کد خبر: 928706 A

ایلنا از بی‌توجهی مردم فارس نسبت به بیماری کرونا گزارش می‌دهد؛

بازگشت بیماری کرونا به روزهای اوج/عدم انتشار آمار‌های استانی مبتلایان مردم را بی‌خیال کرونا کرده/نماینده شیراز در مجلس: مسئولان اجرایی استان از اختیاراتشان استفاده کنند

عدم رعایت موارد و مسائل بهداشتی توسط مردم و بی توجهی به پروتکل های بهداشتی باعث شده که مجددا بیماری کرونا در استان فارس و شهر شیراز به روزهای اوج خود و اسفند ماه بازگردد به طوری‌که عدم ارائه آمارهای استانی هم سبب شده که مردم بدون هیچ اطلاعی از تعداد مبتلایان اقدام به دور همنشینی و برگزاری مراسم کنند.

بازگشت بیماری کرونا به روزهای اوج/عدم انتشار آمار‌های استانی مبتلایان مردم را بی‌خیال کرونا کرده/نماینده شیراز در مجلس: مسئولان اجرایی استان از اختیاراتشان استفاده کنند

به گزارش ایلنا این روزها با عبور از خیابان ها و مناطق مختلف در شهر شیراز ودیگر شهرستان ها به راحتی متوجه می شوید که مردم به صورت کلی بیماری کرونا را فراموش کرده اند  این در حالی است که شلوغی خیابان‌ها و تجمع مردم در مجتمع و سالن‌های غذا خوری در سطح شهر شیراز بیانگر این موضوع است که کرونا دیگر چندان نقشی در زندگی افراد ندارد به طوری‌که شهرستان هایی مانند فسا هم در آستانه رسیدن به وضعیت قرمز هستند.

 آژیر خطر در فارس دوباره به صدا درآمد

عدم رعایت پروتکل های بهداشتی تا حدی در استان فارس و شهر شیراز پیشروی کرده است که بسیاری از مسئولان استان از بازگشت محدودیت ها خبر می دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از افزایش بی سابقه آمار مبتلایان به کووید۱۹ در فارس خبر داد و گفت: آمار ۲۴ ساعت گذشته استان فارس، نشانگر رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در برابر کروناویروس است.

 مهرزاد لطفی گفت: براساس آمارهای ارسالی از آزمایشگاه‌های تخصصی کووید۱۹ در سطح استان، آمار شناسایی موارد جدید بی سابقه بوده و وضعیت استان را به روزهای نخست شیوع کروناویروس برگردانده است.

وی افزود: آمار صعودی مبتلایان در فارس، نشان دهنده بی‌توجهی و جدی نگرفتن دستورات بهداشتی در مقابله با این بیماری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هشدار داد: آمار مبتلایان در فارس در مسیر افزایشی است و این امر می تواند باعث اجرای دوباره محدودیت هایی در زمینه تعطیلی مشاغل شود.

وی از راه‌اندازی دوباره نقاهتگاه ۱۰۰ تخت خوابی بیماران مبتلا به کروناویروس مستقر در مجتمع ورزشی شهید آیت‌الله دستغیب خبر داد.

آمار مبتلایان و فوتی‌ها روزانه منتشر شود

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس با بیان اینکه معتقدم مسئولان باید روزانه آمار و اطلاعات افراد مبتلا و فوتی کرونا در استان‌ها را به صورت شفاف و کامل به مردم اعلام کنند گفت: اعلام آمار کرونا در تمام شرایط مخصوصا در مقاطع خطرناک باعث می‌شود که مردم در عملکرد و اقدامات خود رعایت کنند چرا  که اعلام نکردن آمارها مشکلی را حل نمی‌کند.

جعفر قادری در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه بی شک اگر احساس کنیم که به دلیل عدم اعلام آمار شرایط بیماری و تعداد مبتلایان کرونا وارد مرحله بحرانی شده است به وزیر بهداشت تذکر خواهیم داد، افزود: برای رفع این بحران و کنترل شرایط فشارهایی را به وزارت بهداشت وارد خواهیم کرد تا با ایجاد محدودیت های مجدد حساسیت مردم را نسبت به موضوع بیماری کرونا افزایش دهند.

مسئولان اجرائی استان از اختیاراتشان استفاده کنند

نماینده شیراز و زرقان در مجلس در ادامه با بیان اینکه اگر فارس وارد وضعیت بحرانی و وخیم شده نیاز است تا مسئولان اجرایی استان از اختیاراتشان برای کنترل بیماری کرونا استفاده کنند گفت: از این رو به نظر می‌رسد تا مسئولان اجرایی با اعمال مجدد محدودیت ها زمینه کنترل بیماری کرونا در استان و شیراز را فراهم کنند.

وی با اشاره به اینکه دلیلی ندارد در شرایط اوج گیری کرونا فعالیت ها و اقدامات مانند گذشته انجام شود ادامه داد: بی شک در جهت کنترل و مقابله با این بیماری نیاز است تا مشاغلی که به مردم آسیب وارد می کنند و سبب تشدید بیماری می شوند تعطیل شوند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه با اشاره به اینکه تعطیلی‌ها نباید به گونه ای باشد که باعث تشدید مشکلات اقتصادی مردم شود بیان کرد: در جهت وضعیت اقتصادی مردم نیاز است تا مسئولان اقداماتی بیندیشند که تعطیلات مجدد مشاغل به زندگی و معیشت و اقتصاد خانوارها آسیب وارد نکند.

کرونا 2

قادری با اشاره به اینکه تحریم ها باعث شده دولت در زمان قبل از کرونا با مشکلات زیادی مواجه شود تصریح کرد: نباید فراموش کرد که دولت در حال حاضر از توان مالی مناسبی برخوردار نیست که بتواند در بخش وضعیت معیشت و اقتصاد موفق عمل کند.

مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند

سعید نظری ، سخنگوی شورای شهر شیراز  در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه در جهت کنترل کرونا ویروس شهرداری و شورای شهر شیراز ابزارهایی مانند کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی مترو و اتوبوس ها را در اختیار دارد افزود: اما جهت اعمال محدودیت ها نیاز است تا جلساتی را با مدیران شهرداری برگزار کنیم و به یک جمع بندی واحد برسیم.

سخنگوی شورای شهر شیراز در ادامه با بیان اینکه در جهت کنترل بیماری کرونا و مبتلایان موضوعات مختلفی مطرح است ادامه داد: در روزهای گذشته مطالبی عنوان می شود مبنی بر اینکه که عواملی مانند ضد عفونی معابر و ... در سطح شهر تاثیری در کنترل کرونا ندارد که مجموعه شورا و شهرداری شیراز در جهت تصمیم گیری در این بخش در ِآینده ای نه چندان دور جلسه ای را با ستاد مدیریت کرونا در استان برگزار خواهد کرد.

وی افزود: مجموعه شورا و شهرداری شیراز جهت کنترل کرونا در سطح شهر شیراز تابع تصمیماتی است که ستاد کرونا در فارس اتخاذ می کند.

نظری در ادامه با بیان اینکه ورود و خروج افراد به مترو حتما باید با ماسک انجام شود افزود: متاسفانه در بخش رعایت پروتکل‌های بهداشتی مشکلات جدی در بخش اتوبوس های درون شهری و خط واحدها وجود دارد.

سخنگوی شورای شهر شیراز در ادامه با اشاره به اینکه بخشی از افزایش آمار مبتلایان به افزایش تست‌های تشخیص بازمی گردد بیان کرد: راه اندازی ستاد های آزمایش کرونا در شهرهای مختلف از عوامل افزایش نرخ مبتلایان به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه شواهد در شهر شیراز بیانگر این موضوع است که مردم به هیچ وجه مسائل و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند بیان کرد: در حال حاضر چند روزی است که مردم عملا پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی را فراموش کرده اند.

نظری در ادامه افزود: بررسی ها از فست فود ها و رستوران ها در سطح شهر شیراز بیانگر این موضوع است که افراد و خانواده بدون رعایت فاصله اجتماعی در کنار هم نشستند و اقدام به خوردن غذا و ساندویچ می کنند.

مردم بی‌خیال کرونا شده‌اند

وی با اشاره به اینکه شاهد کلید خوردن بعضی از مراسمات عروسی و مهمانی‌های دور همی و برگزاری مراسمات ختم و ترحیم در مساجدهای درون سطح شهر شیراز هستیم ادامه داد: در جهت کنترل بیماری کرونا و جلوگیری از افزایش تعداد مبتلایان تذکرات زیادی داده ایم که نباید فراموش کرد جدی نگرفتن پروتکل های بهداشتی توسط یه عده از مشکلاتی است که با آن دست و پنجه نرم می کنیم.

نظری با اشاره به اینکه در حال حاضر مردم نسبت به بیماری کرونا به طور کل بی‌خیال شده‌اند بیان کرد: متاسفانه مردم به هیچ وجه تذکرات  ما درباره افزایش بیماری کرونا را جدی نمی گیرند.

گزارش: محمدرضا طاهری

انتهای پیام/

دبیر: محمدرضا طاهری روزنامه نگار

استان فارس خانواده ماسک وزیر بهداشت نماینده شیراز کروناویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر