خبرگزاری کار ایران

| 23:23   
کد خبر : ۱۳۹۲۶۶۷
دبیر انجمن داروسازان تهران:

واکسن آنفولانزای ایرانی مورد استقبال قرار نگرفته است

دبیر انجمن داروسازان تهران گفت: واکسن آنفولانزا زیر نظر ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری، و حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی، پیرو بیانات مقام معظم رهبری در حمایت از صنایع دانش بنیان، بدست جوانان ایرانی تولید شده ولی تا کنون آنطور که باید مورد استقبال واقع نشده است.

واکسن آنفولانزای ایرانی مورد استقبال قرار نگرفته است

به گزارش ایلنا، محمدامین قبادی، داروساز و دبیر انجمن داروسازان تهران گفت: واکسن آنفولانزا فلوگارد با فناوری نوترکیبی، توسط پژوهشگران و نخبگان مجموعه دانش بنیان "نیواد فارمد" از حدود سه سال پیش در کشور تولید شده است.با افتخار می گوییم، کشورمان ایران پس از آمریکا و فرانسه سومین کشور موفق دنیا در راستای تولید واکسن نوترکیب آنفولانزا است که توانسته با بهره گیری از فناوری نوین و همفکری نخبگان صنعت بیوتکنولوژی به این هدف بزرگ دست یابد.

او افزود: واکسن انفولانزای تولید شده در دنیا به دو شیوه تولید می شود؛ یا برپایه تخم مرغ تولید شده که ارزان است ولی عوارض احتمالی و محدودیت های مصرف در افراد حساس را دارد یا اینکه با فناوری نوترکیب ساخته شده و استفاده از آن برای گروه های هدف بویژه بیماران خاص توصیه شده است.واکسن چهار ظرفیتی فلوگارد، تولید داخل کلیه کارآزمایی های بالینی را سالها پیش با موفقیت گذرانده، تاییدیه وزارت بهداشت، پزشکان و متخصصان مختلف را نیز دارد؛ خوشبختانه امسال سومین سال تولید و مصرف آن در کشور است.

او افزود: واکسن خارجی انفولانزا، تولید شده برپایه تخم مرغ ۵دلار قیمت دارد و توسط شرکتهای وارد کننده با تخصیص ارز وارد و به شیوه های مختلف بازاریابی فروخته می شود. اما واکسن نوترکیب آنفولانزا ۶۵ دلار در دنیا فروخته می شود.نکته مهم اینکه متخصصان کشورمان، واکسن ۶۵دلاری را با قیمت کمتر از ۵دلار تولید و عرضه کردند. واکسن فلوگارد تولید داخل ۲۶۰هزار تومان قیمت دارد و در داروخانه های کشور عرضه شده است ولی متاسفانه حمایت لازم از این محصول ارزشمند توسط ارگان های داخلی و مجموعه های مصرف کننده صورت نمی گیرد.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادر کنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران ادامه داد: امسال نیز بنابر پیش بینی و احتمال نیاز با تخمین و درخواست اولیه وزارت بهداشت، یک میلیون دوز واکسن آنفولانزای داخلی در کشور تولید شده که گفته می شود، فقط یک چهارم این حجم اکنون توسط وزارت بهداشت خریداری شده است. این در شرایطی است که همزمان مجوز واردات بیش از دومیلیون دوز نمونه خارجی واکسن انفولانزا صادر شده و به زودی توزیع می شود.سال گذشته به دلیل بی توجهی به همین موضوع واکسن تولید داخلی، حدود نیمی از واکسن های تولید شده در کشور فاقد استفاده ماند.

او افزود: یکی از شواهد مهم عدم حمایت از محصول داخلی، رغبت نداشتن ارگانهای دولتی و غیردولتی برای خرید این محصول تولیدی است؛ مورد دیگر تلاش وارد کنندگان خارجی برای کسب سهم بیشتر از بازار فروش در کشور است.پرسش مهم اینکه، چرا هلال احمر کشور که متولی واکسیناسیون حجاج و زائران است، همچنین انیستیتو پاستور ایران که مراکز رسمی تزریق واکسن دارد، هیچ رغبتی به خرید واکسن آنفولانزای داخلی ندارند؟! چر ابهداشت و درمان صنعت نفت، شرکت شهر سالم وابسته به شهرداری، بانک ها، بیمه ها، کارخانه های تولیدی داخلی و ... برای کارکنان خود محصول مورد تایید داخلی را تهیه و مصرف نمی کنند؟ مگر این محصول تایید علمی و کاربردی نشده است؟ پس چرا حمایت نکنیم؟

وی افزود:‌ واکسن آنفولانزا زیر نظر ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری، و حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی، پیرو بیانات مقام معظم رهبری در حمایت از صنایع دانش بنیان، بدست جوانان ایرانی تولید شده ولی تا کنون آنطور که باید مورد استقبال واقع نشده است.آیا با این روند بی توجهی و عدم حمایت، نخبه ها و تولید کنندگان دانش بنیان انگیزه و رمقی برای ادامه راه و توسعه سایر برنامه های تولیدی خواهند داشت؟ باید از کالا و محصولات تولیدی و مورد تایید داخلی حمایت کنیم و اینگونه فرصت های استراتژیک را جدی تر قدر بدانیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز