خبرگزاری کار ایران

مدیر کل میراث فرهنگی لرستان:

۱۷ هزار شیء تاریخی در گنجینه میراث فرهنگی استان وجود دارد

 ۱۷ هزار شیء تاریخی در گنجینه میراث فرهنگی استان وجود دارد
کد خبر : ۱۴۹۳۹۳۳

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از وجود بیش از ۱۷ هزار شیء تاریخی در گنجینه میراث فرهنگی استان خبر داد.

به گزارش ایلنا، عطا حسن پور روز شنبه بیست و ششم خرداد با بیان اینکه با توجه به وجود آثار و اشیای تاریخی فراوان در این استان، برای تخصیص اعتبار تکمیل موزه های استان در تلاش هستیم، اظهار داشت: در حال حاضر تنها یک موزه باستان‌شناسی در لرستان و در داخل مجموعه قلعه فلک‌الافلاک بوده و هشت موزه دیگر در سطح استان به‌عنوان موزه‌های مردم‌شناسی فعالیت می‌کنند.

افزود: با توجه به تعداد بالای اشیای تاریخی موجود در لرستان، این تعداد موزه پاسخگو نبوده و بسیاری از این اشیا در معرض دید عموم قرار ندارند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان تصریح کرد: در گنجینه میراث فرهنگی لرستان بیش از ۱۷ هزار شیء تاریخی وجود دارد که یکی از دغدغه های اصلی مردم و مسئولان استان ایجاد موزه مناسب و استاندارد برای این اشیا است.

حسن پور با اشاره به اینکه اشیای تاریخی لرستان در دو بخش خلاصه می شود که نیازمند موزه های تخصصی است، بیان کرد: یک بخش حاصل کاوش‌های باستان‌شناسی علمی، هدفمند و نظام‌مند است که آن هم در بخش قبل از انقلاب بوده که توسط باستان‌شناسان خارجی کشف شده و بخش دیگر بعد از انقلاب بوده و توسط باستان‌شناسان بومی کشف شده است.

این مسئول گفت: راه‌اندازی و تجهیز موزه سنگ، سفال و سکه در گرو اختصاص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار است و موزه بزرگ مفرغ هم تقریباً ۵۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، اظهار کرد: اعتبارات استانی کفاف این امر را نمی‌دهد و امسال قرار است از محل اعتبارات ملی بخش کوچکی از اعتبارات را به ما بدهند و در سال آینده تکمیل شده این اعتبارات را به ما اختصاص بدهند.

حسن‌پور با تأکید بر اینکه در دل باغ «گلستان» و قلعه «فلک‌الافلاک» دو موزه طراحی محتوایی شده است، بیان کرد: یکی موزه باشگاه افسران است که قرار است به‌عنوان موزه سنگ، سفال و سکه بهره‌برداری شود و دیگری موزه سربازخانه تاریخی در باغ «گلستان» است که به‌عنوان موزه بزرگ مفرغ قرار است راه‌اندازی شود.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز