کد خبر: 723829 A

در دیدار رییس پارک علم و فناوری گیلان و علوی عنوان شد:

با هدف همکاری شورای شهر رشت با پارک علم و فناوری گیلان دیداری به میزبانی شورای اسلامی شهر رشت جهت راه اندازی اتاق ایده شورای شهر برگزار شد.

به گزارش ایلنا از رشت،  رئیس پارک علم و فناوری گیلان با رئیس شورای شهر رشت دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که به میزبانی شورای اسلامی شهر رشت و با هدف همکاری شورای شهر رشت با پارک علم و فناوری گیلان جهت راه اندازی اتاق ایده شورای شهر برگزار شد، معاونین پارک علم و فناوری، متین عاشوری مدیر نوسازی و تحول اداری، محجوب مسئول مطالعات و پژوهش شهرداری رشت، وحیده انصاری مسئول راه اندازی اتاق ایده و پیردیر مشاور شورا نیز حضور داشتند.
 
رئیس شورا ضمن ابراز اخرسندی از این دیدار، اظهار داشت: شورای شهر با راه اندازی اتاق ایده و تدوین اساسنامه آن درنظر دارد با دریافت ایده های خلاقانه از شهروندان، نخبگان و جامعه علمی و کمک به اجرایی کردن ایده هایی که توجیه اقتصادی دارد، بستر لازم را برای کاربردی نمودن فرآهم آورد.
 
سید امیر حسین علوی ابراز امیدواری کرد: این دیدار منجر به انعقاد یک تفاهم نامه مشترک با پارک علم و فناوری گردد تا بتوان یک فضای مشارکت ایجاد کرد.
 
وی با بیان تاریخچه‌ای از فعالیت های پژوهشی شورای شهر در دور سوم و انحلال مرکز پژوهش های شورای شهر رشت افزود: در دوره چهارم و پنجم شورا برای راه اندازی مرکز پژوهش تلاش شد اما فرمانداری بعنوان ناظر با این مصوبه شورا مخالفت کرد.
 
علوی یادآور شد: پس از آن شورای شهر، مرکز مطالعات و خلاقیت را مصوب نمود و قرار شد در شهرداری راه اندازی شود اما با تغییراتی در چارت سازمانی شهرداری، در نهایت مدیریت تحول اداری و مطالعات و پژوهش شکل گرفت و مرکز امور خلاقیت ذیل حوزه مطالعات ایجاد شد.
 
رئیس شورا با تاکید بر وجود ساختار پژوهشی در شورای شهر افزود: به این نتیجه رسیدیم برای شورا هم فکری باید در این زمینه صورت گیرد تا به جای ساختار مرکز پژوهش، مرکز ایده و نوآوری ایجاد شد. مرکز ایده در حقیقت تلفیقی از اتاق ایده و مرکز پروهش شوراست.
 
علوی با اشاره به اساسنامه تهیه شده برای این مرکز تصریح کرد: برای تدوین نهایی اساسنامه و همکاری های مشترک برای اجرایی کردن ایده های خلاقانه، نیازمند همکاری پارک علم و فن آوری هستیم.
 
وی هدف از راه اندازی این مرکز را ارتباط با لایه نخبگان عنوان کرد و افزود: حوزه مدیریت شهری، مشخصا شورا به عنوان پارلمان محلی می خواهد با لایه نخبگان جامعه در هر رده علمی و سنی ارتباط برقرار نماید و ماحصل این ارتباطات به سمت ایده هایی برود که بتوان خروجی کسب و کار ایجاد کرد.
 
علوی تاکید کرد: پس از راه اندازی و پیش از تصویب اساسنامه، شورا تلاش دارد، چند برنامه ملموس در همین راستا به کمک پارک علم و فناوری و دیگر دستگاه ها به ویژه دانشگاه گیلان اجرایی کند.
 
پویان پیردیر، مشاور شورا در راه اندازی اتاق ایده پیرامون ساختار این مرکز توضیحاتی ارائه داد و با اشاره به تنظیم اساسنامه اتاق ایده تصریح کرد: حفاظت از دارایی های فکری در این اساسنامه لحاظ شده است و بسیاری از ایده های رسیده به این اتاق فکر نیازمند شکوفایی و رشد است و برای عملیاتی کردن ایده های خلاقانه نیازمند همکاری پارک فن آوری هستیم تا از فضای مشورتی هر دو فضا بهره مند شدیم.
 
وی با بیان اینکه بسیاری از ایده ها در مرحله اجرا به مشکل می خورد، درخواست نمود تا اولین رویداد، به کمک ایده های اعضای شورای شهر صورت گیرد.
 
متین عاشوری، مدیر نوسازی و تحول اداری شهرداری نیز با توضیحاتی پیرامون ساختار این اداره گفت: مدیریت نوسازی، امور خلاقیت را نیز زیر مجموعه خود دارد ولی به خاطر فقدان نیروی انسانی فعلا در مرحله برنامه ریزی باقی مانده است.
 
وی بر پرهیز از موازی کاری تاکید کرد: باید با حداقل انرژی نتیجه بهینه دریافت کنیم. قبل از آنکه وارد هر اقدام اجرایی شویم، ارتباطات دقیق حوزه ها و نقش جایگاه های حقیقی و حقوقی هر حوزه مشخص شد.
 
 
نایب رئیس شورا نیز در این دیدار با اشاره به تلاش شورای شهر برای راه اندازی شهر هوشمند، بیان داشت: شورای شهر، پارک علم و فناوری، اداره کل فاوا استانداری، ای سی تی و شهرداری رشت بخشی از این پروژه را اجرایی خواهند کرد.
 
رضا رسولی افزود: فارغ از اینکه امروز یک سرمایه اجتماعی داریم، متاسفانه بخشی زیادی از بدنه متخصص کشور مهاجرت کرده اند و اندک فضایی که گذشته خلاقیت داشت، امروز استعدادها به خاطر وضعیت بد نظام آموزش و پرورش و دانشگاه ها شکوفا نشده است.
 
وی تاکید کرد: شورای شهر تلاش دارد، بسترهای لازم برای اجرایی نمودن خلاقیت های شهروندان را فراهم کند.
رئیس شورا در پایان این دیدار با اشاره به برند بودن رشت در حوزه خلاق خوراک، تصریح کرد: در تعریف یونسکو خلاقیت تنها در عرصه غذایی نیست و باید کمک کنیم در دیگر حوزه ها نظیر موسیقی، صنایع دستی و ... به اجرایی نمودن خلاقیت ها کمک نماییم.
 
در پایان این دیدار مقرر شد، متن تفاهم نامه مشترک همکاری بین مرکز ایده شورای شهر رشت و پارک علم و فناوری آماده گردد و از ظرفیت اتاق شکوفایی شهر رشت که مدتی است تشکیل جلسه نمی دهد، استفاده گردد.

 

رشد شورای اسلامی شهر شورای شهر علم و فناوری نخبگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر