خبرگزاری کار ایران

ابلاغ نمودار مسئولیت خطی بهینه‌سازی مصرف انرژی ساختمان‌های شهرداری تهران

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۶۳۷۱

مدیرکل محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: با توجه به دخیل بودن حوزه‌های مختلف در اجرا و اثر بخشی بهینه فرآیند اجرای بهینه‌سازی مصرف انرژی و منابع در ساختمان‌های شهرداری تهران، برای نخستین بار نمودار مسئولیت خطی (ماتریس وظایف) توسط اداره‌کل محیط زیست و توسعه پایدار با همکاری مرکز نوسازی و تحول اداری تدوین و توسط شهردار تهران جهت اجرا ابلاغ شد.

به گزارش ایلنا، حلیا سادات حسینی ضمن بیان مطلب فوق گفت: پس از ابلاغ مصوبه «الزام شهرداری تهران به اجرای برنامه اصلاح الگوی مصرف» و دستورالعمل اجرایی بهینه‌سازی مصرف آب، برق و گاز در ساختمان‌های شهرداری، براساس آسیب‌شناسی‌های صورت‌گرفته، یکی از معضلات عمده‌ای که اداره‌کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران به عنوان ناظر عالی بر حسن اجرای مصوبه اصلاح الگوی مصرف و بهینه‌سازی مصرف انرژی و منابع در ساختمان‌های شهرداری تهران با آن روبه‌رو شد، واضح نبودن یا تعریف نکردن نقش‌ها و مسئولیت‌های بخش‌های مختلف شهرداری تهران در اجرای دقیق بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های تحت تملک شهرداری تهران بوده است. 

وی افزود: در این راستا در اجرای دقیق فرآیند بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های شهرداری تهران یکی از عوامل موفقیت شفافیت در مورد نقش‌ها و مسئولیت‌های مشارکت‌کنندگان و ذی‌نفعان اصلی در این فرآیند است که به این منظور، تدوین نمودار مسئولیت خطی یا ماتریس وظایف (RACI) در فرآیند بهینه‌سازی مصرف انرژی و منابع درساختمان‌های شهرداری تهران در دستور کار اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار قرار گرفت. 

مدیرکل محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ادامه داد: این مدل، ساده‌ترین و موثرترین رویکردی است که برای تعریف و مستندسازی نقش‌ها و مسئولیت‌های مختلف وجود دارد. اصطلاح RACI مخفف چهار نقشی است که حوزه‌های مختلف می‌توانند در هر فرآیند ایفا کنند. در این نمودار مشخص می‌شود که هر نقش مسئول کدام اقدام است، کدام یک از بخش‌ها باید پاسخگو باشند و در صورت لزوم، با چه کسانی باید مشورت شود یا چه کسانی باید از وضعیت پروژه مطلع شوند. 

براساس اعلام روابط‌عمومی اداره‌کل محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، حسینی در پایان یادآور شد: در این مستند علاوه بر چهار نقش مسئول، پاسخگو، مشاور و مطلع، یک نقش همکار تعریف شده است. به این منظور با شکست فرآیند به قسمت‌های جزئی‌تر و تعیین زیرفرآیندهای اجرایی، نقش دقیق و جزئی حوزه های، معاونت خدمات شهری و محیط‌زیست، اداره‌کل محیط‌زیست و توسعه پایدار، معاونت مالی و اقتصاد شهری، معاونت برنامه ریزی، توسعه سرمایه‌های انسانی و امور شورا، مناطق ۲۲گانه، اداره کل پشتیبانی و… با توجه به ماهیت سازمانی هر حوزه تعریف شده است.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز