خبرگزاری کار ایران

| 03:58   
کد خبر : ۱۳۹۸۱۷۹
سخنگوی صنعت برق در پاسخ به ایلنا:

رشد ۸ درصدی تامین برق صنایع/ مشکلی برای عمل به تعهدات صادراتی نداریم

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه در حوزه صنایع بزرگ موفق شدیم برق مورد نیاز را تامین کنیم، افزود: ۵۰ صنعت بزرگ کشور ۸.۱۵ درصد رشد مصرف داشتند و این در حالی است که طی مدت ۱۰ سال متوسط رشد مصرف ۴ درصد بوده است.

رشد ۸ درصدی تامین برق صنایع/ مشکلی برای عمل به تعهدات صادراتی نداریم

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، مصطفی رجبی مشهدی در نشست خبری با بیان اینکه وزارت نیرو باتوجه به ناترازی تولید و مصرف برنامه ریزی کرد که با افزایش طرفیت تولید و مدیریت مصرف؛ ناترازی را به حداقل برساند، اظهار داشت: برای دومین سال برق بخش‌های خانگی، تجاری، عمومی، اداری و خانگی بدون محدودیت و خاموشی تامین شود.

تامین برق پایدار با وجود افزایش دو برابری رشد تقاضا

وی با بیان اینکه در حوزه صنایع بزرگ موفق شدیم برق مورد نیاز را تامین کنیم، افزود: ۵۰ صنعت بزرگ کشور ۸.۱۵ درصد رشد مصرف داشتند و این در حالی است که طی مدت ۱۰ سال متوسط رشد مصرف ۴ درصد بوده است.

سخنگوی صنعت برق در ادامه با اشاره افزایش دمای بی‌سابقه و تاثیر آن بر افزایش مصرف برق، تصریح کرد: امسال در منطقه غرب آسیا گنبد حرارتی مستقر شد که منجر به این شد که ۸ کشور اطراف ایران گرمای ۵۰ درجه را تجربه کردند و در کشور ما نیز ۱.۵ تا ۲ درجه افزایش دما را شاهد بودیم که بر این اساس هر یک درجه افزایش دما ۱۸۰ مگاوات افزایش مصرف ناشی از وسایل سرمایشی را در پی داشت که سرجمع ۳۲ هزار مگاوات افزایش مصرف به دلیل استفاده بیشتر از کولرها را داشتیم. این در حالی است که رقم افزایش پیک بار ۴۰ هزار مگاوات است.

۶۰ درصد اوج بار ناشی از وسایل سرمایشی است

وی با بیان اینکه ۲۰ میلیون کولر آبی و ۱۰ میلیون کولر گازی در کشور مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: ۶۰ درصد اوج بار ناشی از وسایل سرمایشی است.

تقاضا ۲ برابر پارسال رشد داشته است

رجبی مشهدی با بیان اینکه در شهریور ماه نیز علیرغم روال هر ساله رشد تقاضای مصرف ۸.۳ درصدی را شاهد بوده ایم، خاطرنشان کرد: در دوره گرم سال از ابتدای خرداد تاکنون ۶.۳ رشد مصرف داشتیم و این در حالی است که این رقم در سال ۱۴۰۱؛ ۳.۲ درصد رشد داشته یعنی تقاضا ۲ برابر پارسال رشد داشته است.

وی افزود: از ابتدای دولت سیزدهم ۷۸۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق اضافه شده است که ۱۵۶۳ مگاوات ناشی از ارتقای ظرفیت موجود است.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه در حوزه شبکه انتقال و توزیع اقدامات موثری انجام شده، تصریح کرد: ۹۸۶۰۰۰ کیلومتر مدار طول شبکه است و برنامه ریزی شده در استان‌هایی مثل البرز، تهران، قم، خوزستان و مازندران مشکل جدی در شبکه صورت نگیرد.

۴۰۰۵ مگاوات به تقاضا اضافه شد

وی بیان داشت: اوج بار امسال ۷۳۴۶۳ مگاوات بوده و نسبت به پارسال ۴۰۰۵ مگاوات به تقاضا اضافه شد اما این میزان مشکلی در تامین برق خانگی، اداری، عمومی و صنعتی ایجاد نکرد.

بلک‌اوت و خاموشی نداشتیم

وی با بیان اینکه افزایش دما در تابستان امسال طی ۱۲۰ سال گذشته بیسابقه بوده است، تصریح کرد: به دلیل افزایش دما مه در شهریور ماه هم ادامه داشت در برخی روزها ۸ هزار مگاوات به مصرف اضافه شد اما بلک اوت و خاموشی گسترده اتفاق نیفتاد.

رشد مصرف نسبت ۲ برابر شده است

رجبی مشهدی با بیان اینکه اوج بار ۷۳۴۶۳ مگاوات بوده است، افزود: رشد مصرف نسبت به پارسال ۵.۷۷ درصد بوده یعنی تقریبا ۲ برابر شده است.

۳۵ روز اوج بار داشتیم

وی بیان داشت: تعداد روزهای اوج بار امسال ۳۵ روز بوده حتی در شهریور ۲ روز گرم داشتیم در حالی که پارسال نسبت به ۱۴۰۰؛ این پیک ۱۷ روز بوده است.

۴۰ درصد مشترکان خانگی مشمول پاداش شدند

وی با اشاره به طرح تشویق مشترکان خانگی اظهار داشت: ۴۰ درصد مشترکان خانگی مشمول پاداش شدند و ۲۲۰۰ میلیارد تومان پاداش به مشترکان خوش مصرف پرداخت شد و برای اولین‌بار در چهار ماه گرم سال میزان تامین برق صنایع بیش از میزان تامین برق خانگی بود و علی‌رغم ناترازی برق توانستیم با انجام اقداماتی برق بخش‌های مختلف را تامین کنیم.

طی دو سال آینده ۱۰ هزار مگاوات در مدار تولید قرار می‌گیرد

وی با اشاره به هماهنگی‌های صورت گرفته بین وزارت نیرو و وزارت صمت گفت: مقرر شده ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع احداث شود که تاکنون دو واحد نیروگاهی احداث شده و دو واحد دیگر نیز احداث خواهد شد و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طی دو سال آینده ۱۰ هزار مگاوات در مدار تولید قرار می‌گیرد که بیش از ۵۰۰۰ مگاوات آن تاکنون عملیات‌اش آغاز شده است.

خاموشی ۲۰ درصد کاهش یافت

رجبی مشهدی با اشاره به میزان خاموشی صورت گرفته در شبکه گفت: طول شبکه سراسری برق ۱۰۰۰ کیلومتر است که تحت تاثیر پدیده‌های جوی قرار می‌گیرد و این موضوع در سراسر دنیا اتفاق می‌افتد. در سال ۱۴۰۱ معادل ۳۷۹ دقیقه در سال به ازای هر مشترک خاموشی اتفاق افتاد که نسبت به سال قبل ۲۰ درصد در بخش توزیع کاهش یافت.

رجبی‌ مشهدی با بیان این‌که هنوز آماری از میزان خاموشی در سال ۱۴۰۲ وجود ندارد، تصریح کرد: برای سال ۱۴۰۳ برنامه ‌ریزی صورت گرفته که با توسعه شبکه بتوانیم مشکلات موجود را برطرف کنیم، اما باید گفت که هیچ‌گونه خاموشی برنامه ‌ریزی‌ شده‌ای برای امسال اعمال نشده است.

سال آینده پنج درصد از نیاز بخش اداری از برق سبز تامین خواهد شد

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران با اشاره به تابلوی سبز برق در بورس انرژی گفت: مصرف کنندگان صنعتی می‌بایست یک درصد از مصرف برق خود را از تجدید پذیرها تامین کنند که این موضوع اکنون آغاز شده و بخش اداری نیز طبق قانون موظف است ۲۰ درصد از نیاز خود را توسط تجدیدپذیرها تامین کنند که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای سال آینده پنج درصد از نیاز بخش اداری از این طریق تامین خواهد شد.

یک میلیون و ۴۰۰ هزار کنتور هوشمند نصب شده

وی با اشاره به آخرین وضعیت نصب کنتورهای هوشمند تصریح کرد: یک میلیون و ۴۰۰ هزار کنتور هوشمند نصب شده که یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه دیگر نیز اضافه خواهد شد.

اگر نیروگاهی اضافه نمی‌شد ۱۵ هزار مگاوات ناترازی داشتیم

رجبی مشهدی با بیان این‌که وزارت نیرو ۷۸۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق اضافه کرده است و برنامه‌ریزی شده ۷۰۰۰ مگاوات دیگر اضافه شود، گفت: به طور متوسط میزان ناترازی ۱۰ هزار مگاوات است که این عدد در ابتدای دولت ۱۴ هزار مگاوات بود و اگر نیروگاهی اضافه نمی‌شد ۱۵ هزار مگاوات ناترازی داشتیم.

وی در پیش‌بینی وضعیت تامین برق در تابستان سال آینده، اظهار داشت: بخش خصوصی ۶۰ درصد از تولید برق کشور را بر عهده دارد که در تابستان امسال خوب عمل کردند نیروگاه‌های دولتی نیز با حداکثر ظرفیت در مدار بودند.

وی افزود: یکی از اقدامات این بود که نیروگاه‌ها به موقع تعمیر شدند و با ظرفیت کامل در مدار قرار گرفتند و برنامه‌ریزی شده است که از ابتدای مهرماه نیز تعمیرات نیروگاه‌ها آغاز شود به گونه‌ای که قبل از ابتدای خردادماه در مدار قرار بگیرند. علی‌رغم کمبود نقدینگی که در صنعت برق وجود داشت توانستیم از ظرفیت کامل نیروگاه‌ها استفاده کنیم و با موفقیت پیک را پشت سر بگذاریم.

عمل به تعهدات صادراتی

رجبی مشهدی در پاسخ به سوال ایلنا درباره عمل به تعهدات صادراتی باتوجه به ناترازی در کشور توضیح داد: میزان صادرات و واردات برق در زمان‌های مختلف متفاوت است. کمتر از سه درصد مصرف داخل کشور جابه‌جایی برق صورت می‌گیرد که برنامه‌ریزی برای توسعه آن صورت گرفته است.

وی افزود: به دنبال افزایش تبادل با سوریه و کشور ترکیه هستیم که از طریق سیستم بک2بک این کار را با کشور ترکیه انجام دهیم یک مرتبه به صورت آزمایشی این کار انجام شد و شرایط را به گونه‌ای تنظیم خواهیم کرد که میزان تبادل برق افزایش یابد.

رجبی مشهدی با بیان این‌که از سه کشور امکان واردات برق و از سه کشور امکان صادرات را داریم و برنامه وزارت نیرو نیز جابه‌جایی برق است به گونه‌ای که در زمان اوج بار میزان واردات افزایش و با عادی شدن شرایط صادرات برق افزایش پیدا می‌کند.

برنامه توسعه تجدیدپذیرها

وی در پاسخ به دیگر سوال ایلنا درباره توسعه تجدیدپذیرها برای صادرات گفت: تعهدات احداث نیروگاه تجدیدپذیر فعال ۶۸۰۰ مگاوات ساختگاه در حال احداث داریم، اخیرا ساتبا ۱۳۰۰ مگاوات از طریق ماده ۱۲ رفع موانع تولید تبادل قرارداد داشته و به این ترتیب جهش را شاهد خواهیم بود. 

وی رقم نصب شده را در حال حاضر ۱۰۸۵ مگاوات عنوان کرد و افزود: با راه اندازی تابلوی برق سبز می توان این میزان را توسعه داد و یکی از ابزارهای توسعه صادرات خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما اکنون با عراق رابطه خوبی به لحاظ تبادلات برقی داریم، خاطرنشان کرد: کشورها متقاضی دریافت برق از ایران هستند البته هیچ کشوری شبکه برق قوی ندارد که بخواهد بیش از ۵ تا ۱۰ درصد دریافت داشته باشد.

روند مصرف برق رمزارزها

وی در پاسخ به دیگر سوال ایلنا درباره مصرف برق رمزارزها تاکید کرد: رمزارزها باید از طریق تجدیدپذیرها تامین برق کنند، اکنون کسانی که مولد ندارند می توانند از شبکه سراسری تامین برق کنند که در اوج بار این میزان ۱۲ ساعت است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز