کد خبر: 1338336 A

برگزیدگان جشنواره نقد برتر قوه‌قضاییه معرفی شدند

اختتامیه جشنواره تقدیر از نقدهای برتر درباره قوه قضائیه برگزار شد.

برگزیدگان جشنواره نقد برتر قوه‌قضاییه معرفی شدند

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، جشنواره تقدیر از نقدهای برتر درباره قوه قضاییه، امسال برای نخستین بار در تاریخ قضایی کشور و در راستای تحقق سند تحول قضایی، با هدف احیاء حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی‌های مشروع و شناسایی نقدهای برتر و کاربردی در مورد دستگاه قضایی و نیز حمایت از منتقدین از قوه قضاییه، با مشارکت نهادهای مردمی و تخصصی و دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.

بر اساس اعلام دبیر خانه جشنواره نقد برتر، ۱۰ محور اصلی محتوایی و ۵۵ محور فرعی برای آثار دریافتی از سوی منتقدین در نظر گرفته شده بود.

به گفته معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، بیش از ۸۰۰ اثر در قالب‌های مقاله، کتاب، فیلم، فیلمنامه، عکس، کاریکاتور و ... به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که پس از بررسی‌های جامع توسط داوران، ۶ اثر به عنوان نقد برتر معرفی شدند.

برهمین اساس صبح امروز مراسم اختتامیه جشنواره تقدیر از نقدهای برتر درباره قوه قضاییه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه، جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین پورخاقان رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، قاضی سراج معاون سیاسی رئیس قوه قضاییه، خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور، محمدی رئیس سازمان زندان‌های کشور، صاحبکار معاون راهبری قوه قضاییه، ستایشی سخنگوی قوه قضاییه و جمعی از صاحبنظران حوزه حقوق و اساتید دانشگاه، اعضای هیات داوران و تعدادی از فعالان اجتماعی و رسانه‌ای کشور برگزار گردید.

مصدق معاون اول قوه قضاییه در مراسم اختتامیه این جشنواره، با تبریک اعیاد نیمه شعبان و ولادت با سعادت منجی بشریت، امام زمان (عج) بیان کرد: جشنواره نقد برتر درباره قوه قضاییه نیاز به تعمیم، تقویت و ارتقا دارد و در این رابطه نیز کمک خواهیم کرد. 

وی با بیان اینکه در دستگاه قضا باید به وظیفه ذاتی خود و سپس به موضوع نقد توجه ویژه داشته باشیم، گفت: با اقدامات انجام شده در دستگاه قضایی، به سمت تعالی و اجرای سند تحول قضایی گام برمی‌داریم. 

 مصدق ادامه داد: قوه قضاییه در جهات مختلف، با فکر و اندیشه‌ای نو در حال حرکت است. موضوع نقد پذیری یکی از مسائل بسیار مهم در قوه قضاییه است که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز بوده است

معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: رئیس قوه قضاییه بارها تاکید کرده است که دستگاه قضا آمادگی دارد تا نقدها را بشنود.

وی همچنین افزود: هیچگاه از نقد شدن متضرر نخواهیم شد و نقد سازنده و منصفانه موجب ارتقاء و تعالی یک سازمان خواهد بود.

برگزاری ۳۰ نشست تخصصی در رابطه با نقد برتر

اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز به عنوان متولی برگزاری جشنواره تقدیر از نقدهای برتر در اختتامیه این اتفاق جدید در دستگاه قضائی، اظهار کرد: با تاکیدات ریاست قوه قضاییه فعالیت‌های مختلفی را در رابطه با نقد درباره عدلیه در دستور کار قرار دادیم. 

وی افزود: تشکیل دبیرخانه، طراحی و پیاده‌سازی سامانه¬ی مرتبط با این جشنواره، فراخوان عمومی از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی، فراخوان تخصصی از فعالان اجتماعی و رسانه‌ای، برگزاری ۳۰ نشست تخصصی در رابطه با نقد برتر، برگزاری ۲۰ نشست تخصصی به صورت توجیهی در استان‌ها و تشکیل ۷ کمیته داوری از جمله اقداماتی است که در رابطه با نقد برتر انجام شده است. 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار کرد: بیش از ۸۰۰ اثر در قالب مقاله، کتاب، فیلم، فیلمنامه، عکس، کاریکاتور و ... به دبیرخانه این جشنواره واصل شده که محورهای مختلف و موضوعات بسیار مناسبی در این آثار مطرح گردیده است.

وی افزود: پس از بررسی‌های جامع توسط هیات داوران و ارزیابی موارد ارسال شده به جشنواره، ۶ نقد به عنوان نقدهای برتر انتخاب شدند.

در ادامه این مراسم، محمد صاحبکار معاون راهبردی قوه قضاییه اظهار کرد: سند تحول قضایی در طول مدتی که تدوین و منتشر شده است، بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است تا این سند به عنوان یکی از مترقی‌ترین اسناد حال حاضر کشور به صورت جدی دنبال شود. 

معاون راهبردی قوه قضاییه تصریح کرد: این سند دارای ۷ ماموریت یکپارچه است که حمایت از آزادی‌های مشروع یکی از این ماموریت‌های مهم محسوب می‌شود. 

وی افزود: برخی به غلط تصور می‌کنند که هر کسی قوه قضاییه را نقد کند، دستگاه قضا با قوه قهریه‌ای که دارد با او برخورد میکند، در صورتی که موضوع به این شکل نیست و باید صف منتقدان دلسوز از دستگاه قضا را از معاندین جدا کنیم.

در پایان این مراسم از نفرات برتر جشنواره نقدهای برتر درباره قوه قضاییه با اهدای جوایزی تقدیر شد. 

اسامی برگزیدگان و موضوعات نقدهای آنها به شرح زیر است:

•    مهرداد تیموری؛ نقد و بررسی چالش‌های اجرایی و حقوقی آیین نامه سجل قضایی مصوب ۱۳۹۸

•    الهه راستگو؛ حذف ورودی پرونده‌های تصادف، موضوع مواد ۷۱۶ و ۷۱۷ که مطابق قانون کاهش مجازات حبس تعزیری قابل گذشت اعلام شده‌اند

•    عبدالله رزاقی؛ درنگی بر وضعیت کنونی استخراج آمار در واحدهای اجرای احکام و نقش فناوری در اصلاح این رویه نامطلوب

•    عباس نجفی؛ چالش‌های اجرای سند تحول قضایی

•    علی فرهادی؛ جرایم مالی شناسایی اموال

•    عبدالکریم سبزواری؛ نقد دستورالعمل رئیس قوه قضاییه در خصوص ارجاع پرونده کیفری به شورای حل اختلاف

هیات داوران جشنواره نقد برتر شامل جمعی از افراد دارای تخصص، دانش، تجربه و شهرت در حوزه‌های خاص می‌باشد. (صاحب نظران حقوقی، فعالان اجتماعی و رسانه ای، مراکز دانشگاهی و نهادهای مردمی)

همچنین ترکیب هیات داوران این جشنواره نیز با نظرات گروه‌های تخصصی و مردمی انتخاب شده بود.

بر اساس اعلام دبیر خانه جشنواره نقد برتر، ۱۰ محور اصلی و ۵۵ محور فرعی برای آثار دریافتی از سوی منتقدان در نظر گرفته شده بود. این محورها عبارت بودند از: 

۱) «رسیدگی به تظلمات، تعدیات، شکایات، حل وفصل دعاوی و رفع اختلافات»

۲) «پیشگیری از وقوع جرایم و دعاوی»

۳) «نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور»

۴) «احیاء حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی‌های مشروع»

۵) «کشف جرم، تعقیب و مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام»

۶) «اصلاح مجرمان»

۷) «نظام مدیریتی قوه قضاییه و سازمان‌های تابعه»

۸) «کارکردهای رسانه‌ای در قوه قضاییه»

۹) «رویکردهای تحول و تعالی در قوه قضاییه»

۱۰) «کارکردهای برون سازمانی قوه قضاییه»

انتهای پیام/
اصغر جهانگیر
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر