خبرگزاری کار ایران

| 01:51   
کد خبر : ۷۰۹۴۶۲
ایلنا از آذربایجان شرقی خبر می‌دهد؛

برداشت غیرقانونی طلا از روستای «اندریان»/ هر کیلو 400 هزارتومان

برخی از ساکنان روستای اندریان در آذربایجان‌شرقی از خاک معدن، طلا برداشت می‌کنند و گفته می‌شود هر یک کیلو از آن را 400 هزار تومان می‌فروشند.

برداشت غیرقانونی طلا از روستای «اندریان»/ هر کیلو 400 هزارتومان

به گزارش خبرنگار ایلنا، برخی از مردم روستای اندریان از روستاهای شهرستان ورزقان بدون مجوز، خودشان دست به‌‌کار شده و از خاک معدن، طلا برداشت می‌کنند. حتی شنیده‌ها خبر از مرگ یک پدر و پسر هنگام خاک‌‌برداری از معدن می‌دهد هرچند افراد محلی تعداد قربانی‌ها را بیشتر از دو نفر می‌دانند.

فرماندار شهرستان ورزقان ضمن تایید این خبر گفت: تعدادی از افراد برخلاف قانون و به‌صورت مخفیانه به این معدن ورود کرده و خاک و سنگ طلا از آن برداشت می‌کنند.

حسن یحیوی با اشاره به اینکه سازمان صنعت معدن و تجارت استان و شرکت پیمانکار این معدن به استناد ماده 19 قانون معادن و تبصره‌های ذیلی شکایات خود را اعلام کرده‌اند، اضافه کرد: نیروی انتظامی شهرستان اقدام به دستگیری چند نفر از این افراد کرده و آنها را به مراجع قضایی شهرستان تحویل داده است.

به گفته روستاییان این خاک‌ و سنگ‌ها پس از برداشت در اطراف تبریز به‌فروش می‌رسد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان نیز در این باره گفت: به‌غیر از متولیان معادن که اجازه برداشت برای آنها صادر شد‌ه، هر برداشت دیگری غیر‌مجاز بوده و جرم است.

مهر انگیز رحمانی باتوجه به اقدامات انجام شده در‌باره جلو‌گیری از رویه برداشت غیرمجاز گفت: طبق تبصره 2 ماده19 قانون معادن، نیروی انتظامی ملزم به همکاری با معادن است و باید مانع ایجاد مزاحمت به این معادن شود اما به‌رغم نامه‌نگاری‌ها هنوز نتیجه خوبی حاصل نشده است.

چندی‌ پیش رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورزقان نیز گفته بود: معدن طلای اندریان در مرحله اکتشاف مورد موافقت قرار گرفته ولی بهره‌برداری از آن مستلزم اخذ مجوز ارزیابی کمیته ماده ۲ آئین‌نامه ارزیابی زیست‌محیطی، طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ تولیدی خدماتی و عمرانی با اتخاذ تمهیدات زیست محیطی مورد نیاز و اطمینان‌بخش و روش مناسب است.

آنچه مشخص است فعلا تکلیف این معدن برای مسئولان این شهرستان هم هنوز روشن نشده و برداشت غیرقانونی مردم این روستا از خاک معدن نیز ادامه دارد.

آذربایجان شرقی با داشتن معادن سنگ در آذرشهر، طلا در ورزقان و مس سونگون از قطب‌های معادن  جهان و ایران است.

مس و طلا جزو فلزات با ارزش دنیا هستند که صادرات آنها می‌تواند رتبه نخست را در صادرات‌ غیر‌نفتی کشور داشته باشد.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
پیشنهاد امروز