خبرگزاری کار ایران

| 08:56   
کد خبر : ۱۳۹۱۹۱۷
نماینده شیراز در مجلس:

برخی مدیران با تنگ نظری‌ کارهای توسعه‌ای فارس را قفل کرده‌اند

عملکرد مجمع نمایندگان منهای سال اول ، قابل دفاع نیست

نماینده شیراز و زرقان در مجلس درخصوص عملکرد دولت در حوزه اقتصادی و مطلوب نبودن حال مردم گفت: معتقدیم دولت در حوزه اقتصادی سرعت لازم را ندارد و برخی مدیران در جای خود نیستند.

برخی مدیران با تنگ نظری‌ کارهای توسعه‌ای فارس را قفل کرده‌اند

به گزارش ایلنا، جعفر قادری در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به برخی از انتصابات و نقش نمایندگان در آن گفت: به مسائل انتصابات ورودی نداریم اما مطالبه زیاد داریم و معتقدیم برخی از مدیران به دلیل بعضی تنگ نظری‌ها کارهای توسعه‌ای استان را قفل کرده‌اند که این برای استانی با این ظرفیت جالب نیست.

وی گریزی هم به عملکرد مجمع نمایندگان استان زد و ادامه داد: عملکرد مجمع نمایندگان منهای سال اول فعالیت آن، قابل دفاع نیست، چرا که برخی از نمایندگان استان اعتقاد به رویکردهای فردی و هدف گذاری‌های کوتاه مدت دارند و خیلی به دنبال مسائل کلان زیرساختی و دارای زمانبندی بالا نیستند.

نماینده شیراز و زرقان تصریح کرد: کار نمایندگان در مجلس همانند دو امدادی است و باید تلاش کنیم از تمام ابزارها و ظرفیت‌ها برای هدف‌گذاری‌های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت استفاده کنیم تا استان فارس در ابعاد مختلف به رشد متوازن و برخوردار از زیرساخت‌های لازم برسد.

قادری درباره مشارکت مردم در انتخابات آتی نیز بیان کرد: اگر بحث نظام انتخابات تناسبی در مجلس به تصویب برسد، قطعا شاهد افزایش میزان مشارکت خواهیم بود، لذا امیدواریم در فرصت باقی مانده برگزاری انتخابات تناسبی حداقل در کلانشهر تهران به تصویب برسد.

یکی از ابزارهای مهم توسعه اقتصادی، بورس است

نماینده شیراز و زرقان در مجلس در خصوص سرمایه گذاری بر روی بورس و تبعات سنگینی که مردم با ورود به این بخش در حوزه اقتصادی و از بین رفتن سرمایه مواجه شده‌اند، گفت: یکی از ابزارهای مهم توسعه اقتصادی، بورس است و ما نیز راهی جز ورود به آن نداریم، لذا باید با شناسایی مشکلات تمام توان خود را بگذاریم و از طریق فروش سهام، به صندوق توسعه ملی این بخش اقتصادی مهم را نجات داده و وارد مدار اقتصادی کشور کنیم.

قادری همچنین در خصوص ورود ایران به پیمان بریکس گفت: پیمان‌های اینچنینی که ۴۰ تا ۵۰ درصد جمعیت دنیا را در بر می‌گیرد باید جدی گرفت، زیرا می‌تواند بسیاری از گره‌های اقتصادی کشور را حل کند.

وی  در خصوص حمایت مالی از اصحاب فرهنگ و رسانه کشور گفت: در بودجه و برنامه یک درصد اعتبارات برای اقدامات فرهنگی در نظر گرفته شده، لذا باید از این فضا برای حمایت از حوزه فرهنگی و فضای رسانه به شکل تخصی استفاده کرد.

احداث دهکده لجستیک در جوار منطقه ویژه اقتصادی شیراز

نماینده شیراز و زرقان از صدور مجوز احداث دهکده لجستیک در فضایی به مساحت ١٠٠ هکتار در جوار منطقه ویژه اقتصادی شیراز با رویکرد ایجاد بارانداز کالاهای وارداتی و صادراتی دریایی خبر داد. 

وی بیان کرد: این بارانداز که دارای مجوز شورای عالی لجستیک کشور است، در واردات و صادرات کالاهای منطقه جنوب کشور که از طریق مرزهای زمینی و دریایی جابجا می‌شوند، نقش آفزین خواهد بود.

قادری با اشاره به اقدامات و طرح‌های بزرگی که در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به تصویب رسیده از جمله قانون رفع موانع تولید، تسهیل مجوزهای کسب و کار و ...افزود: قانون تامین مالی و توسعه زیرساخت‌ها به عنوان یک قانون کلیدی و زیرساختی در ایجاد فضای اقتصادی بسیار مطلوب نقش مهمی دارد.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با اجرای قانون تسهیل مجوزهای کسب و کار ۶۸ درصد مجوزهای مربوط به حوزه کسب و کار بدون مراجعه به دستگاهها و سازمان‌ها صرفا با انجام بارگذاری مدارک صادر می‌شود، گفت: در حال حاضر با اجرایی شدن این قانون، بیش از ۶۰۰ هزار مجوز برای کسب و کارهای مختلف صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه پیش از این در بحث وثایق تسهیلات، صرفا املاک در رهن بانک‌ها قرار می‌گرفتند، گفت: با ایجاد زمینه تاسیس صندوق‌های تضمین و رتبه بندی افرادی که در پرداخت تسهیلات خوش حساب بودند، دامنه وثایق توسعه یافته و برندها، خط تولید، مواد اولیه، ماشین آلات، اندوخته صندوق و کالاهای تولید شده نیز به عنوان وثیقه پذیرفته می‌شود.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس با بیان اینکه رویکرد برنامه هفتم توسعه در راستای اصلاحات ساختاری در دولت، چابک سازی و توسعه فناوری اطلاعات است، عنوان کرد: اگرچه در برنامه هفتم رویکرد سختگیرانه وجود دارد اما این رویکرد قابل دفاع بوده، زیرا محور برنامه در راستای ایجاد گشایش برای مردم است.

قادری تاکید کرد: در روند بررسی برنامه هفتم توسعه از بخش‌های مختلف، نظرات مشورتی و تخصصی گرفته شده و صاحب نظران و کارشناسان اگر نقطه نظر، پیشنهاد و یا راهکاری مدنظر دارند، می‌توانند آن را به کمیسیون‌های تخصصی مجلس ارائه کنند.

 پیشرفت فیزیکی ٣٠ درصدی انتقال آب از خلیج فارس

وی با اشاره به اقدامات ماندگار انجام شده در استان به ویژه در حوزه حمل و نقل و انرژی و آب، گفت: در حال حاضر در بحث انتقال آب از خلیج فارس به فارس و اصفهان که یکهزار و ١٠٠ کیلومتر را در بر می‌گیرد، شاهد پیشرفت فیزیکی ٣٠ درصدی هستیم و پیش‌بینی می‌شود آب شیرین از خلیج فارس ظرف دو سال آینده وارد استان شود که این مهم کمک بسیاری برای رفع محدودیت ویژه توسعه صنایع آب بر خواهد کرد.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس در خصوص پوشش توسعه خطوط جاده‌ای فارس از جمله آزادراه و بزرگراهها نیز گفت: در این خصوص پیگیری‌های بسیار زیادی انجام شده و در دست انجام است و با توجه به اولویت‌ها، این زیر ساخت مهم توسعه‌ای در دستور کار قرار گرفته است.

قادری با بیان اینکه در بحث خطوط ریلی، راه آهن اقلید-یزد تنها به ٣٠٠ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، افزود: با توجه به اهمیت این خط برای یزد، بیشترین اعتبار باید از طریق این استان تامین شود.

وی تصریح کرد: تمام قطعات خط ریلی شیراز به بوشهر فعال است و پیمانکاران به جد در حال انجام کار هستند.

راه‌اندازی مرکز دیتا و داده‌های جنوب کشور در شهر صدرا

نماینده شیراز و زرقان در مجلس در ادامه از راه‌اندازی مرکز دیتا و داده‌های جنوب کشور در شهر صدرا خبر داد و گفت: علی رغم تعلل برخی از دستگاهها در استان از جمله شرکت عمران صدرا در بحث واگذاری زمین اما بالاخره با ابزار تهدید به استیضاح وزیر موفق شدیم مجوز احداث این مرکز را برای فارس بگیریم.

قادری خاطرنشان کرد: این مرکز که در فضایی به وسعت ٢٠ هکتار راه‌اندازی خواهد شد، مکان بسیار خوبی برای شرکت‌های دانش بنیان مرتبط با این بخش خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در حال حاضر بخشی از حوزه‌های مهم اقتصادی فارس تق و لق است، گفت: امروز در حوزه میراث فرهنگی، معاونت اقتصادی استانداری و سازمان اقتصاد و دارایی استان، شاهد اقدام اقتصادی مهمی به عنوان متولیان بخش‌های مهمی از اقتصاد استان نیستیم.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس افزود: در حوزه درمان نیز به ویژه احداث بیمارستان‌های دولتی، شاهد اقدامات شاخص و موثری به جز احداث بیمارستان ترومای شهید رجایی پس از انقلاب نبوده‌ایم.امروز احداث ۴ بیمارستان دولتی که ظرفیت بیش از سه هزار تخت را دارند، در استان آغاز شده که با اتمام آنها شاهد تحولات بسیار مهمی در حوزه استان خواهیم بود.

قادری همچنین از توسعه نیروگاههای سیکل ترکیبی و لامرد اشاره و بیان کرد: مجوزهای صادر شده برای نیروگاههای خورشیدی به ویژه در خنج و لارستان باید هرچه سریعتر فعال شود.

بخش کشاورزی فارس نیازمند رویکرد ابتکاری است

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی نیز گفت: بارها در خصوص اقدامات توسعه و متناسب با اقلیم استان تذکر داده‌ایم به ویژه آنکه امروز فارس در بحث تولید شیر وابسته به استان‌های همجوار است.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس همچنین توسعه کشت‌های گلخانه‌ای را از مهمترین ضرورت کشاورزی فارس عنوان و تصریح کرد: در این بخش وضعیت خوبی نداریم.

وی  تاکید کرد: فارس در بخش کشاورزی باید به سمت کشت‌های کم آب بر و دارای ارزش افزوده بالا بریم.

قادری در رابطه با روستاهای همجوار با کلانشهر شیراز از جمله کیان آباد، سلطان آباد، کرونی و شاپورجان که جمعیت هر کدام از آنها بین ١٨ تا ٣٥ هزار نفر است نیز گفت: این روستاها باید به شهر تبدیل شوند تا در کنار پرداخت عوارض و بهای خدمات، از امکانات لازم بهره مند شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز