خبرگزاری کار ایران

| 09:36   
کد خبر : ۱۳۸۶۸۱۶
رئیس بنیاد ملی نخبگان خبر داد:

زمینه بکارگیری توان متخصصان و رسوخ فناوری در گمرک فراهم می‌شود

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به توانمندی ارائه خدمت تعداد قابل توجهی از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در زمینه‌های موضوعی مرتبط با گمرک، از ایجاد زمینه‌های لازم برای ورود این شرکت‌ها و رسوخ فناوری‌ها و نوآوری‌هایشان به گمرک خبر داد.

زمینه بکارگیری توان متخصصان و رسوخ فناوری در گمرک فراهم می‌شود

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ «روح اله دهقانی» در حاشیه مراسم امضای توافق نامه همکاری مشترک توسعه و بهره برداری از سامانه‌های بومی بازرسی آشکارسازهای کانتینری، چمدانی و ریلی با اشاره به توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در طراحی، تولید و توسعه فناوری تجهیزات آشکارساز گمرکی گفت: هوشمندسازی فرآیندهای بازرسی گمرکی موضوعی حائز اهمیت است و تأثیرات کلان آن در اقتصاد کشور چشمگیر خواهد بود. در این راستا، با گمرک کشور همکاری‌ها و هم‌افزایی‌های خوبی صورت گرفته است که ثمره این همکاری‌ها، چابکی، هوشمندی و تسریع فرآیندهای گمرکی خواهد بود. 

وی افزود: خوشبختانه ادبیات و فهم مشترکی میان معاونت علمی، گمرک جمهوری اسلامی و شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد که در نتیجه آن، زمینه‌های لازم برای ورود تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته بومی توسعه یافته توسط فناوران ایرانی به فرآیندهای بازرسی و گمرکی، فراهم شده است. 

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، محور این توافق‌نامه را تامین تجهیزات بازرسی گمرکی از جمله آشکارسازیهای کانتنری، چمدانی، انسانی و ریلی عنوان کرد و افزود: بر اساس این توافق، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، طی فرآیندی دو ساله، ۵۰ دستگاه آشکارساز کانتینری را طراحی، تولید و به گمرک ارائه خواهند کرد. 

دهقانی با اشاره به نقش آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه فرآیندهای بازرسی و گمرکی عنوان کرد: بر اساس این موافقت‌نامه، در سال نخست ۱۷ دستگاه و در سال دوم ۳۳ دستگاه آشکارساز کانتینری اشعه ایکس، توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور ساخته شده و به گمرک ارائه می‌شود. 

وی با اشاره به انجام فرآیندهای انتقال فناوری از دیگر کشورها با نظارت معاونت علمی، عنوان کرد: بر اساس این موافقت نامه تمام فرآیندهای ارزیابی و تایید و همچنین انتقال فناوری با توجه به نیاز گمرک به تعداد قابل توجهی از این تجهیزات با نظارت و تایید معاونت علمی صورت می‌گیرد. 

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به نقش آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان و معاونت علمی در اجرای سامانه جامع و هوشمند گمرک، عنوان کرد: خوشبختانه گمرک در استفاده از فناوری و نوآوری، هوشمندسازی، همراهی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، عزمی جدی دارد و پیاده‌سازی و اجرای سامانه جامع گمرکی هوشمند گمرکی نیز یکی دیگر از جنبه‌های همکاری معاونت علمی و گمرک کشور است. تعداد قابل توجهی از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در زمینه‌های موضوعی مرتبط با گمرک توانمندی ارائه خدمت دارند که با فراخوانی و ارزیابی آن‌ها، زمینه برای ورود این شرکت‌ها و رسوخ فناوری‌ها و نوآوری‌هایشان به گمرک فراهم خواهد شد. 

دهقانی با اشاره به ایجاد زمینه برای پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق‌های پژوهش و فناوری توسط گمرک عنوان کرد: با توجه به فعالیت بیش از ۷۰ صندوق پژوهش و فناوری کشور، این ظرفیت وجود دارد که گمرک علاوه بر ضمانت نامه‌های بانکی، ضمانت صندوق‌های پژوهش و فناوری را مورد پذیرش قرار دهد، در صورت تحقق این موضوع، کمک قابل توجهی به تسهیل واردات محصولات فناورانه مورد نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری صورت می‌گیرد. با موافقت اولیه‌ای که با گمرک کل کشور صورت گرفت، تایید ضمانت‌های صندوق پژوهش و فناوری به صورت پایلوت برای ۲۰ شرکت دانش‌بنیان صورت می‌گیرد و در صورت موفقیت، این کار به سایر دانش‌بنیان‌ها تعمیم خواهد یافت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز