خبرگزاری کار ایران

| 01:53   
کد خبر : ۱۳۹۷۷۲۹

هشدارهای نارنجی و زرد هواشناسی درباره بارش شدید باران در برخی مناطق ایران

سازمان هواشناسی درباره احتمال بارش باران شدید، وزش باد و خیزش گرد و خاک در نقاط مستعد در برخی مناطق کشور هشدارهای نارنجی و زرد جداگانه‌ای صادر کرد.

هشدارهای نارنجی و زرد هواشناسی درباره بارش شدید باران در برخی مناطق ایران

به گزارش ایلنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدارهای نارنجی و زرد از بارش شدید یا رگبار باران، وزش باد شدید موقت و خیزش گرد و خاک در برخی استان‌ها از نوار شمالی گرفته تا جنوب و جنوب شرق کشور از روز یکشنبه ۲۶ شهریور تا روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور خبر داد. 

متن این هشدارها به شرح زیر است: 

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی (هشدار نارنجی) 

نوع مخاطره: بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت. 

زمان و منطقه اثر: 

یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۲: شمال گیلان. 

دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲: شمال شرق آذربایجان شرقی، شمال اردبیل، گیلان، شرق مازندران. 

سه‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲: گیلان، غرب مازندران. 

اثر مخاطره: سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقت، صاعقه، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، شکستن درختان کهن‌سال، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل هوایی، ریلی و جاده‌ای و آسیب به محصولات کشاورزی. 

توصیه: پرهیز از توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، عدم فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی. 

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های همرفتی (هشدار زرد) 

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک. 

زمان و منطقه اثر: 

یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۲: گیلان، مازندران، اردبیل، شمال استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی و شرقی هرمزگان. 

دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲: اردبیل، نیمه شمالی استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، گلستان، مازندران، ارتفاعات استان‌های سمنان، البرز، تهران، قزوین، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی و شرقی هرمزگان. 

سه‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲: نیمه جنوبی اردبیل، مازندران، ارتفاعات استان‌های زنجان و قزوین. 

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی. 

توصیه: احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه در عبور از گردنه‌های کوهستانی، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

نقشه هشدار هواشناسی 1

نقشه هشدار هواشناسی 2

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز