقلام آن به تازگی وارد شده‌اند و هنوز آزمایش خود را پس نداده‌اند. در زمینه دانه‌های روغنی هم بذرهای خوبی داریم البته تکنولوژی بذر هیبرید را از خارج وارد کرده‌ایم. در خصوص بذر چغندر قند هم بذور خوبی داریم که با خارج قابل رقابت است.

زند در رابطه با بذر مصرفی کشور خاطرنشان کرد: حدود 40 درصد از بذور مصرفی کشور داخلی است. اما در زمینه بذور سبزی و صیفی از آنجایی که بخش خصوصی در دنیا بر روی این بذور کار می‌کند ما در بخش دولتی ورودی بر آن نداشتیم.

وی گفت: تولید بذور سبزی و صیفی در کشور کمتر است البته برخی شرکت‌های دانش بنیان ما در این خصوص هم ورود پیدا کردند و بذر گوجه فرنگی را تولید کردند.

زند ادامه داد: در زمینه‌های زراعی عمده بذرهای ما از کیفیت خوبی برخوردار هستند و در غلات جزو کشورهای پیشرو هستیم.

بخش خصوصی جهاد کشاورزی کشاورزی واردات گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر