کد خبر: 1221590 A

با توجه به ضرورت حفظ و پایداری شبکه سراسری برق کشور در روزهای گرم پیش رو و لزوم همکاری کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط در این خصوص، وزارت نیرو «دستورالعمل اجرایی حفظ پایداری شبکه سراسری برق کشور در ایام گرم سال» را جهت بررسی و تصویب در هیئت وزیران، به دولت ارایه کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»، به موجب دستورالعمل اجرایی پیشنهادی وزارت نیرو، به منظور حفظ پایداری شبکه سراسری برق کشور در ایام گرم سال، دستورات مرکز دیسپاچینگ ملی برق(شرکت مدیریت شبکه برق ایران) برای کلیه مدیران برق و مشترکان بزرگ برق لازم الاجراست و استانداران و مدیران استانی موظفند ازبرزو هرگونه اختلال در بهره برداری از شبکه برق به تشخیص مرکز فوق جلوگیری نمایند.

​همچنین براساس دستورالعمل پیشنهادی، کلیه دستگاه‌های اجرایی، ادارات، بانک‌ها، شهرداری‌ها، نیروهای مسلح و نهادهای عمومیغیردولتی موظفند نسبت به کاهش مصرف برق در ساعات اداری به میزان ۵۰ درصد مصرف جاری و در ساعات غیر اداری به میزان ۹۰درصد مصرف جاری با اولویت خاموش کردن روشنایی غیرضرور و سامانه های سرمایشی اقدام نمایند.

وزارت نیرو نیز مجاز خواهد بود تا با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به تعیین سهمیه برق مصرفی صنایع در دورهمحدودیت شبکه برق اقدام نماید. شرکت های برق منطقه‌ای و توزیع نیروی برق هم موظف به نظارت بر رعایت سهمیه تعیین شدهمی‌باشند و در صورت عدم رعایت سهمیه های ابلاغی توسط مشترکان، علاوه بر افزایش بهای برق تا ۱۰ برابر تعرفه موجود برای میزان مصرف مازاد بر سهمیه تعیین شده، با اعلام قبلی نسبت به قطع برق آنها اقدام خواهند کرد.

به شرکت‌های توزیع نیروی برق اجازه داده می‌شود برق مشترکان خانگی پرمصرف را از طریق کنتورهای هوشمند یا سایر روش‌هامحدود و در صورت عدم رعایت اخطارها با اخطار قبلی نسبت قطع برق آنها اقدام کنند.

لازم به ذکر است دستورالعمل پیشنهادی وزارت نیرو درحال حاضر در کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط زیست کشور درحال بررسی است.

انتهای پیام/
برق دولت شهرداری وزارت نیرو هیئت دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر