خبرگزاری کار ایران

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

"تصویب طرح جوانی جمعیت" برابر با ورود قانونگذار به حریم خصوصی خانواده است/ هشدار نسبت به افزایش فرزندان معلول در خانواده‌های کارگری با سنگ‌انداری‌ در غربالگری

asdasd
کد خبر : ۱۱۵۳۸۵۸

رییس اتحادیه زنان کارگر "تصویب طرح جوانی جمعیت" را برابر با ورود قانوگذار به حریم خصوصی خانواده دانست و گفت: فکر می کنم مهمترین قانونی که باید در مجلس تصویب شود، این است که هیچ بخشی از حاکمیت حق ندارد برای حریم خصوصی خانواده قانونگذاری کند، مگر برای دفاع از آن.

"سهیلا جلودارزاده" نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی دهم و رییس اتحادیه زنان کارگر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده که اخیرا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و همچنین نوع پرداختن به موضوع غربالگری که در این طرح به آن اشاره شده است، گفت: یکی از مهمترین مسائلی که کشور ما امروز با آن درگیر است، مسئله پیرشدن جمعیت است و در واقع ما در حال نزدیک شدن به رشد منفی جمعیت در کشور هستیم که قطعا باید برای این موضوع فکری اندیشیده شود. 

وی با بیان اینکه تدبیر در این خصوص باید از نقطه آسیب شناسی شروع شود، ادامه داد: باید علت اینکه جمعیت ما آن افزایش را لازم را ندارد و هر روز هم کمتر می‌شود، شناسایی شود و از طرفی به دنبال رفع این علت‌ها باید باشیم تا بتوانیم مشکل را حل کنیم. 

رییس اتحادیه زنان کارگر تصریح کرد: متاسفانه به نظر می‌رسد در طرح جوانی جمعیت که مجلس شورای اسلامی تصویب و در شورای نگهبان نیز تایید شده است به علت های واقعی توجه نشده است و  این موضوع مطمئنا نمی‌تواند موفقیت آمیز باشد و ما را به نقطه مطلوب برساند.

جلودارزاده با اشاره به برخی عوامل کاهش فرزندآوری در کشور گفت: فقر، بیکاری، بالارفتن سن ازدواج از عوامل اصلی ناباروری و کم شدن زاد و ولد است و از طرفی ازدواج هایی داریم که از سنین ۳۰ سال به بالا انجام می شود و این درحالی است که همه می‌دانیم بهترین سال‌های باروری برای زنان تا ۳۵ سالگی است و هر چه بالاتر برویم خطر و مشکلات باروری برای زنان بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: به نظر می رسد در این طرح  به این مسائل توجه نشده است و بلکه از آن طرف شاهد دستکاری‌هایی در قوانین مربوط به غربالگری و یا در قوانین مربوط به کنترل موالید و جلوگیری از بارداری شده است و به حریم خصوصی خانواده ورود کرده‌اند. انسان که یک شیء نیست که مجلس بتواند برای او قانونگذاری کند حتی وقتی می خواهد درباره نفس هم قانون بگذارد باید نظر رای دهندگان را منظور و لحاظ کند. اینکه کسی نماینده می‌شود به این معنی نیست که حاکم بر رای دهندگانش است بلکه نماینده بیان کننده نظرات رای دهندگانش است و باید نظر اکثریت لحاظ شود آن هم بر طبق قانون اساسی که پذیرفته‌اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: وقتی تصویب طرحی در مجلس به منتفی شدن موضوع غربالگری می‌انجامد، من از دید جامعه کارگری به آن نگاه می‌کنم. در جامعه کارگری شاهد فرزندان معلول حتی ایزوله و دارای مشکلات مختلف ژنتیکی و کروموزمی هستیم. سال‌ها پیش ما مرکز خیریه عمل را ایجاد کردیم که یک مرکز بزرگ نگهداری و آموزش به کارگران درباره فرزندان ایزوله و دارای معلولیت این قشر از افراد جامعه بود. 

جلودارزاده خاطرنشان کرد: یک فرزند ایزوله کل یک خانواده را فلج می‌کند. وقتی که قرار باشد این آزمایشات انجام نشود دو حالت اتفاق می‌افتد یکی اینکه خانواده‌های مرفه در صورت مشکوک بودن به سلامت فرزندشان، اگر بتوانند به خارج از کشور می روند و آزمایشات لازم را آنجا انجام می‌دهند، اما در خانواده‌های متوسط و فقیر اگر غربالگری و آزمایشات و مشاوره‌های لازم انجام نشود دو حالت ایجاد می شود یا اینکه این خانواده‌ها فرزندی را بدنیا می آورند که ممکن است دارای معلولیت باشد و در خصوص فرزند دوم ممکن است تصور کنند که شاید او مشکلی نداشته باشد و حتی سومین فرزند را با همین احتمال به دنیا می‌آورند و این در حالی است که ممکن است فرزندان بعدی نیز دارای مشکل معلولیت باشند، همانطور که در حال حاضر نیز خانواده‌هایی داریم که دارای دو یا سه یا حتی بیشتر از این فرزند دارای معلولیت دارند و این خانواده‌ها هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهند.

وی ادامه داد: حالت دیگر این است که در این خانواده‌های فقیر و متوسط، بعد از تولد اولین فرزند با شرایط معلولیت ممکن است، خانواده از فرزندآوری خودداری کند و خانواده باز هم درگیر مشکلات خاص خود است. بنابراین معتقدم این قانون یک اصلاحیه احتیاج دارد به ویژه برای بخش های ضعیف جامعه که در صورت داشتن موارد مشابه در کل خانواده زوجین حتما باید آزمایش غربالگری را انجام دهند تا از به دنیا آمدن بچه‌های معلول که سلامت همه اعضای خانواده را از نظر روحی و جسمی به خطر می اندازد جلوگیری شود. 

رییس اتحادیه زنان کارگر خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم مهمترین قانونی که باید در مجلس تصویب شود این است که هیچ بخشی از حاکمیت حق ندارد برای حریم خصوصی خانواده قانونگذاری کند، مگر برای دفاع. البته نه با این منظور که خودشان به آن رنگ دفاع بدهند مانند طرح صیانت از فضای مجازی بلکه دفاع واقعی از سلامت خانواده و از همین رو برای جلوگیری از تولد فرزند معلول باید خانواده را ملزم به غربالگری کنند. 

جلودارزاده خاطرنشان کرد: در بحث واکسیناسیون هم می‌بینیم که در یک کشور به مردم گفته می شود اگر واکسن تزریق کنند به آنها پول هم داده می شود اما در کشور ما گفته می شود به افرادی که واکسن نمی‌زنند خدمات ارائه نمی شود و تفاوت در نوع نگاه‌هاست.

وی ادامه داد: من به سازمان تامین اجتماعی به ویژه بخش درمان آن توصیه می کنم که محاسبه تقریبی هزینه هایی که باید برای یک فرد دارای معلولیت تا پایان عمر خانواده و دولت بپردازد و همچنین مقایسه آن با هزینه غربالگری را انجام دهند تا مشخص شود به چه میزان سود و فایده در آن وجود دارد و بتوانند از این طریق در هزینه های تامین اجتماعی صرفه جویی کنند. 

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز