خبرگزاری کار ایران

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

تجارت ایران و روسیه در مرحله آغاز جهشی است/ مبادلات دو کشور با روبل انجام می‌شود/ احتمالا توافق‌ها متناسب با ارقام اعلامی نباشد

asdasd
کد خبر : ۱۳۵۹۴۲۶

نائب رییس اتاق مشترک ایران و روسیه خاطر نشان کرد: توافق‌های در زمینه نقل و انتقال انرژی بین ایران و روسیه انجام شده است اما به نظر می‌رسد که توافق‌ها متناسب با آمار و ارقامی که رسانه‌ها اعلام می‌کنند نباشد و بهتر است که در این زمینه کارشناسان نفت اظهارنظر کنند چراکه آنها بیشتر از این جزییات خبر دارند. در حد پروژه توافق‌ها زیاد بوده اما باید دید تا میزان عملیاتی شده است.

کامبیز میرکریمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به مراودات بانکی میان ایران و روسیه، گفت: افتتاح بانک روس در ایران در واقع ارائه خدمات این کشور به تجار ایرانی را تسهیل می‌کند و شرکت‌ها راحت‌تر می‌توانند با خدماتی که نظام بانکی روسیه به مشتریان خود  می‌دهند آشنا شوند.

وی بانک ملی ایران را به عنوان شعبه فعال  معرفی کرد و افزود: بانک ملی با نرخ مناسب ارزهای صادرکنندگان را خریداری و رابطه کارگزاری با تمام بانک‌های روسیه دارد؛ در حال حاضر شرکت‌ها هیچگونه مشکل بانکی در رابطه با روسیه ندارند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: صادرکنندگان از نرخ فروش ارز به بانک ناراضی بودند که در دو هفته اخیر بانک با نرخ مناسب ارز صادرکنندگان غیرنفتی را خریداری می‌کنند.

میرکریمی با بیان اینکه ایران و روسیه هم اکنون با روبل مبادلات تجاری را پیش می‌برند، گفت: روبل از سوی تجار ایرانی مورد تایید است و هم اکنون به یک ثبات نسبی رسیده و با حداقل هزینه تبادلات تجاری بین دو کشور در حال انجام است.

نائب ریس اتاق مشترک ایران و روسیه موافق‌نامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا را مهم‌ترین توافق تجاری معرفی کرد و افزود: این موافقنامه از سال 98 جهش صادرات را به همراه آورده است و پیش‌بینی می‌شود تا پیش از پایان سال جاری تعرفه‌های تجاری 96 تا 97 درصد اقلام به صفر برسد و اما پیش از صفر شدن تعرفه‌ها لازم است که یکسری مشکلات و مسائل فنی نیز  برطرف شود به عنوان مثال برای برطرف کردن موانع تجاری در زمینه شیلات باید نمایندگان سازمان شیلات و سازمان دامپزشکی موانع بهداشتی، کنترل و نظارت‌ها را برطرف کنند که روند جهشی تجارت بین دو کشور را  تحت تاثیرقرار ندهد.

وی در پاسخ به این پرسش که اتاق ایران برای افتتاح اتاق بازرگانی در روسیه اعلام آمادگی کرد به نظر شما تا چه میزان این موضوع می‌تواند در اوج‌گیری روابط تجاری بین دو کشور موثر باشد؟ گفت: زیرساخت‌های تجارت بین دو کشور فراهم شده است اما شرکت‌های ایران و روسیه از توانایی یکدیگر باخبر نیستند هر دو کشور پهناوری هستند از این‌رو سازمان توسعه تجارت باید ارائه خدمات خود به تجار را گسترش بدهند. ایجاد شعبه می‌تواند خدمات بهتری به روس‌ها ارائه داد البته لازم است که نیروهای متخصص و کیفی در این کشور مستقر شود که اگر چنین نشود در واقع هدر دادن منابع است و صرف نمایندگی بازرگانی نمی‌تواند پاسخگوی حجم درخواست‌ها باشد.

میرکریمی تصریح کرد: تاحد زیادی مسائل بانکی بین ایران و روسیه حل شده است و جا دارد که شرکت‌های ایرانی بیشتر به تجارت غلات روسیه متمایل شوند؛ روسیه در دوره کرونا تجارت غلات خود را محدود کرد اما یکی از کارویژه‌های اصلی موافقنامه‌ تجارت آزاد بین ایران و کشورهای اوراسیا این است که کشورها نمی‌توانند با مصوبات یک شبه تجارت را از بین ببرند و غلات نیز از این اصل مستثنی نیستند و می‌توانند شرکت‌ها در آن ورود کند.

به گفته این فعال اقتصادی؛ توافق‌های در زمینه نقل و انتقال انرژی بین ایران و روسیه انجام شده است اما به نظر می‌رسد که توافق‌ها متناسب با آمار و ارقامی که رسانه‌ها اعلام می‌کنند نباشد و بهتر است که در این زمینه کارشناسان نفت اظهارنظر کنند چراکه آنها بیشتر از این جزییات خبر دارند. در حد پروژه توافق‌ها زیاد است اما باید دید تا میزان عملیاتی شده است.

نائب رییس اتاق مشترک ایران و روسیه در پایان بیان کرد: تجارت با روسیه در مرحله شروع یک جهش است و هم اکنون فشار زیادی به زیرساخت‌ها وارد شده است و دولت باید سرمایه‌گذاری خود را در توسعه زیرساخت‌های تجاری افزایش بدهد که در این زمینه مانع ایجاد نشود. درست است که بخش خصوصی نیز کشتی‌های خود را در این خطوط فعال کرده  اما باز ههم با کمبود مواجه هستیم.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز