خبرگزاری کار ایران

رشد 7 درصدی حمل موادنفتی از شبکه خطوط لوله/بیش از 700 میلیون دلار در مصرف سوخت صرفه‌جویی شد

asdasd
کد خبر : ۱۳۱۲۲۷۱

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران با اشاره به صرفه‌جویی خالص انرژی معادل یک میلیارد لیتر گازوئیل در هفت ماه سال جاری، گفت: سال گذشته در حالی انتقال 128 میلیارد لیتر نفت خام و فرآورده نفتی رقم خورد که این عدد نشان دهنده رشد 8درصدی انتقال نسبت به سال 99 و رشد 7 درصدی نسبت به متوسط یک دهه گذشته است.

به گزارش ایلنا از شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت، ارسلان رحیمی گفت: باتوجه به کارکرد خطوط لوله در هفت ماه امسال، از تردد 3 میلیون نفتکش جاده پیمای 25 هزار لیتری در سطح جاده های کشور جلوگیری شده است که به این واسطه از مصرف یک میلیارد و 400 میلیون لیتر گازوئیل در حمل و نقل جاده ای مواد نفتی ممانعت به عمل آمد.

به گفته رحیمی این امر ضمن کاهش خطرات سوانح جاده‌‌ای، محیط زیستی و افزایش ضریب ایمنی جریان انتقال منجر به صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع بعنوان یک سوخت استراتژیک و با ارزش در کشور شده است.

وی افزود: بنابراین باعنایت به اهمیت و ضرورت توجه به موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی می توان گفت که صرفه‌جویی خالص انرژی در فرآیند انتقال کلان مواد نفتی توسط شبکه خطوط لوله در بازه زمانی مذکور معادل یک میلیارد لیتر گازوئیل به ارزش بیش از 700 میلیون دلار بوده است.

رحیمی اظهار کرد: آمارها حاکی از آن است که از ابتدای سال جاری تا مهرماه روزانه 385 میلیون لیتر و درمجموع77 میلیارد لیتر نفت خام و فرآورده در سطح کشور  از طریق خطوط لوله جابجا شده است که شامل 40 میلیارد لیتر نفت خام و 37میلیارد لیتر انواع فرآورده نفتی می‌باشد.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران درخصوص میزان سوخت‌رسانی به نیروگاه‌های کشور نیز گفت: باتوجه به اهمیت سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها در فصل سرد زمستان، فرآیند انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی در بهترین شرایط درحال انجام است؛ براساس آمار موجود در سال 1400 حدود سه میلیارد و نه میلیون لیتر سوخت مایع از طریق شبکه خطوط به نیروگاه های متصل به خط ارسال شده است.

وی ادامه داد: همچنین از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه 2 میلیارد و 400 میلیون لیتر سوخت مایع به عنوان سوخت جایگزین به نیروگاه‌ها تحویل گردیده است.

رحیمی افزود: درخصوص انتقال خوراک به مجتمع‌های پالایشی نیز باید خاطرنشان کرد 68 میلیارد لیتر نفت خام در سال گذشته جابجا شده است که این رقم رشدی 5 درصدی را نسبت به سال 99 نشان می‌دهد.

وی در پایان گفت: در شش ماهه نخست سال 1401 میزان انتقال نفت خام ۳۴/۵ میلیارد لیتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱/۵ میلیارد لیتر افزایش داشته است.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز