کد خبر: 746588 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت در جمع اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: اخیرا به همراه معاون اول رییس جمهور و برخی اعضای دولت ملاقاتی با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب داشتیم، در پایان این دیدار ایشان بنده را صدا کردند و بحث و دغدغه راهبردی خود در مورد رشد جمعیت را مطرح کردند. امروز بحث رشد جمعیت یک دغدغه جدی و ملی است.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی در نشست اعضای هیات رییسه و مدیران دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان این مطلب، اظهار داشت: ترکیب جمعیتی کشور به سمت  سالمند شدن و حتی منفی شدن رشد جمعیت، سیر می کند، در این رابطه البته مولفه های متعدد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از مولفه های بهداشتی تاثیرگذاری بیشتری دارند.

وی با بیان اینکه جهت مرتفع شدن این دغدغه باید برنامه محور حرکت کرد و از ظرفیت های بین بخشی و هم افزایی بخش های مختلف حاکمیت و جامعه بهره گرفت، گفت:  باید گروه های هدف برای رشد جمعیت و فرزندآوری را باز تعریف کرد و روی گروه هایی مانند زوج هایی که فرزند می خواهند اما بعلت ناباروری این امر محقق نشده است( با ارتقای دسترسی و تسهیل درمان های ناباروری)، افرادی که ازدواج کرده اند اما به هردلیل فرزند نمی خواهند و فرزندآوری را به تاخیر می اندازند و نیز خانواده های تک فرزند، برای رشد جمعیت، تمرکز بیشتری کنیم و تسهیلاتی برای آنها ایجاد کنیم تا در سنین مطمئن باروری، تشویق به فرزندآوری شوند.

وزیر بهداشت یادآور شد: بحث رشد جمعیت، دغدغه جدی ما و رهبر معظم انقلاب اسلامی است، چون شاخص های جمعیتی به سمت منفی شدن و سالمندشدن جامعه سیر می کنند و این برای آینده کشور، خطرآفرین و مشکل ساز خواهد بود.

 نمکی با اشاره به تغییر ترکیب جمعیتی به سمت سالمندی، گفت: انتظار این است که در دانشگاههای علوم پزشکی، جمعیت سالمند در کشور را دریابیم، چون سالمندان آینده ما ، چه بسا جوانی نکرده پیر شده اند و احساس سرباری می کنند و افسرده هستند، سالمند افسرده برای نظام سلامت و کشور به مراتب پر هزینه تر خواهد بود.

دانشگاه علوم پزشکی رهبر معظم انقلاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر