کد خبر: 658192 A

حبیب‌زاده:

رییس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران از توقف ۵۰ درصد اتوبوس‌های سامانه ۵ اتوبوسرانی تهران در توقفگاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، افشین حبیب‌زاده در هشتادمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری به شهردار تهران گفت: حمل و نقل عمومی یکی از مهمترین دغدغه‌های مدیریت شهری است و برنامه‌ریزی استفاده بهینه از امکانات موجود نیز از وظایف اصلی شورای شهر و شهرداری است.

رییس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران به بازدید اخیر خود از سامانه ۵ اتوبوسرانی تهران اشاره کرد و گفت: ۲۳ مردادماه که از سامانه ۵ شرکت واحد اتوبوسرانی تهران بازدیدی داشتم، مشاهده کردم که با توجه به کمبود وسایط حمل و نقل عمومی و فرسوده بودن ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران از تعداد 122 دستگاه اتوبوس این سامانه بیش از 50 درصد آن به دلایل مختلف در توقفگاه متوقف هستند.

نایب رییس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر ادامه داد: برای نمونه طبق مشاهداتم تعداد 20 دستگاه اتوبوس بی آر تی به گفته عوامل سامانه به علت وضعیت خاص جغرافیایی و توپوگرافی منطقه 5 و فرسودگی قابلیت استفاده را ندارند و به مدت 2 سال در زیر آفتاب و برف و باران قرار دارند، در حالی که کمبود اتوبوس در تمامی خطوط اتوبوسرانی شهر تهران مشهود است. همچنین با توجه به مشاهدات عینی تعداد 29 دستگاه اتوبوس این سامانه به جهت نقص فنی در توقفگاه این سامانه متوقف بودند، علاوه بر اینها تعداد 16 دستگاه نیز در قسمت تعمیرگاه این مرکز موجود بودند. بنابراین با یک حساب سرانگشتی می‌توان به این موضوع پی برد که عملاً 50 درصد اتوبوس‌های این مرکز در حال حاضر غیرفعال هستند که می‌شد جلوی این هدررفت امکانات و سرمایه را گرفت و همچنین موجب رضایتمندی مردم شهر تهران شد.

حبیب‌زاده گفت: تعداد 33 دستگاه اتوبوس جابجایی مدارس کودکان استثنایی و معلولان متعلق به بخش خصوصی بعد از پایان سال تحصیلی در خرداد ماه تا شروع مجدد سال تحصیلی جدید بدون هیچ استفاده‌ای در این توقفگاه متوقف هستند که می‌توان از این ظرفیت برای تقویت و جبران کمبود ناوگان حمل و نقل عمومی با مدیریت صحیح استفاده کرد که متاسفانه مغفول مانده است.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار منتهی به تیرماه از تعداد 1189 دستگاه اتوبوس تندرو، تعداد 552 دستگاه به دلایل مختلف متوقف هستند، اظهار کرد: درخواست دارم این تذکر به شهردار تهران برای رسیدگی و رفع این معضل و ارایه نتیجه به شورا ابلاغ شود.

اتوبوس شورای اسلامی شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر