خبرگزاری کار ایران

نماینده چابهار در مجلس در گفت‌وگو با ایلنا:

حاشیه نشینان چابهار آب و برق و گاز ندارند/هزاران نفر ایرانی الاصل اینجا بدون شناسنامه‌اند/اراضی آبا واجدادی مردم را ملی اعلام کرده‌اند

asdasd
کد خبر : ۱۰۶۹۸۶۱

نماینده مردم چابهار در مجلس گفت: یکی از مهمترین چالش هایی که ما با آن امروز روبه رو هستیم بحث رشد و سرعت حاشیه نشینی در چابهار است. مردم حاشیه نشین بدون هیچ حمایتی از داشتن نعمت برق و حتی یک متر لوله گذاری آب بی بهره اند.

معین الدین سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: در حوزه انتخابیه‌ام که شامل 5 شهرستان چابهار، کنارک، نیکشهر، قصرقند و دشتیاری می شود. پهنه‌ای به نام سواحل مکران وجود دارد. بارها مسئولان تعابیر بسیار خاص و ویژه‌ای را برای این گنج پنهان اتخاذ کرده‌اند اما به لحاظ عقب ماندگی‌های تاریخی به رغم خدمات بسیاری که در سال های پس از انقلاب انجام شده متاسفانه این پهنه هنوز هم از پایین ترین شاخصه‌های توسعه اقتصادی برخوردار است.

وی ادامه داد: ظرفیت های بسیار مطلوبی از سوی نظام جمهوری اسلامی در اختیار مردم این مناطق قرار گرفته است اما باز هم راه‌های نرفته بیشتر از راه‌های رفته برای پیشرفت منطقه وجود دارد. شما هیچ شاخص توسعه اقتصادی را پیدا نمی‌کنید که در این پهنه کشور آخر نباشد. به گونه ای که این شاخصه‌ها با خود استان سیستان و بلوچستان هم فاصله زیادی دارد.

سعیدی: یکی از مهمترین چالش هایی که ما با آن امروز روبه رو هستیم  بحث رشد و سرعت حاشیه نشینی در چابهار است. در سال های اخیر  در همین حوزه هم اتفاقات مناسبی صورت گرفته و بنیاد مسکن و شرکت بازآفرینی شهری به این مبحث ورود پیدا کرده اند. اما این ورود متناسب با حجم مشکلات نبوده و ما مشاهده می کنیم که هنوز چالش های فراروی این حوزه بسیار زیاد است. مردم حاشیه نشین بدون هیچ حمایتی از داشتن نعمت برق و حتی یک متر لوله گذاری آب بی بهره‌اند

اینجا شاخص دسترسی به آب شرب 10 درصد است

سعیدی افزود: مهمترین مشکل شهرستان های حوزه انتخابیه ام کمبود آب شرب است که شاخص دسترسی ما به آب شرب تنها 10 درصد است. با پیگیری هایی که در این چند ماه اخیر در مجلس برای حل این مشکل داشته‌ایم اقدامات خوبی صورت گرفته اما با استاندارد استان هنوز فاصله زیادی داریم و عمده مردم مناطق به صورت سقایی آبرسانی می‌شوند.

نماینده مردم چابهار  در مجلس عنوان کرد: هر از گاهی کودکی در "هوتک های" این مناطق غرق و  خانواده‌هایشان داغدار می‌شوند که متاسفانه این اتفاقات تلخ و غیر قابل جبران نشانه تکمیل نشدن بخش عمده مجتمع های آبرسانی در منطقه است. تکمیل این پروژه‌ها نیازمند اعتبارات جدی  است که در ماه های اخیر در این زمینه اتفاقات مناسبی در حال رخ دادن است که امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

سرانه فضای آموزشی در شهرستان های اینجا نیم متر است

وی گفت: شهرستان های چابهار، کنارک، نیکشهر، قصرقند و دشتیاری کمترین سرانه فضاهای  آموزشی را در کشور دارند. که حتی با استاندارد خود استان سیستان و بلوچستان  هم بسیار متفاوت است. این سرانه آموزشی در بخشی از شهرستان‌های ما حدود نیم متر است که این نرم در سطح کشود حدود 7 متر است. همچنین کمترین میزان قبولی در دانشگاه ها و کمترین میزان معلم نسبت به دانش آموزان را در این مناطق داریم.

به لحاظ سرانه های فضاهای  بهداشتی و درمانی در کشور در آخرین رتبه قرار داریم

سعیدی بیان کرد: به لحاظ سرانه های فضاهای بهداشتی درمانی باز هم با اختلاف بسیار فاحشی در کشور در  آخرین رتبه قرار داریم. به گونه ای که عمده مردمی که در پهنه جاسک و راسک در سواحل مکران زندگی می کنند همگی برای روند درمان شان به بیمارستان امام علی در چابهار مراجعه می کنند. این بیمارستان چیزی حدود 196 تخت دارد. و این در حالی است که طبق اعلام استانداردهای خود وزارت بهداشت هم اکنون آنجا باید در آنجا 1500 تخت بیمارستانی وجود داشته باشد. همچنین کمترین میزان پرسنل رتبه سلامت را نسبت به بیمار داریم.

نماینده مردم چابهار در مجلس تصریح کرد: وضعیت راه های روستایی حوزه انتخابیه ام به گونه ای است که مدام شاهد تصادفات بسیار زیاد و شدیدی در این جاده ها هستیم چرا که شاخص کریدورها و راه های روستایی مان باز هم فاصله زیادی حتی با خود استان سیستان و بلوچستان دارد.

وی افزود: به رغم اینکه در سواحل مکران زیر ساخت های بزرگی را نظام ایجاد کرده و ما منطقه آزاد، بندر و بخشی از صنایع و طرح های مان با توسعه خوبی در حال شکل گرفتن است اما می‌شود گفت زرق و برق های کاذب این مناطق باعث شده آن روی سکه که شامل گرفتاری، مشکلات و حجم وسیعی از  چالش های فراروی آن منطقه است نادیده گرفته شود.

مردم حاشیه نشین از داشتن نعمت برق و حتی یک متر لوله گذاری آب بی بهره اند

سعیدی در بخش دیگری از صحبت های خود به حاشیه نشینی در چابهار اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین چالش‌هایی که ما با آن امروز روبه رو هستیم  بحث رشد و سرعت حاشیه نشینی در چابهار است. در سال های اخیر  در همین حوزه هم اتفاقات مناسبی صورت گرفته و بنیاد مسکن و شرکت بازآفرینی شهری به این مبحث ورود پیدا کرده‌اند. اما این ورود متناسب با حجم مشکلات نبوده و ما مشاهده می‌کنیم که هنوز چالش‌های فراروی این حوزه هم بسیار زیاد است. مردم حاشیه نشین بدون هیچ حمایتی از داشتن نعمت برق و حتی یک متر لوله گذاری آب بی بهره اند.

سعیدی: وزارت نفت در استان سیستان و بلوچستان با جایگاهی که چابهار در کشور دارد و نوع نگاهی که مسئولان عالی نظام نسبت به این منطقه دارند  و معتقدند که چابهار می‌تواند بسیاری از گره‌های بین المللی اقتصادی کشور را برطرف کند اما متاسفانه در آن 5 شهرستان حوزه انتخابیه‌ام هنوز یک متر لوله گذاری گاز انجام نداده است. نمایندگان دیگر مناطق کشور در مجلس پیگیرند که به روستاهای حوزه انتخابیه شان گازرسانی کنند اما با کمال تاسف من حتی در مرکز شهرستان‌ها و کانون حوزه انتخابیه ام هنوز گاز رسانی صورت نگرفته است

وی اضافه کرد: در روستاهای نوار ساحلی استان سیستان و بلوچستان اقدام به لوله گذاری برای تامین آب شرب آغاز شده و انتظار می رود با نوع نگاهی که مجلس در سال 1400 با ارائه طرح ها، اعتبار و بودجه ای که در نظر گرفته شده هرچه سریعتر این مشکل برطرف شود. سفری هم که از سوی رئیس مجلس به این مناطق صورت گرفت و پی گیری های خوبی داشتند در بسیاری از حوزه‌ها کارگشاه بود.

هزاران نفر ایرانی الاصل اینجا بدون شناسنامه اند

وی در ادامه به مشکل افراد فاقد شناسنامه در مناطق تحت حوزه استحفاظی اش اشاره کرد و افزود: مشکل دیگری که در این مناطق به شدت مسئله ساز شده است موضوع افراد فاقد شناسنامه است.  در این مناطق هزاران نفر را داریم که ایرانی الاصل بوده و نسل اندرنسل در همین کشور زندگی کردند اما به لحاظ عدم شناخت به مباحث حقوقی شان متاسفانه  برای دریافت شناسنامه به مراکز مربوطه مراجعه نکرده اند. روند قانونی شناسنامه دار شدن این افراد بسیار کند پیش می رود که با این روند مردم باید سالیان سال منتظر باشند که به پرونده‌هایشان رسیدگی شود.

نماینده مردم چابهار در مجلس اظهار داشت: مشکل دیگری که مردم اینجا با آن دست به گریبان هستند بحث ملی شدن اراضی آبا واجدادی شان است که متاسفانه چیزی حدود 95 درصد اراضی آنجا ملی شده که به یک چالش بزرگ تبدیل شده است.در گذشته یک سری فرصت هایی به مردم داده شد که برای مستثنیات اراضی خود به مراجع قانونی مراجعه کنند که این اطلاع رسانی ها از طریق کانال روزنامه های رسمی بود و مردم این مناطق متاسفانه در حال حاضر هم به روزنامه ها خیلی دسترسی ندارند چه برسد به سال های گذشته، لذا مردم از حقوق خودشان آگاه نبودند  و این باعث شد عمده اراضی آنجا ملی شود. همچنین قنات ها، نخلستان ها، باغات و حتی برخی روستاها هم متاسفانه در محدوده اراضی ملی قرار گرفت. این موضوع را به عنوان نماینده مردم از طریق سازمان منابع ملی و طبیعی پیگیر هستم و تا پایان شهریورماه امسال بخشی از این اراضی تعیین تکلیف می شود و به صاحبان واقعی شان بازخواهند گشت.

هنوز در 5 شهرستان حوزه انتخابیه ام یک متر لوله گذاری گاز صورت نگرفته است

وی در ادامه عنوان کرد: وزارت نفت در استان سیستان و بلوچستان با جایگاهی که چابهار در کشور دارد و نوع نگاهی که مسئولان عالی نظام نسبت به این منطقه دارند  و معتقدند که چابهار می تواند بسیاری از گره های بین المللی اقتصادی کشور را برطرف کند اما متاسفانه در آن 5 شهرستان حوزه انتخابیه ام هنوز یک متر لوله گذاری گاز انجام نداده است. نمایندگان دیگر مناطق کشور در مجلس پیگیرند که به روستاهای حوزه انتخابیه شان گازرسانی کنند اما با کمال تاسف من حتی در مرکز شهرستان ها و کانون حوزه انتخابیه ام هنوز گاز رسانی صورت نگرفته است.

گفت و گو: مریم بازوند                               

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز