خبرگزاری کار ایران

| 09:50   
کد خبر : ۱۳۷۲۸۹۴

چهار برنامه ویژه برای تامین آب شرب با کیفیت و پایدار کرمان

وزیر نیرو با اشاره به چهار برنامه ویژه دولت برای تامین آب شرب با کیفیت و پایدار استان کرمان به اهمیت بازچرخانی آب و استفاده از پساب برای صنعت اشاره کرد و گفت: هم اکنون طرح جهاد آبرسانی در ۶۶۹ روستای کرمان با پیشرفت ۳۷ درصدی همراه شده است.

چهار برنامه ویژه برای تامین آب شرب با کیفیت و پایدار کرمان

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، علی‌اکبر محرابیان در آیین افتتاح طرح‌ها و پروژه‌های صنعت آب و برق استان کرمان که امروز، جمعه با حضور رئیس جمهور برگزار شد، مهم‌ترین مساله رشد و توسعه استان کرمان را "آب" برشمرد و گفت: استان کرمان برای رشد و توسعه ظرفیت‌های بسیاری دارد که از جمله می‌توان به منابع انسانی خوب و ارزشمند، مدیران شایسته، پتانسیل معادن و صنایع و نیز کشاورزی استان اشاره کرد.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در مسیر توسعه موضوع "آب" باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: استان کرمان از ایام گذشته در خصوص بهره‌مندی از منابع آب با کمبودهای بسیاری مواجه بوده و امروز نیز  با توجه به رشد و پیشرفت این استان به فقر آبی آن افزوده می‌شود. بنابراین لازم است امروز تدبیر جدی برای برطرف کردن این مساله لحاظ شود که با حمایت دولت و مصوبات سفر اول ریاست جمهوری در دولت سیزدهم این مهم آغاز شده است.

وی با اشاره به چهار برنامه دولت برای تحقق این امر، اظهار داشت: نخست اینکه از ذخایر آب‌های سطحی و سدهای این استان بتوانیم حداکثر فایده را ببریم، پروژه‌هایی در شرق، جنوب و دیگر نقاط به این منظور(‌برای انتقال آب سدها به شهرها) تعریف شده است که امروز یکی از این پروژه‌ها با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

محرابیان تصریح کرد: همین موضوع در سد جیرفت، سد بافق و سد شهیدان امیر تیموری پیش‌بینی شده که برخی در مراحل نهایی است و برخی نیز نیاز به حمایت و تامین اعتبارات کافی دارد.

وزیر نیرو استفاده از  بهترین منبع آبی یعنی شیرین‌سازی و انتقال آب دریا را موضوع دوم برشمرد و ادامه داد: عملیات اجرایی این کلان پروژه در سال ۱۳۸۹ آغاز شد و با حمایت دولت وقت و در ادامه با حمایت مدیران و دولت‌های یازدهم و دوازدهم و در انتها با حمایت دولت سیزدهم این اقدام به خوبی پیش رفت به طوری‌که در دولت مردمی پیش‌بینی شد عملیات اجرایی خط دوم همین مسیر آغاز شود که کلنگ این امر توسط رئیس جمهور زده شد.

وی به برنامه‌ریزی برای احداث خط انتقال آب اصفهان اشاره کرد و خطاب به رئیس جمهور گفت: در طول حدود سه ماه در طرح اصفهان، بیش از ۳۵ درصد پیشرفت حاصل شده است؛ در همین راستا ۶۰۰ کیلومتر مسیر  آماده، ۳۰۰ کیلومتر کانال‌کنی و  ۱۰۰ کیلومتر در این بازه زمانی لوله‌گذاری انجام شده است.

وزیر نیرو اضافه کرد: مسیر شرق برای تامین آب استان‌های سیستان‌وبلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی در حال پیشرفت است که این طرح  حدود ۱۰ درصد پیشرفت دارد، در همین رابطه، خطی هم مختص استان فارس در حال احداث و پیشرفت است.

محرابیان یادآور شد: برای تامین آب شرب استان کرمان به ویژه مناطق شمالی این استان برنامه‌های مفصلی را پیش‌بینی و در همین راستا تخصیصاتی را صادر کرده‌ایم به ویژه برای شهرهای شمالی کرمان، سیرجان، رفسنجان، انار و زرند تا از این مسیر بتوانیم تامین آب شرب و پایدار داشته باشیم؛ عملیات اجرایی این امر ۲۰ بهمن‌ماه آغاز شد و امروز مراحل پیشرفت آن ملاحظه می‌شود، این پروژه با روند پیشرفت خوبی در حال اجراست.

وزیر نیرو ضمن ابراز امیدواری برای تامین منابع مالی اجرای این پروژه‌ها در این سفر، استفاده از ظرفیت پساب برای تامین آب صنعت را موضوع سوم عنوان کرد و بیان داشت: ما در استان کرمان برای حفظ منابع آب راهی جز ای نداریم که به برداشت آب از چاه‌ها دقت و رحم کنیم؛ در برخی از مناطق استان، سالانه با ۱.۵ متر کاهش ارتفاع آب سفره‌های آب زیرزمینی مواجه هستیم که بسیار خطرناک است. باید برداشت آب از چاه‌ها را تا حدود بسیاری با استفاده از آب سطحی، آب دریا و ظرفیت بازچرخانی آب بهداشتی تصفیه شده در فاضلاب‌ها مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه آب تصفیه شده از پساب آب پایدار است و هیچ‌گاه دچار نوسان نمی‌شود، ادامه داد: با اجرای این برنامه‌های مهم در طول مدت عمر دولت مردمی می‌توانیم  مسائل آبی شرق، شمال، جنوب و تمام نقاط استان کرمان را با حمایت قاطع دولت و به ویژه حمایت مدیران و استاندار و نیز استفاده از ظرفیت عظیم معادن مرتفع کنیم.

محرابیان به طرح‌های افتتاحی استان کرمان اشاره کرد و افزود: طرح انتقال آب از سد نسا از جمله این سدهایی است که کیفیت آب بسیار مطلوبی دارد. دارای ای سی (EC) 430 بوده که از بهترین کیفیت‌های آب کشور محسوب می‌شود. خط انتقال این طرح برای تامین آب شرب بم و بروات فراهم است و در سفر  مصوب شد این آب را به شرقی‌ترین نقاط استان انتقال دهیم؛ این پروژه، پروژه با اهمیتی است چرا که آب را از سخت‌ترین و پرتنش‌ترین نقطه استان به ثمر رساندیم.

وی اضافه کرد: پروژه فاضلاب شهر سیرجان نیز پروژه دیگری است که در کنار آن دو نیروگاه سیکل ترکیبی را در حال بهره‌برداری و دو نیروگاه سیکل ترکیبی را در حال اجرا داریم، همچنین دو پروژه تولید برق از انرژی خورشیدی و تجدیدپذیر وجود دارد که دوشهرک انرژی را شامل می‌شود. جزو افتخارات دولت محسوب می‌شود و می‌توانیم موضوع ناترازی برق را به واسطه اجرای این پروژه‌ها مرتفع کنیم.

محرابیان به پیشرفت طرح جهاد آبرسانی در استان کرمان اشاره و تصریح کرد: در استان ۶۶۹ روستا را شناسایی کردیم که در تنش آبی به سر می‌بردند، در اطرف بروات ۱۲ روستا وجود داشت که در شرایط بسیار بدی در تامین آب به سر می‌برد، با کار جهادی که در سراسر کشور آغاز شد و استفاده از ظرفیت نهادها، سپاه، بسیج، خیران آبرسان، پیمانکاران بخش خصوصی و گروه‌های جهادی عملیات اجرایی آبرسانی به ۱۰ هزار روستا در سراسر کشور را آغاز کردیم و ۶۶۹ روستا در استان کرمان در این طرح قرار داشت که ۱۴۰ روستا به طول کامل به اتمام رسیده است؛ متوسط پیشرفت طرح در استان بالغ بر ۳۷ درصد است و امید است تا پایان دولت مردمی عملیات آبرسانی در ۶۶۹ روستا به طول کامل انجام شود.

وی گفت: همچنین طرح‌های آبی و برقی خوبی در حال افتتاح است که بعداز ظهر امروز نیروگاه گازی بوتیا افتتاح می‌شود، این نیروگاه یک نیروگاه کلاس F با بالاترین سطح راندمان افتتاح می‌شود.

​وزیر نیرو با اشاره به افتتاح پست ۱۳۲ جیرفت، بیان کرد: با افتتاح این پست ضمن تقویت افت ولتاژ در این منطقه، ظرفیت تامین برق نیز برای سرمایه‌گذاران به ویژه اهالی مسکن ملی فراهم شده است؛ همچنین خط ۴۰۰ ولت بسیار مهم بم - جیرفت به طول ۹۰ کیلومتر، خط ۴۰۰ کیلوولت ارزوئیه افتتاح شد و شرکت‌های توزیع برق در شمال و جنوب استان پروژه‌های ارزشمندی را در پست‌های توزیع‌ توسعه شبکه، تبدیل سیم به کابل، برق‌رسانی روستایی، تامین پنل‌های خورشیدی برای عشایر غیور استان کرمان به مرحله افتتاح رساندند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز