خبرگزاری کار ایران

| 02:00   
کد خبر : ۷۴۰۴۰۷
سرانجام به دلیل افزایش قیمت ارز صورت گرفت؛

تعطیلی بزرگترین کارخانه واکسن‌سازی خاورمیانه در مهاباد/ بیکاری 25نفر از پرسنل کارخانه

سرانجام پس از چند سال فعالیت نیمه جان کارخانه تولید واکسن تب برفکی روناک مهاباد که از قضا بزرگترین کارخانه خاورمیانه در این زمینه نامیده می شد،تعطیل شد.

تعطیلی بزرگترین کارخانه واکسن‌سازی خاورمیانه در مهاباد/ بیکاری 25نفر از  پرسنل کارخانه

به گزارش ایلنا، کارخانه واکسن سازی روناک که با نام کارخانه تولید فرآورده‌های زیستی روناک در مساحتی بالغ بر ده هزار متر مربع و با هزینه‌ای در حدود ۱۲ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی چند سال پیش در مسیر جاده مهاباد میاندوآب احداث شده بود ،تعطیل شد. این کارخانه سال ۹۰ توسط رئیس جمهور وقت از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد اما مدتی بعد فعالیت‌هایش متوقف شد. اما در سال ۹۴ و با حضور مسئولان استانی و شهرستانی بار دیگر به بهره‌برداری رسید  و فعالیت هایش را از سر گرفت  تا اینکه  سرانجام در چند روز اخیر مسئولان این کارخانه اعلام کردند به دلیل عدم همکاری سازمان‌های مسئول برای خرید محصول داخلی این کارخانه، بالا رفتن قیمت ارز و مشکلات فراوان برای تامین مواد اولیه تعطیل شده است.

 بخش زیادی از تجهیزات این کارخانه توسط متخصصان داخلی طراحی شده و ظرفیت تولید آن حدود 100 میلیون دوز در سال اعلام شده بود  که با این ظرفیت به گفته مسئولان توانایی صادر کردن محصول را نیز داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه یکی از مسئولان کارخانه روناک مهاباد با تایید خبر تعطیلی این کارخانه به این رسانه گفت:  واردات واکسن تب برفکی از ترکیه آن هم با قیمت چند برابر واکسن تولیدی در کارخانه روناک توسط نهادهای مسئول از یک طرف و افزایش قیمت ارز و وجود مشکل در تامین مواد اولیه از سوی دیگر سبب شده مقدار زیادی از واکسن ها انبار شده و به فروش نرسد و پس از چند ماه مقاومت سرانجام مجبور به تعطیلی کارخانه شدیم.

وی افزود: با تعطیلی کارخانه روناک ۲۵ نفر از پرسنل که به طور مستقیم در آنجا مشغول به‌کار بوده‌اند بیکار شده‌اند.

از قرار تنها مشتری این واکسن سازمان دامپزشکی کشور بود  که واکسن را مستقیما در اختیار دامداران قرار می‌داد. اما عدم همکاری سازمان دامپزشکی در خصوص تامین مواد اولیه و مجوزات مربوطه، کار این شرکت را با مشکل روبرو کرد، زیرا به گفته این مسئول  برای واکسن خارجی ارز و پول هست اما برای تولید داخل نه، اگر بخشی از پولی که صرف واردات می شود به این کارخانه تعلق می گرفت شاید  جان تازه‌ای به این کارخانه می‌داد.

خرداد ماه گذشته جلال محمودزاده نماینده مهاباد در گفت و گو با رسانه‌ها اعلام کرد واکسن تولیدی در واکسن سازی روناک مهاباد با قیمت یک سوم مشابه ترکیه‌ای وارد بازار می شود اما خریداران به بهانه های واهی از خرید محصول داخلی سرباز زده و با چند برابر قیمت آن را از ترکیه وارد می کنند.

نماینده مهاباد همچنین اعلام کرده بود  موضوع را به رئیس سازمان دامپزشکی کل کشور ارجاع می دهد اما گویا تاثیری نداشت.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز