کد خبر: 1236220 A

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: مجموع ذخیره آب سدهای بزرگ استان اصفهان به 456 میلیون مترمکعب رسید.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "احسان الله امینی" با اشاره به آخرین وضعیت ذخیره آبی شش سد بزرگ استان اصفهان اظهار کرد: ذخیره سد مخزنی زاینده رود با ظرفیت نرمال یک میلیارد و 250 میلیون متر مکعب به 381 میلیون مترمکعب رسیده است.

وی با بیان این که ذخیره آبی سد زاینده رود نسبت به سال گذشته 12 درصد کاهش داشته است، ادامه داد: در مقایسه با بلندمدت (۵۰ سال)، ذخیره آب این سد 61 درصد کاهش یافته است.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان به وضعیت سد گلپایگان اشاره کرد و گفت: این سد در حال حاضر 25.5 میلیون مترمکعب آب ذخیره داشته و حجم آن نسبت به سال گذشته در مدت زمان مشابه 28 درصد و در مقایسه با بلند مدت 28 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی افزود: ذخیره سد قره‌آقاچ سمیرم به 2 .23 میلیون مترمکعب رسیده است.

امینی با بیان این که ذخیره سد حنای سمیرم تا امروز به 10.3 میلیون مترمکعب رسیده است، تصریح کرد: حجم این سد در مدت مشابه سال گذشته 20 میلیون مترمکعب بود و نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت 47 درصد کاهش ذخیره آبی دارد.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ادامه داد: سد خمیران در تیران و کرون تا امروز 6.7 میلیون مترمکعب ذخیره آبی داشته است و ذخیره این سد حدوداً مشابه سال گذشته است.

امینی افزود: سد باغکل واقع در خوانسار نیز هم اکنون 2.6 میلیون مترمکعب آب دارد و  بر این اساس حجم آبی سد باغکل در مقایسه با سال قبل 13 درصد افزایش نشان می‌دهد.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به این که میزان پرشدگی سدهای استان 33 درصد است، خاطرنشان کرد: بررسی وضعیت سدهای استان نشان می‌دهد که  میزان پرشدگی سدها نسبت به میانگین بلند مدت با کاهشی معادل 56 درصد مواجه بوده است.

امینی با تأکید بر وضعیت منابع آب استان خواستار صرفه‌جویی در مصرف آب در همه بخش‌های استان شد و افزود: صرفه‌جویی و استفاده بهینه از آب در همه بخش‌ها از جمله آب شرب، صنایع و کشاورزی ضروری است.

انتهای پیام/
استان اصفهان اصفهان کشاورزی وزارت نیرو منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر