خبرگزاری کار ایران

| 06:50   
کد خبر : ۱۳۸۷۱۶۲

«بی‌خانمانی چندین خانواده» در پی وقوع حادثه محله جوانمرد قصاب

مردم ساکن در منطقه جوانمرد قصاب از نظر مالی در مضیقه‌اند، این در حالی است که مسئولان می‌توانند به راحتی مردم را در مهمانسراهای متعلق به سازمان‌های دولتی اسکان دهند. کافی است چند تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم را انجام دهند.

«بی‌خانمانی چندین خانواده» در پی وقوع حادثه محله جوانمرد قصاب

به گزارش ایلنا، انفجار گاز در محله جوانمرد قصاب موجب تخریب دو ساختمان شد و اکنون خانواده‌های ساکن در آن دوساختمان بی‌خانمان شده‌اند. نه شهرداری نه اداره گاز و نه هیچ‌یک از مسئولین اقدامی برای کمک و اسکان این خانواده‌ها انجام ندادند، تنها عکس یادگاری گرفتند و رفتند.

یکی از بستگان خانواده‌هایی که در ساختمان‌های تخریب شده ساکن بودند به «ایلنا» گفت: در ساختمان منفجر شده، خواهر و برادرانم ساکن بودند. در طبقه بالا برادرم با همسرش زندگی می کردند که هر دو زخمی شدند.

او افزود: در طبقه پایین خواهرم، برادرم و برادری که فلج مغزی و آسیب مغزی، جسمی و حرکتی شدید شده و توان حرکتی ندارد، زندگی می کردند. تمام وسایل زندگی زیر آوار رفته است.

وی ادامه داد: به بهزیستی مراجعه کردیم، مسئولان بهزیستی گفتند فقط چند روز می‌توانیم از برادرتان نگه‌داری کنیم، اما ما دوست داریم برادرمان در خانواده باشد. هرچه به دلیل شرایط موجود با مسئولان بهزیستی برای نگهداری برادرم صحبت کردیم، اما قانع نشدند و اعلام کردند تنها چندروز می‌توانند از برادرمان در مراکز بهزیستی نگه‌داری کنند.

او افزود: به 123 زنگ زدیم مقداری آبمیوه و یک بسته پوشک برای برادر فلج‌مان فرستادند. از آن‌ها درخواست ویلچر کردیم، ناراحت شدند. حتی اعتراض می‌کنند که چرا این‌همه تماس می‌گیریم. اکنون برادر ما گوشه حسینیه اسکان دارد. حسینیه‌ای که نیروهای بسیج و پیروان کربلا در چهارراه خط آهن راه‌اندازی کرده و مدیریت می‌کنند. حسینیه متعلق به حاج آقا ابوالقاسمی فرزند شهید ابوالقاسمی است. با این همه شرایط برادرم حاد است. به دستشویی و حمام دسترسی ندارد. غذای حسینیه می‌خورد در صورتی که باید میوه و سوپ بخورد.

این فرد گفت: خواهرم 25 سال است که از برادرم نگه‌داری می‌کند و اکنون خود او نیز مشکلات جسمی فراوانی دارد. به شهرداری و فرمانداری مراجعه کردیم و گفتیم سوئیت می‌خواهیم تا این بچه فلج را اسکان دهیم. به هرحال زمینی داریم که تخریب شده، یا می‌سازیم یا می‌فروشیم. بعد از چندماه می‌توانیم جایی برای اسکان برادرمان تهیه کنیم اما اکنون شرایط مساعدی نداریم و همه مستاجریم. شهرداری گفت اصلا سوئیت نداریم.

او افزود: خودم در خانه تخریب شده ساکن نبودم اما برادرم و همسرش ساکن بودند. خواهرزاده‌ام و خواهر و برادرم در یک اتاق و آشپزخانه زندگی می‌کردند، اما اکنون آواره شده‌اند. آن‌ها را در پارکینگ اسکان دادیم. حتی لباس نداشتند که بپوشند. خودرو و موتور برادرم که با آن‌ها در اسنپ کار می‌کرد، کاملا له شده است.

این فرد گفت: شهرداری از ما گزارش تهیه کرده و قول مساعدت داده، اما هیچ اقدامی تاکنون صورت نگرفته است. تنها نیروهای جهادی حاج ابوالقاسمی به ما مکانی برای اسکان برادرم دادند. برای برادرم از ایزی لایف استفاده می‌کنیم و باید شستشو شود، اما اکنون یک هفته است شستشو نشده است.

عدم تعهد شهرداری منطقه و اداره گاز

اداره گاز که از متولیان است باید از خانواده‌های حادثه دیده حمایت می‌کرد، اما خانواده‌ها به حال خود رها شدند. 5 ساختمان از بین رفته و خانواده‌های ساکن آواره شدند. بیشتر افرادی که در این منطقه ساکن هستند در خانه اشتغال خانگی دارند. به عملکرد اداره گاز و شهرداری منطقه نقد جدی وارد است.

به گفته خواهر این خانواده‌ای که خانه‌شان تخریب شده است، نه شهرداری منطقه و نه اداره گاز هیچ تعهدی در قبال افرادی که خانه خود را از دست داده‌اند ندارند. تمامی ارگان‌های دولتی مهمان‌سرا دارند. می‌توانند خانواده ما را در یکی از مهمانسراها اسکان دهند.

او افزود: خواسته ما از سازمان‌های دولتی این است که به وضعیت ما رسیدگی کنند. یکی از برادرانم بیکار است، کتفش دچار مشکل شده و از نظر فیزیکی توانایی کار کردن ندارد. خودروی شخصی که با آن کار می‌کرد نیز له شده است. 5 خانواده آسیب دیده اجتماعی در آن ساختمان زندگی می‌کردند که با تلاش شبانه‌روزی از آن‌ها نگه‌داری کردیم.

این فرد گفت: ما خانواده جانبازیم، یکی از آسیب‌دیده‌ها بسیجی است، اما هیچ‌کدام خانه نداریم.  اکنون برای برادر فلج مغزی که گوشه حسینیه افتاده، نیاز به امداد و کمک داریم. خواهرزاده‌ام بی‌خانمان بود و در آن ساختمان زندگی می‌کرد. به هرسختی بود با آبروداری زندگی می‌کردیم.

او افزود: از نهادهای دولتی، خیرین و مردم دعوت می‌کنیم وضعیت ما را از نزدیک مشاهده کنند و به ما کمک کنند.

نهادهای دولتی به مردم آسیب دیده کمک نکردند

«محمدرضا حاج ابوالقاسم دولابی» مسئول قرارگاه جهادی سردار حاج محمد ابوالقاسمی و مدیرعامل خیریه با اشاره به حادثه محله جوانمرد قصاب گفت: اکنون چندین خانواده آواره شده‌اند. البته شهردار منطقه همچنان در تلاش است تا مشکل را رفع کند. کوچه‌های محله جوانمرد قصاب بسیار باریک است، عرض برخی کوچه‌ها کمتر از یک متر است. دونفر به سختی از آن عبور می‌کنند.ماهم بنابه وظیفه به مردم آسیب دیده کمک کردیم. فرهنگ امام حسین (ع)، فرهنگ دستگیری و کمک است. اگر نوکر امام حسین (ع) هستیم باید کمک کنیم. ما و دوستان جهادی تلاش کردیم تا حد امکان به خانواده‌های دوساختمان کمک کنیم.

وی افزود: ما و دوستانمان در موقوفه جوانمرد قصاب غذاها را برای افرادی که در این موقوفه سکنی گزیده‌اند فرستادیم. حضور نیروهای مردمی برای مردم مانند مسکن است. اما زمانی که برخی مسئولان می‌آیند، عکس می‌گیرند و می‌روند نمک روی زخم می‌پاشند. مجموعه ما در حال حاضر دو خانوار و فردی که دچار فلج مغزی شده را اسکان داده است.

وی تصریح کرد: نهادهای دولتی خدماتی به خانوارهای ساکن در آن دوساختمان ارائه ندادند. مردم ساکن در منطقه جوانمرد قصاب از نظر مالی در مضیقه‌اند، این در حالی است که مسئولان می‌توانند به راحتی مردم را در مهمانسراهای متعلق به سازمان‌های دولتی اسکان دهند. کافی است چند تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم را انجام دهند.

او افزود: مردمی که بر اثر حادثه انفجار گاز بی‌خانمان شده‌اند به مسئولان مراجعه می‌کنند تا مشکل خود را مطرح کنند، اما مسئولان حتی اجازه ملاقات به آن‌ها را نمی‌دهند.

Untitled

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز