کد خبر: 1117871 A

مدیرکل دفتر ترانزیت در گفت‌وگو با ایلنا:

به دلیل مسائل انسان‌دوستانه تمام مهاجران افغان را پذیرفتیم/ اقامت مهاجران در اردوگاه‌ها / عده‌ای دو تابعیتی هستند

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار داشت: بخشی از این مهاجران نیروهای نظامی افغانستان بوده‌اند و بخشی از آن کارمندان دولت و بخشی هم مردم عادی بودند که وارد کشور شدند و تمام این مهاجران به ایران، پذیرفته شدند چراکه با توجه به وضعیت افغانستان بحث‌های انسان دوستانه مطرح می‌شود.

به دلیل مسائل انسان‌دوستانه تمام مهاجران افغان را پذیرفتیم/ اقامت مهاجران در اردوگاه‌ها / عده‌ای دو تابعیتی هستند

جواد هدایتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره ورود اتباع افغان از مرزهای مشترک دو بین کشور اظهار داشت: با توجه به شرایط کشور افغانستان عده‌ای از مردم این کشور به ویژه اهالی استان نیمروز اقدام به مهاجرت کرده‌اند که بخشی از این جمعیت به کشورمان مراجعه داشتند.

وی ادامه داد: از طریق وزارت کشور تلاش شده این مهاجران افغان در اردوگاه‌ها اقامت داده شوند تا وضعیت آنها تعیین تکلیف شود که تا درباره آنها تصمیم گیری کنند.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در پاسخ به این سوال که چه تعداد اتباع افغان وارد کشور شده اند، گفت: آمار میزان ورود اتباع افغان را مرزبانی یا وزارت کشور اعلام می‌کند. ممکن است تمام این اتباع از طریق مرزهای رسمی وارد کشور نشوند. مشاهده شده که در  چند روز اخیر از بازارچه گمشاد هم اتباع افغان نسبت به ورود به ایران اقدام کردند.

هدایتی تاکید کرد: البته بخشی از این مهاجران نیروهای نظامی افغانستان بوده‌اند و بخشی از آن کارمندان دولت و بخشی هم مردم عادی بودند که وارد کشور شدند و تمام این مهاجران به ایران، پذیرفته شدند چراکه با توجه به وضعیت افغانستان بحث‌های انسان دوستانه  مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: البته باید توجه داشته باشیم که بسیاری از این اتباع، دو تابعیتی هستند ممکن است اقوامی در ایران داشته باشند و حتی برخی از آنها در ایران خانه و زندگی دارند. بنابراین بخشی از این مهاجران در حال حاضر در اردوگاه اقامات داده شدند و بخشی هم به خانه اقوام خود مراجعه کرده‌اند.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه بیشترین ورود مهاجران افغان به ویژه اتباع عادی از مرز میلک بوده‌ است، گفت: توجه داشته باشیم که در دو مرز ماهیرود و دوغارون درگیری شکل نگرفت که شاهد ورود اتباع افغان از آن مناطق باشیم و در آن مناطق هم سکونتگاه‌های پرجمعیت وجود ندارد اما در منطقه میلک، پشت مرز استان پرجمعیت واقع شده و زرنج مرکز استان است که درگیری با طالبان در این منطقه بیشتر بود به همین دلیل شاهد ورود اتباع افغان از این مرز هستیم.

وی درباره آخرین وضعیت سه مرز ماهیرود، دوغارون و میلک برای بخش باری اظهار داشت: این سه مرز به طور همزمان اشغال نشده و پیش از این به دلیل تصرف و درگیری در خاک افغانستان، دو مرز ماهیرود و دوغارون بسته شد که ظرف چند روز شاهد بازگشایی این دو مرز بودیم. مرز میلک هم اخیرا در مقطعی ترددها قطع شد تا وضعیت به حالت عادی برگردد.

هدایتی افزود: در دو روز گذشته طرف افغان اعلام آمادگی کرده است که مرز بازگشایی شود. به دنبال آن مذاکرات نسبی انجام شده که احتمالا با اولویت ورود ماشین‌های افغان مرز به صورت آزمایشی ظرف امروز و فردا باز شود. با توجه به بررسی وضعیت امنیتی برای تردد کامیون های ایرانی به خاک افغانستان هم تصمیم گیری خواهد شد. 

انتهای پیام/
ایران خاک راهداری و حمل و نقل جاده طالبان وزارت کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر