خبرگزاری کار ایران

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران:

برابری سطح دستمزد زنان با مردان در ایران ۲۵۷ سال زمان می‌برد

برابری سطح دستمزد زنان با مردان در ایران ۲۵۷ سال زمان می‌برد
کد خبر : ۱۰۴۸۳۹۴

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران گفت: در شهرداری تهران تا چه حد به شعار اعطای ۳۰ درصدی از پست‌های مدیریتی به زنان وفا کردیم؟ ۷۲۰ زن در شهرداری تهران پست مدیریتی دارند اما همه در سطوح پایین و میانی! در حالی که آرمان ما کلان‌تر بوده و هست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، زهرا نژاد بهرام در جریان جلسه امروز شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود گفت: در آستانه ۸ مارس «روز جهانی زن» قرار دایم. ۴۰ و اندی سال  از آن روزی که سازمان ملل متحد این روز را به نام «روز سازمان ملل متحد برای حقوق زنان و صلح جهانی» نامگذاری کرد، می‌گذرد. هدف از این نامگذاری، به رسمیت شناختن نقش زنان در تلاش‌های صلح و توسعه و پایان دادن به تبعیض‌های جنسیتی و افزایش حمایت از مشارکت کامل و برابر زنان در کشورهای عضو است. 

او ادامه داد: مگر نه این است که، مرد از دامن زن به معراج می‌رسد، پس چه نیکوست زنان قبل از معراج دادن مردان، در زمین به جایگاه شایسته خود دست یابند. بیایید به یاد داشته باشیم که این نامگذاری‌ها بیش از آنکه برای حمایت صوری از زنان باشد، باید بسترساز دستیابی برای تحقق حقوقی برابر با مردان در همه عرصه‌ها باشد. برای رسیدن به این منظور باید به طور مداوم مشکلات فراروی زنان رصد شود. 

نژاد بهرام در ادامه با اشاره به گزارش شکاف جنسیتی مجمع جهانی اقتصاد به راه 100 ساله دستیابی به برابری جنسییتی اشاره کرد و افزود: بر اساس گزارش شکاف جنسیتی مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۰، دنیا هنوز ۱۰۰ سال تا دستیابی کامل به برابری جنسیتی راه در پیش روی خود دارد. این برآورد ماحصل بررسی چهار شاخص مشارکت اقتصادی، امکانات آموزشی، بهداشت و توانمندسازی سیاسی است. اگر چه وضعیت ایران در دو شاخص امکانات آموزشی و بهداشت امیدوار کننده و رو رو به رشد است؛ اما در کمال تأسف باید بگویم رتبه کلی ایران ۱۴۸ از ۱۵۳ کشور مورد بررسی است و حتی در کشورهای منطقه و شمال افریقا رتبه ۱۶ در بین ۱۹ کشور را دارد. 

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران افزود: پیام این آمار برای ما این است که برای نزدیک شدن به صدر جدول و کاهش شکاف جنسیتی در ایران باید روی دو شاخص مشارکت اقتصادی و توامندسازی سیاسی متمرکز شویم. 

او افزود: عزیزان دردآور است که بگویم سهم زنان از بازار کار ایران حدود ۱۶ درصد است و ۲۵۷ سال نیاز داریم تا سطح دستمزد زنان با مردان برابری کند. دردآور است که به رغم به دست داشتن بیش از ۵۰ درصد از کرسی‌های دانشگاهی برای زنان تنها حدود ۳۰ در صد از آنان هیئت علمی هستند، دردناک است که از میان این همه مرکز آموزش عالی تنها یک مرکز با مدیریت زنان اداره می‌شود آنهم به دلیل آنکه دخترانه است! 

او با ابراز نگرانی از سهم اندک زنان در رده های مدیریتی کشور گفت: نگران کننده است که سهم مدیریتی کشور کمتر از ۵ درصد است. گره کار کجاست! مگر نه این است که بیش از ۸۵ درصد زنان ایران باسواد هستند پس چرا بیش از دومیلیون زن سرپرست خانوار ثبت شده در مشاغل پایین دستی به دنبال کار هستند؟ 

نژاد بهرام افزود: چگونه است که به رغم حضور پرشور وموثر زنان در پیروزی انقلاب و انتخابات‌های متعدد کشور، سهم زنان از مجلس شورای اسلامی تنها ۴ درصد است گره کار کجاست زنانی که بار جنگ تحمیلی هشت‌ساله را با از دست دادن فرزندان و همسران خود تحمل کردند و پاسدار تمامیت ارضی این سرزمین بودند چگونه است که بعد از گذشت ۱۰ سال لایحه امنیت زنان به مجلس می‌رود اما اعلام وصول نمی‌شود؟ 

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران افزود: چگونه است که با تحول انقلابی در جریان سیاسی اصلاح طلبی از سال ۹۴ به بعد بیش از ۳۰ درصد سهمیه لیست‌ها به زنان اختصاص یافته اما آثار آن در بدنه مجلس و هیت رئیسه و کمیسییون‌ها قابل مشاهده نیست؟ چگونه است که از میان ۲۹۴ حزب و تشکل سیاسی بجز احزاب زنانه تنها یک حزب دبیرکل زن دارد آنهم به دلیل بیماری دبیرکل آن! چگونه است که از میان ۳۳ هزار دهدار تنها ۲۵۰۰ تن زن هستند حدود هفت درصد و از میان ۱۳۰۰ شهردار تنها ۱۰ تن زن هستند ؟از میان ۱۰۹ هزار عضو شورا در شهر و روستا تنها ۲۸۰۰ تن زن هستند گره کار کجاست؟! 

او در ادامه خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور چند تن از وزرای شما زن هستند مگر نه آنکه نیمی از رای دهندگان شما زن بودند! چند تن از استانداران شما زن هستند!؟ چند تن از روسای سازمانهای شما زن هستند!؟ در بزرگترین مذاکره جهانی بعد از جنگ دوم جهانی یعنی مذاکرات برجام چند زن مشارکت داشتند!؟ 

نژادبهرام گفت: در سال پایانی دولتتان برای زنان ایران زمین چند پله پیشرفت را در تأمین امنیت، اشتغال و سیاست مهیا کردید! اقای رئیس مجلس چند تن از مشاوران و معاونین شما زن هستند؟ مگر نه آنکه نیمی از رای دهندگان شما زن بودند چند لایجه و طرح برای ارتقاء مشارکت اقتصادی زنان و ایجاد فرصت‌های جدید برای اشتغال آنان تدارک دیدید!؟ چه میزان بر مبنای مشارکت بیشتر زنان در عرصه سیاست سهمیه‌بندی کردید!؟ 

نژاد بهرام افزود: گره آنجاست که هنوز نتوانستیم در سایه جمهوریت نظام سیاسی کشور و اسلامیت آن به یک رویکرد واحد نسبت به زنان دست یابیم گره آنجاست که خوانش‌های متعدد از اسلام فرصت‌های ابراز نظر دارند و سردرگمی به دلیل نداشتن یک رویکرد مشخص نسبت به زنان سکان مدیریتی را گاهی بر این عرصه می‌برد و گاهی بر آن عرصه!  گره آنجاست که گروه‌ها و احزاب سیاسی و حاکمیتی هنوز در بستر فضای نامشخص؛ تکریم زنان را تنها درحفاظت می‌دانند نه در حرکت و تحول! 

او با انتقاد به دستورالعمل های مربوط به تکریم زنان گفت: دستورالعمل‌ها همه در جهت حفاظت است آنهم از نوع حمایت! آنهم در جدا سازی! آنهم در ندیدن استعدادها! آنهم‌ عدم باور به نقش یگانه زن در تربیت جامعه آنهم درعدم باور به ضرورت استقلال زنان برای به دوش کشیدن بار تربیتی جامعه! واقعیت این است که رفع شکاف جنسیتی نیازمند حمایت و برنامه‌ریزی تمام‌قد تمامی ارکان جامعه است. تمامی نهادها و مجموعه‌ها همچون جزئی از یک پازل کلان می‌بایست، رفع شکاف جنسیتی را سرلوحه کار خود قرار دهند تا ایرانی اسلامی و روبه رشد و توسعه را تجربه کنیم. 

او ادامه داد: باز گردیم به کلام قرآن به راهنمای آسمانی، برگزیده‌ترین شما با تقوی‌ترین شماست آیا از این آشکارتر می‌توان به نفی تبعیض جنسیتی سخن گفت؟ باز برگردیم به قرآن مجید ما شما را از زن و مرد آفریدیم آیا از این آشکارتر می‌توان سخن گفت که جامعه متشکل از زنان و مردان است؟ 

نژادبهرام گفت: برگردیم به سیره نبی اکرم (ص) فاطمه پاره تن من است!  در سرزمینی که دختران را زنده به گور می‌گردند بزرگترین کانون اقتصادی را پیامبر به دخترش داد در سرزمینی که زنان تکریم نمی‌شدند پیامبر خدیجه را یگانه یاور خود دانست و اولین زن که اسلام آورد او بود. 

او در ادامه اشاره ای به رویکرد حضور زنان در مدیریت شهری کرد و گفت: ما اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، با در نظرداشتن برنامه‌ریزی شهری فراگیر و انسان‌محور وارد عرصه مدیریتی پایتخت شدیم. ما مدیریت شهری پایتخت را در حالی به دست گرفتیم که بر اساس رنکینگ بین‌المللی مؤسسه لگاتوم رتبه ایران ۱۰۸ از ۱۴۹ بود و امروز در سال آخر فعالیت رتبه ۱۱۹ از ۱۶۷ را داریم.

نژادبهرام افزود: شاخص‌های لگاتوم به ما می‌گوید مرفه‌ترین کشورها آن‌هایی نیستند که تولید ناخالص داخلی بالایی دارند، بلکه کشورهایی هستند که شهروندانشان شاد، سالم و آزاد هستند؛ شهروندانی که احساس رضایت از زندگی و خوشبختی دارند. بی‌تردید نقش زنان به عنوان مادران شاد، همسران با نشاط، دختران موفق و… در این رنکینگ نقش مهمی ایفا می‌کند. دقیقا همین جاست که نقش و مسئولیت ما در مدیریت شهری پایتخت علی‌رغم شرایط سخت و دشوار حاکم بر جامعه پررنگتر می‌شود. 

نژاد بهرام اضافه کرد: آنجا که شعار اعطای ۳۰ درصدی از پست‌های مدیریتی را به زنان دادیم؛ تا چه حد به این شعار وفادار ماندیم؟ کدام معاونت شهرداری تهران در دست زنان است؟ شهردار چند درصد از مناطق و محلات تهران در یَد پُر توان زنان قرار داد؟ اگرچه که امیدوارکننده است که ۷۲۰ زن در شهرداری تهران پست مدیریتی دارند اما همه در سطوح پایین و میانی! در حالی که آرمان ما کلان‌تر بوده و هست. 

عضو هیات رئیسه شورای شهر افزود:آنجا که دَم از شعار «تهران شهری برای همه» زدیم تا چه میزان برای زیست‌پذیری و امنیت زنان در شهر و به طور کلی حق آنان بر شهر تلاش نمودیم. بله! ما در حد بضاعت خود تلاش‌ها نمودیم، مناطق بی‌دفاع شهری را سامان دادیم و مناسب‌سازی را برای شهروندان و البته زنان باردار، مادران کالسکه به دست، مادران کودک در آغوش و… در دستور کار قرار دادیم برای ارتقاء مهارت‌های اجتماعی زنان در شهرمان در سراهای محلات و مراکز سلامت کارگاههای آموزشی برگزار کردیم.

او تاکید کرد: برای افزایش حس تعلق زنان به شهر، تلاش نمودیم تصاویر زنانِ قهرمان را در بیل بوردها و تابلو نگارهای شهری به نمایش درآوریم. و بسیاری موارد دیگر..ما تلاش نمودیم اما، بی‌شک هنوز دیوارها و خیابان‌های این شهر به ما می‌باوراند که با عدالت جنسیتی فاصله‌ها داریم؛ بی‌شک مشکلات بسیاری بر زنان شهرمان عرضِ اندام می‌کند؛ بی‌شک از تمام ظرفیت‌های مدیریت‌شهری در راستای فرهنگ‌سازی برای رفع خشونت علیه زنان بهره نبرده‌ایم؛ بی‌شک شادی و نشاط را آنگونه که شایسته است مهیا نکردیم.

نژادبهرام با تاکید بر اینکه فائق آمدن بر مشکلات تنها یک راهکار دارد و آن همبستگی و اتحاد نهادهای مختلف جامعه است افزود: نهادهایی که هر یک با گفتمان خود رشد و توسعه ایران و منافع ملی را سرلوحه کار خود قرار دهند و در این مهم، گریزی از نقش زنان نیست. می‌بایست در ارتباط با موضوع زن همپیوندی میان تمام اجزاء جامعه صورت گیرد و تغییرات اساسی در فرهنگ عمومی جامعه رخ دهد تا رتبه، چهره و جایگاه ایران آنگونه که شایسته است ارتقاء یابد. 

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز