خبرگزاری کار ایران

محمدی در صحن شورا:

تعیین تکلیف استحصال گاز متان؛ به‌زودی

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۶۳۴۵

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در صحن شورای شهر گزارشی از فعالیت‌های سازمان متبوعش را ارائه کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از شهر، رضا محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در دویست و بیست و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بنده از تیرماه سال قبل مشغول به فعالیت شدم، اظهار کرد: دو مأموریت شامل تنظیف و آراستگی و مدیریت پسماند برعهده ماست. در هشت ماه اخیر پنج گام برنامه تحولی را در نظر گرفتیم که مشارکت مردم در آراستگی شهر اولین بند این پنچ گام بود.

وی با بیان اینکه سامانه ۱۳۷ برای قضاوت عملکرد ما فعال است، یادآور شد: تا امروز مباحث متعددی در مورد تفکیک پسماند از مبدأ مطرح شده بود اما زیرساخت‌های آن فراهم نبود و در این دوره اقداماتی در این خصوص انجام شد.

محمدی با تأکید بر اینکه مدیریت پسماند پیش از این به عنوان یک سازمان ستادی تعریف شده بود، تصریح کرد: قرار بر این شد بر مبنای اساسنامه، سازمان پسماند عملیاتی باشد و ما در اقدام اخیر خود به اساسنامه پرداختیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه پایتخت به یک اقدام تحولی در زمینه مدیریت پسماند نیاز داشت، خاطرنشان کرد: در دوره پیشین مدیریت شهری به دهه ۷۰ بازگشتیم و با ۱۵۴ پیمانکار، امور دنبال شد. هر ناحیه به یک و یا بعضاً به دو پیمانکار واگذار شد و بیشترین نارضایتی از وضعیت رفت و روب به ۵.۶ سال اخیر مربوط می‌شود.

۱۳۰ میلیون مترمربع سطح رفت و روب شهر است

وی افزود: ۱۳۰ میلیون مترمربع سطح رفت و روب شهر است. بر اساس آنالیزها برای هر ۱۰ هزار مترمربع یک کارگر در نظر گرفته بودند. گفتند ۱۴ هزار پاکبان برای شهر نیاز داریم و خود به خود جاروی مکانیزه از چرخه خارج شد. تا قبل از قرارداد جدید و در دوران فرآیند غلطی که وجود داشت، ۴۰ میلیون تومان هزینه یک جاروی مکانیزه بود اما امروز هزینه اجاره آن ۱۲۰ میلیون تومان است.

محمدی با تأکید بر اینکه عملاً مکانیزاسیون را حذف کردند، گفت: براساس قراردادهای قبل باید سرمایه ۶ تا هفت میلیارد تومانی به کار گرفته می‌شد تا از یک جاروی ۴۰ میلیون تومانی استفاده شود. ما پیمانکارانی که توان فنی داشته باشند تا بتوانند ۱۴ هزار پاکبان را مدیریت کنند، نداشتیم و به ناچار به سمت یک اقدام تحولی با زیرساخت درست رفتیم؛ به سمت مدیریت فرامنطقه‌ای رفتیم.

وی با بیان اینکه قراردادها سه‌ساله منعقد شد تا پیمانکاران ماشین آلاتی که از شهر خارج شده بود را بازگردانند، گفت: دو هزار میلیارد تومان در هشت ماه اخیر از سوی پیمانکاران سرمایه‌گذاری و ماشین آلات خریداری شده است. امروز پیمانکاران با توجه به اینکه خودشان سرمایه‌گذاری کرده و ماشین آلات خریداری کرده‌اند با حساسیت بیشتری خدمات ارائه می‌دهند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با بیان اینکه درخصوص ماشین‌های دیزلی با مشکل روبه رو هستیم، اظهار کرد: ۸۰ دستگاه ماشین دیزلی خریداری شده اما هنوز موفق به شماره‌گذاری نشده ایم. هم جغرافیای قراردادها و هم مدت پیمان‌ها اصلاح شده است.

محمدی با بیان اینکه سامانه نوماند زیر نظر سامانه شهرزاد راه اندازی شد، خاطرنشان کرد: در این راستا توان پیمانکاران افزایش یافت و با توجه به اینکه ممکن بود رانندگان آموزش لازم را ندیده باشند، این آموزش صورت گرفت تا نوماند در ۲۲ منطقه شهر تهران اجرا شود و باید تا پایان خردادماه اطلاع‌رسانی نیز انجام شود. زیرساخت‌ها ایجاد شده و از هر نقطه از تهران با ما تماس گرفته شود، شرایط برای جمع آوری پسماند آن‌ها فراهم است.

تولید روزانه ۱۵۰ تن زباله در یک ناحیه پایتخت

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با تأکید بر اینکه ناحیه سه منطقه ۲۱ روزانه ۱۵ تن و یکی دیگر از نواحی شهر روزانه ۱۵۰ تن زباله دارد، گفت: ما فهرست بهای ابلاغی سازمان برنامه را ابلاغ کردیم تا عدالت اجرا شود. امروز عدد عادلانه‌ای برای جمع آوری پسماند در نواحی مختلف داریم و مبنای کارشناسی‌ای برای قیمت گذاری، مدت قراردادها و جغرافیای کار وجود دارد.

کاهش ۵۰ درصدی نارضایتی‌ها در ۶ماه

وی با بیان اینکه این اقدامات در بازه زمانی ۵ تا ۶ ماهه انجام شد، تصریح کرد: باید قضاوت شهروندان را مبنای کار خود قرار دهیم. ما از نگاه سامانه ۱۳۷ عملکرد را در ۱۰ آیتم بررسی کردیم. به طوری که در تیرماه ۳۶ هزار و ۶۰۲ شکایت از عملکرد مدیریت پسماند داشتیم که اقدامات زیرساختی داشتیم. البته هنوز در خیابان ۱۰۰ درصد کار خود را انجام نداده‌ایم اما با این وجود نارضایتی‌ها در بهمن ماه به ۱۸ هزار مورد رسید.

محمدی با بیان اینکه در این بازه زمانی نارضایتی‌ها ۵۰ درصد کاهش یافت، گفت: با این وجود معتقدیم همین ۵۰ درصد نیز میزان بالایی است. این را هم باید درنظر گرفت که آبگرفتگی در بهمن ماه روند افزایشی دارد اما با این وجود پیام‌های نارضایتی ۵۰ درصد کاهش یافته است.

وی با تأکید بر اینکه یکی از معضلات ما زباله گردی است، یادآور شد: شعار تفکیک از مبدأ سال‌ها مطرح می‌شود و بیش از ۱۸ سال است که آموزش تفکیک از مبدأ داده می‌شود. بیش از ۲۰۰ نفر آموزشگر در سطح شهر آموزش تفکیک از مبدأ می‌دادند اما میزان تفکیک از مبدأ حتی به درصد نمی‌رسد. تمام آموزشگران تجمیع شدند تا در حوزه نوماند کار کنند.

پلمب ۸۵ مجموعه ضایعات فروشی و توقیف بیش از ۱۵۰ خودرو در مدت اخیر

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه زیرساخت‌ها برای اخذ درآمد پیمانکار از محل طرح نوماند فراهم شده است، گفت: دستور قضایی محکمی برای مقابله با ضایعات فروشی‌ها دریافت کردیم. ضایعات فروشی‌ها بدون دخالت شهرداری در سامانه مجوزها، اجازه فعالیت دریافت کرده بودند و ما جلوی این درگاه را گرفتیم. کسانی که پیش از این نیز اقدام کرده بودند، باید توسط شهرداری بررسی شوند.

وی همچنین تصریح کرد: ماشین آلاتی که به صورت غیرمجاز پسماند جمع آوری می‌کنند، توقیف می‌شوند. در مدت اخیر ۸۵ مجموعه ضایعات فروشی پلمپ و بیش از ۱۵۰ خودرو توقیف شده است.

کاهش ۷۰ درصدی‌عدم آراستگی ناشی از فعالیت زباله گردها در یک ماه گذشته

محمدی با بیان اینکه‌عدم آراستگی ناشی از فعالیت زباله گردها در یک ماه گذشته کاهش ۷۰ درصدی داشته است، خاطرنشان کرد: این طرح تا پایان فروردین ادامه خواهد یافت تا میزان زباله گردی مجدداً کاهش یابد.

اقدامات سازمان مدیریت پسماند بر مبنای طرح جامع است

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در واکنش به اظهارات اعضای شورا نیز گفت: اقداماتی که انجام شده بر مبنای مدیریت دانش است. از طرفی گفته می‌شود که باید اقدامات مبتنی بر طرح جامع باشد و برخی پیشنهادات با طرح جامع تناقض دارد.

وی با بیان اینکه واگذاری تمامی خدمات حوزه پسماند بر اساس پهنه‌های مکانی فرامنطقه‌ای بر مبنای طرح جامع است، یادآور شد: طرح جامع سازمان مدیریت پسماند را ملزم به جمع آوری پسماند با ماشین آلات یورو ۴ کرده و سازمان پسماند این اقدام را انجام داده است. بهترین روش این بود که پیمانکاران این اقدام را انجام دهند و مدل خودروها از ۹۱ به ۹۷ رسید و در آینده نزدیک به مدل ۱۴۰۰ می‌رسد.

محمدی با تأکید بر اینکه طرح جامع در پیوست سوم در خصوص تفکیک از مبدأ با استفاده از اپلیکیشن الزام ایجاد کرده است، اظهار کرد: این سوال مطرح شد که شهرداران مناطق در طرح جدید چه نقشی دارند؟ برای اولین بار در تاریخ شهرداری تهران، شرایط عمومی پیمان‌ها تأییدیه شورای فنی دریافت کرد که در راستای شفاف‌سازی بود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه تعداد نیروهای انسانی ناحیه به ناحیه شهرداری مشخص شده است، تصریح کرد: اگر قرارداد نظارت‌پذیر نباشد، همانی خواهد بود که پیش از این نیز بوده است. قرارداد جدید کاملاً علمی است و سطح نظارتی ما نیز ارتقاء یافته است. شهرداران مناطق نیز به عنوان مدیر طرح امضاکننده طرح و شهرداران نواحی ناظران مقیم هستند.

وی افزود: پیمانکار به ازای هر کیلوگرم زباله و هر مترمربع رفت و روب پول دریافت می‌کند و اگر هرکدام را انجام ندهد مشمول کسری کار خواهد شد. قراردادهای ما حجمی و فنی است و اتفاقاً ساعت‌ها به صورت شبانه روزی کار کردیم تا قراردادها علمی و مبتنی بر دانش و نظارت‌پذیر باشد. در قرارداد قبلی قابلیت جریمه وجود نداشت و این اتفاقات تاثیر منفی در شکل قراردادها ایجاد شده بود.

شهرک بازیافت راه اندازی می‌شود

محمدی با بیان اینکه یکی از احکام برنامه ایجاد شهرک بازیافت است، یادآور شد: ما قرارداد این شهرک را منعقد کردیم و مناقصه برگزار شد اما منابع طبیعی به ناگهان زمین را تحویل نداد و استاندار در جلسه‌ای که برگزار کردیم، منابع طبیعی را الزام به تحویل زمین کرد. این شهرک بر اساس موقعیتی که گفته شده بود، در آرادکوه راه اندازی خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با تأکید بر اینکه هیچ جای دنیا به زباله نگاه اقتصادی وجود ندارد که در شهر ما وجود داشته باشد، گفت: قرارداد ما ریشه مافیای زباله گردی را می‌سوزاند. آلمان که پیشکسوت این امر است زباله را می‌خرد اما در این راستا هزینه می‌کند. باید ببینیم آیا مشهد به زباله خشک نگاه اقتصادی دارد؟ بنده اشکالات را می‌پذیرم اما پای مباحثی که عنوان کرده‌ام می‌ایستم. ما شبانه روزی وقت گذاشتیم و از تمام ظرفیت‌ها استفاده کردیم تا تحول ایجاد کنیم که حتما حداقلی است. بنده نمره مثبتی نمی‌دهم اما زحماتی کشیده شده است.

وی با بیان اینکه تا پایان اردیبهشت ماه ظرفیت خوبی ایجاد خواهد شد، خاطرنشان کرد: حداقل کاربران برای طرح نوماند در تهران ۵۰۰ هزار نفر است که باید آموزش ببینند و فرهنگسازی نیز صورت بگیرد.

تهیه طرح جمع آوری پسماند برای مجتمع‌های بالای ۵۰ واحد

محمدی با تأکید بر اینکه با معاونت شهرسازی مکاتباتی انجام دادیم و طرح جمع آوری پسماند برای مجتمع‌های بالای ۵۰ واحد تهیه شده است، اظهار کرد: امروز برای مجتمع‌های موجود، مخازن به داخل فضای مجموعه‌ها انتقال خواهد یافت. واقعیت این است که طرح جامع پسماند نگاه علمی دارد.

تعیین تکلیف استحصال گاز متان با سرمایه‌گذاری و مشارکت شهرداری تهران

وی با اعلام اینکه گاز متان وجود دارد و نمی‌توان آن را انکار کرد و دغدغه‌ای است که سال‌ها وجود دارد و نمی‌توان آن را کتمان کرد، گفت: اسنادی در طرح جامع پسماند تهیه شده و فراخوان برای جذب مشارکت تا ۳۱ فروردین ماه منتشر می‌شود تا استحصال گاز متان با سرمایه‌گذاری و مشارکت شهرداری تهران تعیین تکلیف شود. تعداد سرمایه گذاران در این زمینه محدود است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه بر اساس مطالعه طرح جامع ۷۴۲ گرم به ازای هر نفر زباله تولید می‌شود، گفت: روزانه هفت هزار و ۴۰۰ تن زباله در سطح شهر تولید می‌شود که ورودی زباله به آرادکوه نزدیک به ۶ هزار تن زباله غیرارزشمند است.

وی افزود: ممنوعیت جدی در قراردادهای ما برای فعالیت کودکان کار وجود دارد و اگر کودک با لباس شهرداری فعالیت کند، قطعاً با پیمانکار برخورد خواهد شد. ۷۰ درصد کودکان کار اتباع هستند. ما باید با ریشه این کار برخورد کنیم.

وی با بیان اینکه تا ۳۱ فروردین ماه با تمام مراکز خرید ضایعات خشک مقابله خواهیم کرد، ادامه داد: دستور قضایی برای اعلام جرم را در ۲۰ اسفند ماه دریافت کرده ایم.

محمدی با بیان اینکه نیروهایی که پیمانکاران استفاده می‌کنند اگر از اتباع غیرمجاز باشند، جایگزین خواهند شد، گفت: ما در زباله گردی که یکی از دغدغه‌های اصلی شهردار تهران است، سه جلسه را با معاونین برگزار کردیم. همایشی در روز ۱۴ فروردین ماه با حضور ۷۰۰ نیرو برگزار شد تا بتوان به ثباتی در بخش جمع آوری پسماند برسیم.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز